شرح سازمان سنجش درباره معین حدنصاب در آزمون کانون وکلا

به گزارش مجله رویای کره ای، تهران (پانا) - سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص مشخص حدنصاب در آزمون کانون وکلای دادگستری ایران با انتشار اطلاعیه ای درباره آنچه، برداشت نادرست کانون وکلا از پاسخ فنی سازمان سنجش اسم کرد، توضیحاتی ارائه داد.

شرح سازمان سنجش درباره معین حدنصاب در آزمون کانون وکلا

به گزارش ایرنا در اطلاعیه سازمان سنجش آمده است: با توجه به برداشت نادرست از پاسخ فنی سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص استعلام حدنصاب در آزمون کانون وکلای دادگستری ایران در جواب به استعلام این کانون مبنی بر نصاب شناور با حذف ظرفیت بدون لحاظ (حداقل نمره ثابت) معیار علمی استاندارد در جذب می باشد یا خیر ، حوزه فنی سازمان با توجه به عدم وضوح نامه استعلام کانون مذکور، با درنظرگرفتن شیوه موجود سنجش و پذیرش که ضرورت مشخص حدنصاب در هر رشته محل براسا س ظرفیتهای موجود در پذیرش دانشجو می باشد، بصورت ناقص پاسخ داده است. لذا این سازمان جهت تنویر افکار عمومی موارد زیر را به صورت شفاف به اطلاع می رساند:

سازمان سنجش یک سازمان تخصصی است و در امور قانون گذاری دخالتی نداشته و در جهت تثبیت یا ادامه انحصار در کسب و کارهای خصوصی دخالتی ندارد و هرگونه سوء استفاده از نظرات فنی این سازمان قابل پیگیری خواهد بود. لذا به صورت کلی مشخص حدنصاب در آزمون ها برای دو هدف صورت می گیرد:

1- برای حفظ کیفیت کل ورودی ها یا انتخاب شوندگان، مانند مشخص حداقل نمره 15 یا هر عدد دیگری از 100 در آزمون های تحصیلات تکمیلی برای تمام ورودی ها که در این بخش اصولا ظرفیت تاثیرگذار نیست.

2- برای انتخاب متقاضیان در یک رشته محل یا شغل محل استخدامی یا مشخص حدنصاب برای سهمیه های ورودی مانند ایثارگران ، که در این بخش علاوه بر نمرات ظرفیت هم تاثیرگذار است.

لذا با توجه به موارد مذکور صریحاً اعلام می شود اعمال حدنصاب 70درصد نمره میانگین نفرات یک درصد برتر یا هر عدد دیگر به اسم ملاک حفظ کیفیت حداقل ورودی ها یا پذیرش، بدون درنظرگرفتن ظرفیت های ثابت، از اصول و ملاک های استاندارد سنجش و مقدار گیری است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1858

به "شرح سازمان سنجش درباره معین حدنصاب در آزمون کانون وکلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرح سازمان سنجش درباره معین حدنصاب در آزمون کانون وکلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید