درخواست سناتورهای آمریکایی از ترامپ برای انتها مذاکرات هسته ای با عربستان

به گزارش مجله رویای کره ای، 2 سناتور ارشد آمریکایی از مقام های دولت ترامپ خواسته اند تا مذاکرات با عربستان سعودی درباره ساخت رآکتورهای اتمی را متوقف نمایند.

درخواست سناتورهای آمریکایی از ترامپ برای انتها مذاکرات هسته ای با عربستان

به گزارش گروه بین الملل مجله رویای کره ای به نقل از رویترز، پس از حملات اخیر پهپادی به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو که موجب نصف شدن فراوری نفت عربستان سعودی شده است، 2 سناتور ارشد دموکرات از مقام های دولت ترامپ خواستند تا مذاکرات با ریاض درباره ساخت رآکتورهای اتمی را متوقف نمایند.

ریک پری وزیر انرژی آمریکا روز سه شنبه در یک کنفرانس هسته ای در شهر وین تاکید نمود که ایالات متحده تنها به شرطی حاضر به تامین فناوری هسته ای مورد احتیاج عربستان سعودی است که ریاض توافقنامه ای را برای بازرسی های سرزده و جامع با آژانس بین المللی انرژی اتمی امضا کند.

ولی عربستان سعودی حاضر به پذیرفتن شروط آمریکا از جمله اعمال محدودیت های منع اشاعه تسلیحات هسته ای نیست، محدودیت هایی که مانع از غنی سازی اورانیوم و بازفرآوری سوخت هسته ای می گردد.

بر اساس این گزارش، اد مارکی و جف مرکلی سناتورهای عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با ارسال نامه ای برای ریک پری و مایک پامپئو وزیر خارجه ایالات متحده، از دولت ترامپ خواسته اند تا روند فعلی مذاکرات هسته ای با عربستان سعودی را متوقف نمایند.

نمایندگان آمریکایی به شدت نگران عدم تمایل عربستان سعودی برای پذیرش شروط مطرح شده از سوی واشنگتن هستند. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی سال گذشته گفته است که کشورش به دنبال تسلیحات هسته ای نیست ولی اگر ایران به سلاح هسته ای دست یابد، ریاض نیز همین راستا را دنبال می نماید.

در نامه این دو سناتور آمریکایی آمده است: به اشتراک گذاشتن فناوری هسته ای با عربستان سعودی به خصوص بدون ضمانت های کافی، ابزارهای لازم را در اختیار ریاض قرار خواهد داد تا آرزوی های محمد بن سلمان برای دستیابی به تسلیحات هسته ای را به واقعیت تبدیل کند.

وزارتخانه های انرژی و خارجه آمریکا تاکنون حاضر به اظهار نظر در این باره نشده اند.

ریک پری در این باره گفته است که اگر ایالات متحده با عربستان سعودی همکاری نکند، سایر کشورهای عرضه نماینده فناوری هسته ای مثل روسیه و چین به ریاض برای ساخت رآکتورهای هسته ای یاری خواهند کرد.

ولی بعضی نمایندگان بر این باورند که اگر روسیه و چین هم به عربستان سعودی برای فراوری انرژی هسته ای بدون رعایت استانداردهای کافی منع اشاعه تسلیحات اتمی همکاری نمایند، آمریکا ابزارهای لازم برای مقابله با آنها را در اختیار دارد.

ریاض میخواهد در سال 2020 میلادی یک مناقصه چند میلیارد دلاری برای ساخت 2 رآکتور هسته ای را اعلام کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 378

به "درخواست سناتورهای آمریکایی از ترامپ برای انتها مذاکرات هسته ای با عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست سناتورهای آمریکایی از ترامپ برای انتها مذاکرات هسته ای با عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید