روش صحیح تعویض گلدان گیاهان چیست؟

به گزارش مجله رویای کره ای، همه ما تصور می کنیم تعویض گلدان گیاه کاری ندارد و روش صحیح انجام آن را به خوبی می دانیم، اما بهتر است کمی در دانسته هامان شک کنیم! تعویض گلدان به موقع و درست، یکی از مراحل اصلی نگهداری گیاهان است.

روش صحیح تعویض گلدان گیاهان چیست؟

برترین زمان تعویض گلدان گیاه، فصل بهار است، یعنی موقعی که گیاه هنوز رشد تابستانه خود را انجام نداده. البته این زمان در گیاهان متفاوت، مختلف است اما بیشتر گیاهان این فصل را ترجیح می دهند. تعویض گلدان یکی از مراحل اساسی داشتن گیاهان سالم است. اما از کجا بفهمیم با فرا رسیدن بهار، گیاه مان احتیاج به تعویض گلدان دارد؟ چون همانطور که می دانید همه گیاهان به تعویض گلدان هر ساله احتیاج ندارند. در ادامه چند نشانه احتیاج گیاه به عوض شدن گلدانش آورده شده:

  • بیرون زدن ریشه ها از زیر گلدان
  • گیاه از رشد می ماند و شل می گردد
  • ریشه های گیاه تمام گلدانش را پر نموده اند و در دیواره ها فشرده شده اند

این را هم به خاطر داشته باشید که بسیاری از گیاهان استوایی ترجیح می دهند در گلدانی باشند که اندکی برایشان کوچک است، پس در صورتی که خاک تجزیه و پوسیده نشده و یا گیاه علائم احتیاج به تعویض گلدن را نشان نداده، از تعویض گلدان زود هنگام پرهیز کنید.

اگر گیاه را در گلدانی که خیلی برایش بزرگ است بکارید، تمام انرژی گیاه صرف فراوری ریشه بیشتر برای پر کردن فضای خالی خاک می گردد و دیگر انرژی برای فراوری شاخ و برگ و گل باقی نمی ماند. پس همیشه توجه کنید که در هنگام تعویض گلدان، گیاه تان را در گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی اش بکارید.

برخی از گیاهان، مانند بروملیا، هرگز احتیاج به تعویض گلدان ندارند. پس اگر گلدان بروملیا دارید، هنگامی که گیاه آغاز به فراوری گیاهچه کرد، به راحتی گیاهچه ها را از گیاه مادر جدا کنید و در گلدانی جداگانه بکارید.

خیلی مهم است که گیاه خود، و احتیاجهای منحصر به فرد آن را بشناسید و بر طبق آن عمل کنید و یک نسخه را برای همه گیاهان تان نپیچید!

مراحل تعویض گلدان

1- گیاه را از گلدانش خارج کنید

زمانی که گیاه تان به میزان کافی بزرگ شد و شما تصمیم به تعویض گلدان گرفتید، اندازهی آب به گیاه بدهید و اجازه دهید خاک گلدانش برای 1 ساعت یا بیشتر خشک گردد. سپس چند ضربه آرام به کف و دیواره های گلدان وارد کنید و گلدان را برعکس کنید. با یک دست گیاه را به آرامی از طوقه بگیرید و با دست دیگر گلدان را نگهدارید. حالا به آرامی گلدان را به سمت بالا بکشید، خواهید دید که گلدان به راحتی خارج می گردد.

می توانید در هنگامی که خاک گیاه چند روز خشک بوده هم این کار را انجام دهید.

2- ریشه گیاه را آماده کنید

بعد از درآوردن گیاه از گلدان، به آرامی خاک اطراف ریشه ها را بتکانید. حالا با استفاده از انگشت، ریشه های گیاه را کمی از هم باز کنید. می توانید این مرحله را انجام ندهید اما اگر تصمیم به انجام دارید، این کار را بسیار با احتیاط انجام دهید تا به ریشه ها آسیبی نرسد. هر گونه ریشه مرده یا گندیده ای را هم از گیاه جدا کنید. اگر می خواهید گیاه را در گلدانی به سایز گلدان قبلی اش بکارید، ریشه ها را هم هرس کنید. اگر گیاه تان کاکتوس است، به ریشه های آن قارچ کش بزنید.

3- گلدان تازه را آماده کنید

به طور کلی باید گیاه را در گلدانی یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی اش بکارید. گلدان های پلاستیکی یا سرامیکی هر دو مناسب هستند، از هرکدام که دوست دارید بهره ببرید. اندازهی خاک تازه درون گلدان بریزید. می توانید ابتدا اندازهی سنگریزه در کف گلدان بریزید و سپس لایه خاک را قرار دهید.

4- کاشت

گیاه را درون گلدان جدیدش، از هر جهتی که می خواهید، قرار دهید. حالا اندازه دیگری خاک تازه و یا کمپوست روی آن بریزید. یکی از دلایل مرگ گیاهان بعد از تعویض گلدان، کاشت آنها در عمق زیاد است. پس مطمئن شوید گیاه تان را در همان عمقی که در گلدان قبلی اش کاشته شده بوده، کاشته اید (در واقع طوقه گیاه باید در همان سطح از خاک قرار گیرد). در هنگام ریختن خاک، آن را به آرامی فشرده کنید.

5- حالا گیاه را به خوبی آبیاری کنید. اگر بعد از آبیاری سطح خاک نشست کرد، اندازه دیگری خاک به گلدان اضافه کنید. آبیاری را تا جایی ادامه دهید که آب از سوراخ های زهکش زیر گلدان بیرون بیاید. اگر گلدان کاکتوس تان را عوض می کنید، آن را برای 1 یا چند هفته آبیاری نکنید.

گیاهانی که تازه تعویض گلدان شده اند را تا 6 هفته کود دهی نکنید.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 2134

به "روش صحیح تعویض گلدان گیاهان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش صحیح تعویض گلدان گیاهان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید