ذخایر اورانیوم 20 درصد ایران به 55 کیلوگرم رسید

به گزارش مجله رویای کره ای، سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه تا امروز 55 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد فراوری شده است، گفت: نرخ فراوری اورانیوم 20 درصد بسیار بالاتر از قبل از برجام است.

ذخایر اورانیوم 20 درصد ایران به 55 کیلوگرم رسید

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به قانون اقدام راهبردی برای برطرف تحریم ها و اجرای آن از 5 اسفند ماه 1399، گفت: بخش مهمی از این قانون در مورد غنی سازی 20 درصد به میزان سالانه 120 کیلو گرم بود که بلافاصله اقدامات لازم صورت گرفت و فرایند غنی سازی شروع شد.

وی ادامه داد: تا امروز 55 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد فراوری شده است و تقریباً ما نصف راه را رفته ایم و با این فرایند ما می توانیم زودتر از 8 ماه به هدف مد نظر برسیم.

کمالوندی گفت: نرخ فراوری اورانیوم 20 درصد ما الان بسیار بالاتر از قبل از برجام است و بر اساس آمار و ارقام 30 درصد بیشتر از قبل از برجام ظرفیت فراوری 20 درصد داریم.

وی اضافه کرد: الان ما حدود 16 هزار و پانصد سو ظرفیت غنی سازی داریم که این عدد قبل از برجام 12 هزار و پانصد سو بود.

سخنگوی سازمان انرزی اتمی با اشاره به فراوری سانتریفیوژهای جدید در سال های گذشته، گفت: ممکن است امروز تعداد سانتریفیوژهای ما کم شده باشد، اما به دلیل استفاده از نسل جدید سانتریفیوزها مثل IR6 که 8 برابر سانتریفیوژهای نسل اول ظرفیت دارند، نرخ فراوری اورانیوم ما افزایش یافته است.

کمالوندی ادامه داد: در حال حاضر ما هزار ماشین IR2M داریم که مستقر شده اند و یا یک آبشار IR4 راه اندازی شده و آبشار دوم این سانتریفیوژ هم راه اندازی خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: با توجه به مصوبه مجلس، یک آبشار IR6 اجرا شده و آبشارهای بعدی هم در راه است و با این فرایند که پیش گرفته شده است سرعت غنی سازی ما نسبت به قبل افزایش چشمگیری خواهد داشت.

وی اضافه کرد: اگر ما در یک زمانی 9 تن مواد خود را به خارج فرستادیم الان 5 تن مواد داریم و می توانیم بگوییم به سرعت هر آنچه مورد نظر بوده برای احیای آنچه که به خاطر برجام کنار گذاشتیم، داریم به دست می آوریم و به سرعت در موقعیتی قرار می گیریم که بهتر از قبل برجام است.

کمالوندی گفت: در حوزه غنی سازی فاصله ما نسبت به قبل از برجام، فاصله ای صدها کیلومتری است و شرایط بسیار خوبی با انواع ماشین ها داریم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1592

به "ذخایر اورانیوم 20 درصد ایران به 55 کیلوگرم رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذخایر اورانیوم 20 درصد ایران به 55 کیلوگرم رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید