اظهارات مقامات اروپا با ادعای پایبندی به برجام مغایرت دارد

به گزارش مجله رویای کره ای، به گزارش خبرنگاران، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه فشار سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان به ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین حدس درباره فعال کردن مکانیزم حل اختلاف موسوم به ماشه را بر خلاف ادعای این کشورها درباره تعهد به برجام مطرح نمود.

اظهارات مقامات اروپا با ادعای پایبندی به برجام مغایرت دارد

با ما سفر کنید و با تور دور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز دوشنبه گفت: برآورد درباره اینکه انگلیس، آلمان و فرانسه به دنبال فعال کردن مکانیزم حل اختلاف بر اساس توافق هسته ای بوده که طبق آن امکان اعمال مجدد تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران به وجود می آید و همچنین تشدید تنش ها علیه ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، با اظهارات این کشورها درباره تعهد به توافق هسته ای مغایرت دارد.

در این اظهارات که در سایت رسمی وزارت امور خارجه روسیه منتشر شده، آمده است: اطمینان خاطر بخشیدن انگلیس، فرانسه و آلمان در این زمینه که آنها به برنامه جامع اقدام مشترک متعهد بوده و در پی راهکارهایی برای کاهش تأثیرات منفی تحریم های آمریکا علیه ایران هستند بر خلاف اقدامات آنها در تشدید تنش ها درباره برنامه هسته ای ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی و برآورد درباره مکانیزم حل اختلاف تحت بند 36 برجام است.

این دیپلمات روس با بیان اینکه تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس درباره ایران، به دلایل واقعی وضع امور در عرصه بکارگیری پادمان ها در جمهوری اسلامی ایران نبوده است و ابراز اطمینان درباره اینکه توافق درباره دسترسی نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تأسیسات ایران، در چارچوب فرایند استانداردهای موجود ممکن است، اضافه کرد: تصادفی نیست که این قطعنامه مورد حمایت کشورهایی با جمعیت نصف جمعیت کره زمین ازجمله دو عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل قرار نگرفت.

وی همچنین علت اولیه تمام مسائل و نواقص پیش آمده در اجرای برجام را اقدامات تخریبی آمریکا و خروج یکجانبه این کشور از این توافق برشمرد و اضافه کرد که به نظر می رسد انگلیس، فرانسه و آلمان هم این موضوع را درک نموده اند.

زاخارووا اضافه کرد: ما بارها از تروئیکای اروپا خواستیم که از سیاست فشار حداکثری علیه ایران که هم از لحاظ سیاسی و هم عملی اعتبار خود را از دست داده است، حمایت نشود.

لازم به ذکر است که قطعنامه تروئیکای اروپا علیه ایران، علیرغم مخالفت جدی چین و روسیه در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز آدینه به تصویب رسید.

در این قطعنامه از ایران خواسته شده است که به ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت هسته ای خاتمه دهد و با آنها به طور کامل همکاری کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1097

به "اظهارات مقامات اروپا با ادعای پایبندی به برجام مغایرت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات مقامات اروپا با ادعای پایبندی به برجام مغایرت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید