درگیری های جدید در قره باغ، ورود نیرو های جمهوری آذربایجان به روستای هین تاقر، هشدار ارمنستان

به گزارش مجله رویای کره ای، خبرگزاری خبرنگاران- به دنبال انتشار گزارش هایی درباره نقض مجدد آتش بس در قره باغ کوهستانی، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از کشته شدن 4 سرباز خود در درگیریهای تازه در این منطقه اطلاع داد.

درگیری های جدید در قره باغ، ورود نیرو های جمهوری آذربایجان به روستای هین تاقر، هشدار ارمنستان

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری خبرنگاران، درحالی که اخبار جسته و گریخته ای از نقض آتش بس در قره باغ کوهستانی طی روزهای گذشته منتشر شده است، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز یکشنبه از کشته شدن 4 سرباز خود در تازه ترین درگیریها در این منطقه خبر داده است.

وزارت دفاع ارمنستان عصر روز شنبه مدعی شده بود که ارتش جمهوری آذربایجان حملات خود به جنوب منطقه قره باغ کوهستانی را از سرگرفته است.

بر اساس اعلام وزارت دفاع ارمنستان در این درگیری سه نظامی ارمنستاتی مجروح شدند اما جراحات آنها شدید نبوده است.

به دنبال این مساله، یک سخنگوی صلحبانان روسیه روز شنبه به ارمنستان و جمهوری آذربایجان ضرورت پایبندی این دو کشور به توافق آتش بس امضا شده را یادآور شد.

براساس توافق آتش بس که روز 24 آبان میان مسکو، باکو و ایروان توافق شد، ارمنستان موظف شد اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را در آغ دام، کلبجر و لاچین را تا یک دسامبر تخلیه کند و کریدوری زمینی از نخجوان به آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات ها، کریدور لاچین را برای اتصال قره باغ به خاک ارمنستان تضمین کند.

طبق این توافق، نیرو های حافظ صلح روسی به مدت پنج سال در این منطقه مستقر شده و در صورتی که لازم باشد این دوره تمدید خواهد شد.

ورود نیرو های جمهوری آذربایجان به روستای هین تاقر

نیرو های جمهوری آذربایجان در نتیجه حملات توپخانه ای علیه روستا های هین تاقر و خزابرت منطقه هادروت قره باغ پیروز شده اند پس از چند ساعت درگیری با نیرو های ارمنی وارد روستای هین تاقر شوند.

وزارت دفاع ارمنستان با خاطرنشان کرد: نیرو های جمهوری آذربایجان در نتیجه حملات توپخانه ای به روستا های هین تاقر و خزابرت منطقه هادروت قره باغ پیروز شده اند پس از چند ساعت درگیری با نیرو های ارمنی وارد روستای هین تاقر شوند.

وزارت دفاع ارمنستان با اعلام این که چند نظامی جمهوری آذربایجان در نتیجه این درگیری ها کشته و زخمی شده اند اضافه کرد: نمایندگان وزارت دفاع ارمنستان، روسیه و جمهوری آذربابجان در حال مذاکره برای ایجاد راهکار برای این موضوع و بازگشت نیرو ها به محل های استقرار قبلی خود هستند.

وزارت دفاع ارمنستان اعلام نموده که اقدام جمهوری آذربایجان مغایر توافق صلح بدست آمده بین نیرو های جمهوری آذربایجان، روسیه و ارمنستان است.

واقارشاک هاروطونیان وزیر دفاع ارمنستان که در روسیه بسر می برد در ملاقات با سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه این موضوع را آنالیز نموده است.

هشدار ارمنستان به تهدید ثبات قفقاز

وزارت امور خارجه ارمنستان خاطرنشان کرد: سیاست توسعه طلبانه ترکیه و جمهوری آذربایجان ثبات و امنیت منطقه قفقاز را با خطر روبرو می نماید.

وزارت امورخارجه ارمنستان با تاکید بر این مطلب و با اشاره به حملات امروز نیرو های جمهوری آذربایجان به دو روستای منطقه هادروت قره باغ خاطرنشان کرد: سیاست های توسعه طلبانه ترکیه و جمهوری آذربایجان مناطق مجاور قفقاز را نیز پرمخاطره نموده است.

وزارت امور خارجه ارمنستان با اشاره به این که این حملات در حالی صورت می گیرد که روسای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به منظور شروع فرایند حل نهایی مناقشه قره باغ در منطقه قفقاز هستند از روسای گروه مینسک خواست که بطور دقیق اقدامات جمهوری آذربایجان را در ارتباط با نقض تعهدات بین المللی محکوم نمایند.

وزارت دفاع ارمنستان امروز خاطرنشان کرد که نیرو های جمهوری آذربایجان در نتیجه حملات توپخانه ای علیه روستا های هین تاقر و خزابرت منطقه هادروت قره باغ پیروز شده اند پس از چند ساعت درگیری با نیرو های ارمنی وارد روستای هین تاقر شوند.

به گفته وزارت دفاع ارمنستان چند نفر از نیرو های ارمنی طی این حملات زخمی شده اند و چند تن از نیرو های جمهوری آذربایجان کشته و زخمی شده اند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1355

به "درگیری های جدید در قره باغ، ورود نیرو های جمهوری آذربایجان به روستای هین تاقر، هشدار ارمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگیری های جدید در قره باغ، ورود نیرو های جمهوری آذربایجان به روستای هین تاقر، هشدار ارمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید