خبرنگاران وزیر خارجه آمریکا: بازگشت به برجام ضروری اما ناکافی است

به گزارش مجله رویای کره ای، نیویورک- خبرنگاران- وزیر خارجه آمریکا بازگشت به برجام را نخستین گام ضروری اما ناکافی دانست و بار دیگر مدعی شد اگر ایران به تعهدات خود پایبند شود، آمریکا هم همین کار را انجام خواهد داد.

خبرنگاران وزیر خارجه آمریکا: بازگشت به برجام ضروری اما ناکافی است

به گزارش خبرنگاران، آنتونی بلینکن روز سه شنبه در گفت وگو با رادیو ملی آمریکا در پاسخ به این سوال که چگونه ایران را از دسترسی به سلاح اتمی متوقف می کنید، اضافه کرد: این کار را در گذشته انجام دادیم.

وی ادامه داد: توافق هسته ای ایران که برجام نامیده می شود، در قطع تمام راستاهایی که ایران می بایست برای تولید مواد شکافت پذیر برای سلاح اتمی برود را به طور بسیار موثری مسدود می کرد و می دانیم که آن توافق کار می کرد.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: کارشناسان اطلاعاتی ما همچنین جامعه بین المللی به ما گفتند که توافق در نوبه خود برای ممانعت از ایران در پیمودن راستا مواد شکافت پذیر برای بمب کار می کرد و بسیار تاسف آور است که ما از آن خارج شدیم.

بلینکن درباره چرایی اعتماد دوباره ایران به آمریکا و امضای توافقی دیگر وقتی هیچ تضمینی نیست که چهار سال دیگر رئیس جمهوری نخواهد راستا دیگر را برود، گفت: هر کشوری باید این محاسبه را بکند و در حال تعادل تصمیم بگیرد که منافع آنها در چیست. فکر می کنم ما این را می دانیم ایران پس از خروج ما از توافق به برداشتن محدودیت های مندرج در توافق کرد.

وی اضافه کرد: در نتیجه آن، امروز ایران بسیار به داشتن توانایی تولید مواد شکافت پذیر برای سلاح در مدت کمتر از آن چیزی که در زمان اجرای توافق بود، نزدیک شده است. بر این اساس، زمان تولید مواد شکافت پذیر برای ایران که برجام آن را به یکسال عقب رانده بود، کمتر شده است.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: اکنون مطابق گزارش های منتشر شده، این زمان به سه یا چهار ماه کاهش یافته و در یک راستا نادرست پیش می رویم. بنابراین، فکر می کنم ما انگیزه ای برای تلاش در قراردادن برنامه اتمی ایران در جعبه داریم.

بلینکن با بیان اینکه ایران انگیزه ای برای چانه زنی به منظور لغو برخی تحریم ها با توجه به اوضاع اقتصادی خود دارد، اظهار کرد: بنابراین من فکر می کنم هنوز علاقه هر دو طرف - از جمله در میان شرکای مذاکره کننده ما در اروپا ، همچنین روسیه و چین - وجود دارد که این کار را انجام دهند. اما این یک نخستین قدم ضروری است، اما یک مرحله کافی نیست.

وی اظهار داشت:زمان گذشته است بنابراین اگر ما بخواهیم دوباره وارد توافق شویم، اگر ایران به توافق خود برشود، ما نیز همان کار را انجام دهیم ، باید بر روی توافقنامه ای کار کنیم که طولانی تر و قویتر از توافق اصلی باشد.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: همچنین ما باید سایر مواردی را که بخشی از مذاکره اصلی نبوده و برای ما و سایر کشورهای جهان به شدت مشکل ساز است، همچون برنامه موشک بالستیک ایران و اقدامات بی ثبات کننده آن کشور را دخیل سازیم.

بلینکن با تاکید بر اینکه همه اینها باید دخیل شوند، اضافه کرد: اما اولین قدم بازگشت ایران به توافق است. رئیس جمهوری بایدن کاملا روشن بوده است که اگر آنها این کار را انجام دهند، ما نیز همین کار را خواهیم کرد.

وی مدعی شد: راستا دیپلماسی در حال حاضر باز است. ایران هنوز از پایبندی به تعهدات خود دور است. بنابراین باید ببینیم چه کاری انجام می دهد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا حرکتی برای بازشدن راستا دیپلماسی مستقیم با ایران اجرا شده است، گفت: رئیس جمهوری به طور عمومی صریح گفته است که ما کجا می ایستیم. اگر ایران هر واکنشی را به آن داشته باشد، خواهیم دید.

بلینکن به اینکه آیا در آینده باید راستا دیپلماسی مستقیم باشد، پاسخ داد: در برخی نکات، احتمال دارد، اگر هرگونه تعاملی در این زمینه وجود داشته باشد، مستلزم دیپلماسی خواهد بود. به همین است که به این موضوع می پردازیم.

حادثه اربیل

وی درباره حمله راکتی در اربیل عراق و اینکه در گذشته آمریکا در این حملات مشابه، نیروهای نیابتی ایران را سرزنش می کرد و اینکه آیا این اقدام را نوعی آزمایش دولت جدید آمریکا از طرف ایران می دانید، اظهار کرد: زود است که این را بگوییم.

وزیر خارجه آمریکا، این حمله را عصبانی کننده دانست و یادآور شد: همانطوری که گفتید در اربیل غیرنظامیان و نیروهای ائتلاف شامل یک عضو ارتش آمریکا آسیب دیدند. من با شادمان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق صحبت کردم.

بلینکن همچنین از تماس با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق هم سخن گفت و اضافه کرد: ما بر اطمینان یافتن از ایمنی افرادمان، نیروی دولت، شهروندان آمریکایی و امنیت اماکنمان تمرکز کردیم. این اولویت بالای ما است.

وی با بیان اینکه البته مردم عراق هم از این خشونت ها و نقض حاکمیتشان رنج مدیدی متحمل شده اند، گفت: منطقه کردستان عراق و دولت مرکزی بغداد به تلاش برای یافتن آنچه اتفاق افتاده است، متعهدند. یقینا ما هم برای کمک به آن، مشارکت داریم.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: ما باید پیدا کنیم که چه کسی مسئول است. در حال حاضر این را نمی دانیم. ما این را در گذشته دیده ایم، دیده ایم که شبه نظامیان عراقی، شبه نظامیان مورد حمایت ایران در موارد زیادی مسئول بوده اند اما اکنون، خیلی زود است که بدانیم چه کسی برای این موضوع مسئول است.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1546

به "خبرنگاران وزیر خارجه آمریکا: بازگشت به برجام ضروری اما ناکافی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وزیر خارجه آمریکا: بازگشت به برجام ضروری اما ناکافی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید