جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز دوشنبه 14 مهرماه 99

به گزارش مجله رویای کره ای، شاخص بورس امروز با کاهش 27 هزار واحدی در ابتدای معاملات دوباره مرز حمایت یک میلیون و 500 هزار واحد را از دست داد، اما بعد از دقایقی در واکنش به رسیدن شاخص تا این مرز شاهد کمتر شدن فشار فروش در بعضی نماد ها هستیم. امروز شاخص کل در ساعات ابتدای معاملات 1.77 درصد و شاخص هم وزن 59 صدم درصد عقب نشینی نموده اند. عمده کاهش شاخص کل در ساعات اولیه بر عهده نماد های فارس، فملی، تاپیکو، فولاد، شبندر، وغدیر و پارس است.

جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز دوشنبه 14 مهرماه 99

کاهش قیمت در 83 درصد نماد ها

به گزارش خبرنگاران، امروز در بین 294 نماد بورسی معامله شده، 257 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند و در طرف مقابل تنها 37 نماد در محدوده مثبت معامله می شوند. همچنین در بین 218 نماد فرابورسی معامله شده، 169 نماد قرمزرنگ هستند و 49 نماد با افزایش قیمت سهام روبرو شده اند. سهم 83 درصدی نماد های قرمزرنگ، دوباره خون به دل سهامداران بورس نموده است.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز دوشنبه 14 مهرماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

آنالیز نقشه بازار در ابتدای معاملات امروز نشان می دهد، بانکی ها و خودرویی ها تنها گروه های صعودی در بازار هستند. در بین بانکی ها نمادهای وپارس، دی، وتجارت، وگردش، وآیند و ... به رنگ سبز درآمده اند اما صف خرید نیستند. حجم معاملات سنگین در نماد وسپهر گروه سرمایه گذاری را به رتبه دوم برترین گروه ها از نظر حجم معاملات تبدیل نموده است. در گروه خودرو و ساخت قطعات، نمادهای ایران خودرو و سایپا شرایط مطلوبی دارند اما شرکت های کوچک این گروه عموما قرمزرنگ هستند. محصولات شیمیایی در ابتدای معاملات امروز بدترین عملکرد را از خود نشان داده و برخلاف هفته های گذشته اغلب آنها در صف فروش قرار گرفته اند. فلزات اساسی با نوسان قیمت نه چندان زیاد نسبت به روز گذشته معامله می شوند و صندوق های ETF شرایط مشابهی دارند. پالایشگاه در غیاب شپنا حجم معاملات پایینی دارند و عموما با کاهش نسبی قیمت نسبت به روز گذشته ظاهر شده اند.

سنگین ترین صفوف خرید و فروش امروز

وسپهر امروز عنوان سنگین ترین صف خرید را از دست داده. این عرضه اولیه از همان روز های اول نتوانست سیر صعودی بدون توقف را شروع کند و در روز های منفی شاهد ریزش صف خرید در این نماد هستیم. امروز در ساعات ابتدایی معاملات، نماد های سمگا و شفارش هرکدام با 144 میلیارد تومان، سنگین ترین صفوف خرید را شاهد هستند. پشت سر آن ها توریل با صف خرید 80 میلیون تومانی در مقام سوم ایستاده است. از جمله دیگر نماد ها با صف خرید در ابتدای معاملات امروز می توان به شاروم، رافزا، اپرداز، کرمان و بنو در فرابورس و ولپارس، کاما، وتوس، رانفور، کحافظ و کترام در بورس اشاره نمود.

در سوی دیگر بازار تغییری در ترکیب سنگین ترین صفوف فروش نسبت به روز های گذشته ایجاد نشده است. وملی با صف فروش 384 میلیارد تومانی در مقام اول قرار گرفته است و ثشاهد با صف 378 میلیارد تومانی در رتبه دوم ایستاده. پشت سر آن ها ونیرو با صف 266 میلیارد تومانی و انرژی 3 با صف 185 میلیارد تومانی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. از جمله دیگر نماد ها با صف فروش سنگین می توان به غویتا، ثعمرا، کسعدی، لپارس و غنوش اشاره نمود.

ریزش 20 درصدی دیران بدون ضرر سهامداران

نماد دیران متعلق به شرکت ایران دارو امروز بازگشایی عجیبی پشت سر گذاشت. سهامداران این نماد در دوره پیش گشایش و بدون دامنه نوسان سهام خود را به قیمت منفی 20 درصد نسبت به آخرین روز کاری برای فروش گذاشتند، اما صرفا 50 خریدار برای آن پیدا شد و ارزش معاملات آن تنها 100 میلیون تومان بود. این مورد باعث شد قیمت انتهای با وجود معاملات در محدوده منفی 20 درصد، تنها نیم درصد کاهش پیدا کند. هرچند در ادامه ناظر بازار با ابطال بازگشایی دیران، معاملات آن را به روز های آینده موکول کرد.

کاهش شاخص بورس به کمتر از 1.5 میلیون واحد

شاخص کل بورس تهران در انتها معاملات امروز دوشنبه 14 مهرماه 99 با کاهش 32 هزار و 826 واحدی به رقم یک میلیون و 490 هزار و 154 واحد رسید و حمایت 1.5 میلیون واحد را از دست داد. هرچند در نیمه ساعات معاملات شاهد واکنش شاخص کل به این حمایت بودیم و از فشار فروش کاسته شد، اما نهایتا شاخص بورس با کاهش 2.16 درصدی، در محدوده پایین تر از 1.5 میلیون واحد به کار خود انتها داد. امروز شاخص هم وزن نیز کاهش 49 صدم درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد. تاثیرگذارترین نماد ها در کاهش امروز شاخص، به ترتیب فارس، فملی، تاپیکو، کگل، فولاد، شبندر و وغدیر بودند.

نقشه بازار در انتها معاملات روز دوشنبه 14 مهرماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

آنالیز نقشه بازار در انتها معاملات نشان از یک روز متعادل دارد که متفاوت از کاهش 33 هزار واحدی شاخص کل به نظر می رسد. امروز بانکی ها به عنوان پرمعامله ترین گروه بازار شرایط مطلوبی داشتند و صرفا در نماد وبصادر و وبملت شاهد کاهش نسبی قیمت سهام بودیم. صندوق های سرمایه گذاری ETF از کاهش شاخص جان سالم به در بردند و اغلب آن ها با کمترین نوسان نسبت به روز گذشته ظاهر شدند. فلزات اسسی اغلب به رنگ قرمز درآمده اند، اما در بینشان می توان نماد هایی با صف خرید مشاهده کرد. محصولات شیمیایی امروز اغلب صف فروش داشتند، اما شرکت های کوچک در این گروه صف خرید بودند. در طرف مقابل نماد های لیدر خودرویی با افزایش قیمت روبرو شدند و شرکت های کوچک به رنگ قرمز باقی ماندند. گروه های سرمایه گذاری ها، سیمانی ها، انبوه سازی و دارویی، غذایی و بیمه ها دیگر گروه های سبزرنگ امروز بودند.

کاهش ارزش معاملات به 11.6 هزار میلیارد تومان

معامله گران امروز بورس بیش از 9 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق اقتصادی را در قالب یک میلیون و 122 هزار معامله به ارزش هفت هزار و 576 میلیارد تومان دادوستد کردند. اگر معاملات سه هزار و 993 میلیارد تومانی فرابورس را هم در نظر بگیریم، ارزش کل معاملات امروز بازار سرمایه به رقمی حدود 11 هزار و 600 میلیارد تومان می رسد.

صف خرید سیمانی ها با خبر بازارگردانی

گروه شرکت های سیمانی همگی بازارگردان برای سهامشان در بورس معرفی کردند. عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صعنت سیمان درباره بازارگردانی سهم های سیمانی می گوید طبق صحبت هایی که با شرکت های سیمانی داشته ایم، هلدینگ های عظیم، بازارگردان برای سهم های شرکت های زیرمجموعه خود معین نموده اند و شرکت های بخش خصوصی هم که وابسته به هلدینگ ها نبوده اند، پیگیر معین بازارگردان برای سهم های خود هستند؛ بنابراین به نظر می رسد مسئله ای در معین بازارگردان برای سهام سیمانی ها نباشد و بازارگردانی این سهم ها بدون مشکل انجام خواهد شد.

انتشار خبر مربوط به بازارگردانی سیمانی ها و همچنین شنیده ها از تغییرات قیمت محصولات این شرکت ها باعث شد اغلب نمادهای سیمانی امروز با صف خرید روبرو شوند و شاهد افزایش قیمت سهام آنها در بورس باشیم.

آخرین خبرها از یک درصد منابع صندوق توسعه ملی

در صورت تایید بانک مرکزی تا انتها هفته یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه انتقال پیدا خواهد نمود. این خبر را ماشالله عظیمی، عضو شورای عالی بورس داده و می گوید در حال حاضر قراردادهای مرتبط با انتقال یک درصد از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه آماده و به نهادهای مربوطه ارسال شده است و طبق گفته مسئولان تا انتها هفته این قراردادها تایید می گردد. بعد از تایید قراردادها، نوبت به تایید بانک مرکزی می رسد. تا زمانی که بانک مرکزی دستوری صادر نکند امکان جابجایی یک ریال هم از صندوق توسعه ملی وجود ندارد.

ورود پول حقیقی در وقت اضافه

آنالیز تغییرات مالکیت حقیقی به حقوقی نشان می دهد امروز در مجموع شرکت های حقوقی حدود 422 میلیارد تومان سهام از سرمایه گذاران حقیقی خریده اند. در 30 دقیقه انتهای شرایط طوری رقم خورد که شاهد ورود پول حقیقی به بازار بودیم. سهامداران حقیقی در ساعات انتهای بازار امروز به جای فروش، دست به خرید زدند که از نشانه های مثبت به حساب می آید. امروز به ترتیب در نماد های فولاد، وبصادر، فملی، دی، شبندر، فارس، تاپیکو، وپاسار، مادیرا و وبملت شاهد حمایت حقوقی ها و خرید سهام توسط آن ها بودیم. در طرف مقابل سرمایه گذاران حقیقی در بازار امروز سراغ خرید سهام وگردش، وسپهر، سمگا، خودرو، وپارس، وآیند، وتجارت و خساپا رفتند.

پیش بینی بورس فردا سه شنبه 15 مهرماه

همانطور که در روز های منفی بازار نمی توانیم به رشد شاخص دل ببندیم، در بازار امروز هم نباید گول کاهش 33 هزار واحدی را بخوریم. چراکه آنالیز معاملات امروز کلی نکته مثبت به همراه داشت. نقشه بازار عموما متعادل بود و خیلی از نماد ها صف خرید داشتند. در طول ساعات معاملات هر دقیقه به تعداد صف های خرید اضافه می شد. از آنجایی که قیمت آخرین معاملات در اغلب نماد ها بالاتر از قیمت انتهای بود، می توان به بازار فردا امید بیشتری داشت. هرچند برخی اعتقاد دارند شاخص بورس را حمایت یک میلیون و 400 هزار واحدی نجات خواهد داد.

باقر خادمی، کارشناس بازار سرمایه می گوید در کل فرایند بازار سهام بسیار خوب است، زیرا ارزش معاملات بالاست و تقاضا در بازار وجود دارد اما به موازات تقاضا، میزان عرضه هم به شدت بالاست. من به آینده بازار سهام بسیار امیدوارم اما فعلا نوسان بازار ادامه خواهد داشت. به نظر می رسد بازار فردا در عرضه و تقاضا به تعادل برسد و فرایند شاخص کل صعودی گردد. خادمی می گوید هیجانات بازار باعث شده تا سهامداران به علت ضرر صف فروش تشکیل دهند ولی این کار هیچ فایده ای ندارد و باعث ریزش بیشتر بازار می گردد. به نظر می رسد از این به بعد لیدر بازار سهم های بانکی و خودرویی باشند و سهم هایی که روی شاخص هم وزن تاثیر زیادی دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1261

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز دوشنبه 14 مهرماه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس در روز دوشنبه 14 مهرماه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید