فراوری سلولی که مانند بازی ویدئویی باکتری را می بلعد

به گزارش مجله رویای کره ای، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، محققان یک سلول مصنوعی ابداع نموده اند که می تواند مانند پکمن (کاراکتر بازی ویدئویی) باکتری بخورد.

فراوری سلولی که مانند بازی ویدئویی باکتری را می بلعد

محققان دانشگاه های نیویورک و شیکاگو با ایجاد یک سوراخ بسیار ریز در کره ای از جنس پلیمر این سلول را ابداع کردند. طبق این تحقیق که در نشریه نیچر منتشر شده، این سلول را می توان طوری ساخت که با تاباندن نور، باکتری ها را بخورد. استفانو ساکانو استادیار شیمی در دانشگاه نیویورک در این باره می گوید: طرح اولیه ما به این سلول های مصنوعی اجازه می دهد تا به طور اتوماتیک عمل نمایند و فعالیت های جابه جایی را انجام دهند که تا به امروز فقط از طریق سلول های زنده ممکن است.

به گفته ساکانو سلول مصنوعی می تواند مواد خارجی را ببلعد و تولید کند یا بیرون براند.

محققان قابلیت تقلید سلول را در محیط های مختلف آنالیز کردند. آنها در یک آزمایش سلول ها را در آب رها و سپس از طریق نور فعال کردند. در مرحله بعد آنها شاهد بلع ذرات یا ناخالصی های آب از طریق سلول ها بودند. این فرایند نشان دهنده امکان استفاده از سلول های مصنوعی برای پاکسازی آلاینده های میکروسکوپی آب است.

در آزمایشی دیگر محققان نشان دادند سلول های مصنوعی می توانند باکتری ای کولای را ببلعند و آن را داخلی غشایی به دام بیندازند. می توان از این روش برای مقابله با باکتری مذکور در بدن انسان هم استفاده کرد.

این سلول ها به میزان گلبول قرمز خون هستند و می توان از آنها برای از بین بردن باکتری های بدن مانند ای کولای، انتقال دارو به نقاط خاصی از بدن و پاکسازی آلاینده های آب استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 شهریور 1400 بروزرسانی: 22 شهریور 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1810

به "فراوری سلولی که مانند بازی ویدئویی باکتری را می بلعد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری سلولی که مانند بازی ویدئویی باکتری را می بلعد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید