حس خشنودی مردم خوشحالم می کند، از 6 سالگی با شطرنج عجین شده ام

به گزارش مجله رویای کره ای، خبرنگاران، گروه استان ها- سید حسین زینالی: شطرنج را می توان در زمره ورزش هایی قرار داد که نه تنها با شیوع پاندمی کرونا متوقف نشد بلکه به دلیل امکان برگزاری در فضای مجازی به نوعی مورد علاقمندی سایر اقشار جامعه نیز قرار گرفت.

حس خشنودی مردم خوشحالم می کند، از 6 سالگی با شطرنج عجین شده ام

در این میان، مسابقات شطرنج در سطح بین المللی با انتقال به فضای مجازی به کار خود ادامه داد و در سرتاسر جهان قابلیت ارتباط بازیکنان از فرهنگ ها و ملل مختلف با یکدیگر که شعار فدراسیون جهانی شطرنج است، تقویت شد.

به همین دلیل مسابقات قهرمانی آنلاین شطرنج نوجوانان جهان از 29 آذر تا 3 دی ماه سال جاری به میزبانی کشور گرجستان برگزار گشت و تیم ملی نوجوانان کشورمان با حضور در این رقابت ها توانست با درخشش در میان 1380 شرکت کننده و 114 کشور جهان، پس از کشورهای آمریکا و هند و بالاتر از کشور صاحب نام روسیه بر سکوی سوم جهان جای گیرد.

امیررضا پورآقابالا، نوجوان شایسته و نخبه دیار آذربایجان که با نایب قهرمانی در مسابقات شطرنج در رده آزاد زیر 16 سال آسیا توانسته بود جواز حضور در مسابقات جهانی گرجستان را کسب نماید، این بار توانست در بین شطرنج بازان قدر جهان که از مدارس آکادمیک شطرنج در کشورهای توسعه یافته رشد کرده و با قهرمانی در قاره های خود در مسابقات جهانی حضور داشتند، نایب قهرمان جهان شود.

پورآقابالا در 26 اردیبهشت سال 1383 در شهر تبریز متولد شده و هم اکنون با 16 سال سن در کلاس یازدهم تجربی مشغول به تحصیل می باشد. نوجوان متفکر تبریزی شخصیتی آرام دارد و بسیار کم حرف است و بیشتر ترجیح می دهد در میدان مسابقه و روی صفحه شطرنج پیامش را برساند. با این حال گفت و گوی صمیمانه ای را با وی ترتیب داده ایم.

*از چه سنی شطرنج را شروع کردی و چه عاملی سبب شد تا به این بازی فکری علاقمند شوی؟

وقتی 6 ساله بودم، پدرم برایم یک دست صفحه و مهره شطرنج خرید و حرکت های اولیه و همین طور نحوه کیش و مات کردن را برایم یاد داد. حس عجیبی را با شطرنج تجربه کردم و از آن روز به بعد، مهره های شطرنج همیشه همراهم بود و از همه می خواستم با من بازی کنند.

موقع بازی نهایت تلاشم را می کردم تا نحوه و حرکت مات را پیدا کنم. وقتی خانواده ام متوجه علاقه ام به شطرنج شدند، مرا با هیأت شطرنج شهرمان آشنا کردند.

*شطرنج در زندگی شخصی ات چه تأثیری داشته است؟

انجام فعالیت ورزشی در کنار تحصیل، کارم را بسیار سخت می کند و متوجه این قضیه هستم که لازمه پیروزیت در هر دو بخش تلاش مضاعف و برنامه ریزی دقیق است که من هم از این امر مستثنی نیستم.

*از شاخص ترین عناوینی که تا به امروز به دست آورده ای صحبت کن؟

کسب دو مقام نایب قهرمانی و یک قهرمانی در رده های سنی کشور، دو مقام سومی در مسابقات بلیتس و رپید رده سنی زیر 16 سال آسیا در سال 98، مقام سوم قهرمانی بخش آقایان کشور در سال 98 و اخیراً نیز پیروز به کسب مقام نایب قهرمانی رده سنی زیر 16 سال آسیا و جهان شده ام.

*نایب قهرمانی شطرنج زیر 16 سال جهان چه حسی دارد؟

حس شگفت انگیزی بود و اینکه می دانستم باعث حس رضایت و خشنودی هم میهنان عزیزم شده ام و همچنین اینکه سهمی در کسب مقام سوم تیمی کشورمان در مسابقات جهانی داشتم، حس خوشحالی ام را دوچندان می کرد.

*چگونه به مسابقات جهانی گرجستان راه یافتی و حریفانت تا فینال از کدام کشورها بودند؟

در مسابقات آسیایی نوجوانان توانستم مقام نایب قهرمانی را کسب نمایم و سهمیه شرکت در مسابقات جهانی را کسب کردم. حریفانم به ترتیب از کشورهای اوکراین، گرجستان، کلمبیا و آلمان بودند.

*برای رسیدن به این سطح در شطرنج، روزانه چقدر تمرین کرده ای و تمریناتت به چه صورت بوده است؟

بطور میانگین، روزانه حدود 3 ساعت تمرین کرده ام و تمریناتم بیشتر بصورت انجام بازی های شطرنج آنلاین است. همچنین مشاهده بازی های بزرگان شطرنج تأثیر بسیار زیادی در پیروزیتم داشته است.

*آیا برای ادامه این فرایند برنامه ریزی کرده ای؟

فعلاً با انجام تمرینات و انجام مسابقات آنلاین شطرنج، سعی می کنم سطح آمادگی ام را برای مسابقات حضوری حفظ کنم.

*سطح شطرنج کشورمان را در مقایسه با سایر کشورها چطور می بینی؟

شطرنج کشورمان در طول چند سال گذشته، پیشرفت های چشمگیری داشته و در حال حاضر در جایگاه سوم آسیا قرار داد. مطمئنم با شناسایی استعدادها و حمایت از آنها، جایگاه شطرنج کشورمان در آسیا و جهان بهتر خواهد شد.

*دوست داری در شطرنج به کدام سطح برسی و رؤیایت چیست؟

بزرگترین رؤیای من در شطرنج رسیدن به سطحی است که بتوانم در رویدادهایی که قهرمانان و اساتید بزرگ شطرنج جهان حضور دارند، شرکت کنم.

*در انتها مطلبی هست که بخواهی بیان کنی؟

از فدراسیون شطرنج که این فرصت را برایم فراهم کرد تا بتوانم در این مسابقات شرکت کنم و همین طور از تمام دست اندرکاران گرامی که از یک ماه قبل از شروع مسابقات، با برگزاری اردوها و کلاس های آموزشی با مربیان برجسته شطرنج ایران و همچنین با پیگیری ها و حمایت های همه جانبه در طول مسابقات، باعث افزایش انگیزه و روحیه بازیکنان شدند، تشکر ویژه دارم.

گفتنی است امیررضا پورآقابالا با داشتن ریتینگ 2432 در سطح کشور امتیاز اندکی با رسیدن به مقام استاد بزرگی شطرنج (ریتینگ بالای 2500) که از آن می توان به ارزشمندترین مقام موجود در جامعه جهانی شطرنج یاد کرد، فاصله دارد.

امیدواریم این امر در سال آینده مسجل شده و دومین استاد بزرگ تاریخ استان آذربایجان شرقی با حضور و افتخار آفرینی در صحنه بین المللی ورزش، نام آذربایجان و ایران اسلامی را عزیز بدارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1454

به "حس خشنودی مردم خوشحالم می کند، از 6 سالگی با شطرنج عجین شده ام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حس خشنودی مردم خوشحالم می کند، از 6 سالگی با شطرنج عجین شده ام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید