توصیه روسیه به آمریکا درباره ایران

به گزارش مجله رویای کره ای، ایرنا نوشت: روسیه در بیانیه ای از آمریکا دعوت کرد راه چاره های منطقی انتخاب نموده و امکان دستیابی به توافق با ایران را از دست ندهد چرا که از نظر کرملین راستا تشدید تنش ها پیرامون ایران نادرست و منتهی به بن بست است.

توصیه روسیه به آمریکا درباره ایران

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش وزارت امور خارجه روسیه، آمریکا به حرکت های خطرناک در شورای امنیت به امید تحقق مقاصد ضدایرانی خود ادامه می دهد.

در بیانیه گفته شده است: واشنگتن با ناکامی در رای گیری پیش نویس قطعنامه پیشنهادی خود برای تحریم تسلیحاتی بی نهایت علیه ایران که در شورای امنیت رد شد، اقدام به متقاعد کردن ریاست سازمان ملل و رئیس دوره ای شورای امنیت نموده تا آنان حقی را که آمریکا گویا برای فشار بر ایران با ساز و کارهای پیش بینی شده در قطعنامه 2231 و برجام در اختیار دارد، بپذیرند.

وزارت خارجه روسیه می گوید: همه اینها پس از آن رخ می دهد که دولت آمریکا بطور رسمی از برجام خارج شد و در مدت دو سال و چند ماه به صورت آشکار و بدون احساس خجالت و شرم، تعهدات خود را در چارچوب این سند شورای امنیت (قطعنامه 2231) نادیده گرفت.

آمریکا بدون وقفه معامله هسته ای (برجام) را محکوم نموده و مورد اتهام قرار داده و تمام کوشش های ممکن را برای اخلال در اجرای قطعنامه 2231 بکار بست. همینک نیز به ناگهان با از یاد بردن کامل تعهدات خود در خصوص حقوق خود سخن می گوید

در بیانیه خاطرنشان شده است: درخواست دولت آمریکا در خصوص بازگرداندن قطعنامه های تحریمی شورای امنیت در خصوص ایران که پس از امضای برجام در سال 2015 لغو شدند، نمی تواند پیامدهای مورد نظر آمریکا را در پی داشته باشد.

زرنگی و ناقلایی آمریکا با واقعیت مطابقت نمی نماید. آمریکا در ابتدا خود را از شرکت کنندگان در برجام کنار گذاشت و به این وسیله خود را از حقوق و امکان استفاده از ساز و کارهای پیش بینی شده در برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت محروم کردند.

لازم به ذکر است، دولت آمریکا پس از نزدیک به 2 سال خروج از برجام، مدعی شده است همچنان عضوی از این توافق است و می تواند از سازوکارهای موجود در این توافق و قطعنامه 2231 مرتبط با آن، علیه ایران استفاده کند. به همین منظور ابتدا روز آدینه گذشته قطعنامه ای 4 بندی به شورای امنیت ارائه داد که تنها توانست یک رای مثبت جمهوری دومینیکن را با خود داشته باشد و به اعتراف کارشناسان و مقامات فعلی و سابق آمریکا، شکست مفتضحانه ای را متحمل شد.

به دنبال آن، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز پنج شنبه با حضور در سازمان ملل متحد به طور رسمی درخواست داد تا قطعنامه های لغو شده شورای امنیت، بر اساس مکانیسم ماشه علیه ایران بازگردانده گردد.

به دنبال این درخواست، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان و بلژیک در نامه هایی به شورای امنیت تصریح کردند اقدام آمریکا پایه قانونی ندارد و نباید معتبر دانسته گردد. به این ترتیب تا کنون چهار عضو دائم شورای امنیت و هفت عضو غیر دائم به صراحت با درخواست آمریکا مخالفت نموده اند.

در ادامه بیانیه روسیه گفته شده است: درخواست آمریکا حاکی از تفسیر نادرست قطعنامه 2231 است و با مفاد آن همانند مفاد برجام مطابقت نمی نماید.

طرف آمریکایی کوشش می نماید تا ثابت کند حق دارد فقط آن بخش از قطعنامه را مناسب می داند اجرا کند زیرا که از آن می توان برای اجرای سیاست های ضدایرانی استفاده کرد.اما این رویکرد درست نیست.

310 310

وزارت خارجه روسیه در ادامه می گوید: علاوه بر آن آمریکا نمی تواند در درخواست خود ادعای کوشش های منصفانه و قانع کننده در چارچوب مراحل پیش بینی شده در برجام کند.

در نتیجه شورای امنیت دلیلی ندارد درخواست آمریکا برای رسیدگی را بپذیرد و بویژه اینکه بر اساس آن اقداماتی را انجام دهد. چنین اقدامی مغایر با قطعنامه 2231 شورای امنیت خواهد بود و بنظر می رسد واشنگتن برای آن کوشش می نماید و سعی دارد بقیه اعضای شورای امنیت سازمان ملل را به دنبال خود به راه دشواری بکشاند که در آن قوانین بین المللی وجود ندارد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: ما قویا بر این باوریم که درخواست امریکا از نظر حقوقی بی ارزش است و نمی تواند ساز و کار برای اجرای قطعنامه های قبلی در خصوص ایران را به اجرا در آورد.

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان نموده است: آمریکا با اصرار بر موضع اشتباه خود نمی تواند به حمایت شورای امنیت امیدوار باشد. نباید از تعهدات خود در توافقنامه ای صرف نظر نموده و مدعی حقوق در همان توافق شد.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1199

به "توصیه روسیه به آمریکا درباره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه روسیه به آمریکا درباره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید