سمت و سوی مجلس یازدهم جوانگرایی است

به گزارش مجله رویای کره ای، یکی از تفاوت های این دوره انتخابات مجلس، قطعاً افزایش شعار جوان گرایی است و به نظر می رسد اقبال جوانان متخصص برای ورود به بهارستان افزایش قابل توجهی داشته، اما با توجه به مدل های مرسوم لیست بندی، آیا شانسی برای این نامزدهای جوان و متخصص وجود دارد؟

سمت و سوی مجلس یازدهم جوانگرایی است

به گزارش گروه رسانه های مجله رویای کره ای، یکی از تفاوت های این دوره انتخابات مجلس، قطعاً افزایش شعار جوان گرایی است و به نظر می رسد اقبال جوانان متخصص برای ورود به بهارستان افزایش قابل توجهی داشته، اما با توجه به مدل های مرسوم لیست بندی، آیا شانسی برای این نامزدهای جوان و متخصص وجود دارد؟ در گفت وگو با ناصر ایمانی، تحلیلگر مسائل سیاسی این موضوع را آنالیز نموده ایم.

با توجه به اینکه نوعی دلسردی و عدم اقبال از سوی مردم نسبت به جریان ها و گروه های سیاسی در جامعه وجود دارد، شانس نامزدهای گمنام، جوان اما متخصص برای راه یابی به مجلس چقدر است؟ آیا برای مجلس یازدهم می توان بر روی ورود افراد غیر حزبی و لیستی تکیه کرد؟

شانس افراد گمنام و نه چندان مشهور در حوزه های انتخابیه کوچک بسیار بالاست، بدین ترتیب این نامزدها می توانند امیدوار باشند که به مجلس راه می یابند؛ زیرا در حوزه های بزرگ تر معمولاً افرادی امکان رأی آوری دارند که نامشان در یک لیست یا لیست هایی واقع شده است.

البته دقت مردم هم باید روی این نامزدهای گمنام بیشتر باشد؛ یعنی مردم در قبال افراد که در یک لیست قرار ندارند، باید حساسیت زیادی به خرج دهند. قرار دریافت نام یک نامزد در یک لیست تعیین بیانگر این است که تعدادی افراد نسبت به کاندیدای موردنظر که می خواهند نام وی را در لیست قرار دهند، شناخت کافی پیدانموده اند، اما از سوی دیگر، اگر نامزدی به صورت کاملاً گمنام باشد و در انتخابات حضور یابد، این خطر وجود دارد که همین کاندیدا توانسته باشد با یک سری تبلیغات و شعارهایی که پیش از انتخابات مطرح نموده، مردم را متوجه خود کند تا به آن نامزد رأی بدهند، درحالی که ممکن است افراد شایسته ای نباشند.

درواقع باید گفت نامزدهایی که نام آن ها در لیست ها قرار ندارد، اشکالی برای عدم قرار داشتن آن ها در لیست نیست، اما این موضوع از سوی دیگر، خطر این مسئله که این افراد گمنام توانسته باشند به وسیله بعضی روابط یا تبلیغات خاصی خودشان را در آستانه انتخابات مطرح نموده باشند و در روز انتخابات رأی بیاورند و به مجلس راه یابند و بدین ترتیب موجب بروز مشکلاتی در مجلس شوند را تشدید می نمایند.

به نظرتان مجلس یازدهم نسبت به مجلس دهم در موضوع جوان گرایی چه تغییراتی خواهد داشت؟

سمت وسوی مجلس یازدهم را از همین حالا می توان از به سمت مجلسی جوان شدن و جوان گرایی دانست و با توجه به نمایندگان جدیدی که روز دوم اسفند به صحنه انتخابات می آیند، به نظر می رسد که جوان گرایی بیشتری را در دوره یازدهم مجلس نسبت به مجلس فعلی ببینیم.

فضای مجلس پس از انتخابات مجلس دست کدام جناح می افتد و کدام چهره های شاخص شانس بیشتری را برای ریاست مجلس خواهند داشت؟

این موضوع کاملاً نامعلوم است. برخلاف بعضی ها که معتقدند یک جناح تعیین شانس بیشتری برای تصاحب اکثریت کرسی های مجلس دارد، اما من فکر می کنم که این ها نوعی تبلیغات روانی برای جناح خودشان است تا این گونه بگویند که حتماً آن ها به مجلس راه می یابند. هیچ تضمینی برای پیروزی گروه های مطرح وجود ندارد، بدین صورت که ممکن است مردم به آن جناحی که در حال حاضر مطرح است و امکان رأی آوری بیشتری دارد، اقبال چندانی نشان ندهند.

عنوان می گردد با توجه به اینکه اصول گراها تعداد کاندیدای بیشتری دارند، مجلس بعدی در اختیار اصول گراها و گروه های مربوط به آن است، این موضوع را تا چه میزان محتمل می دانید؟

من این حرف را قبول ندارم و آن را بیشتر یک تبلیغات رسانه ای می دانم. اینکه تعداد اصول گرایان بیشتر است را چندان مستند به آمار نمی دانم و فکر می کنم که جناح های دیگر نیز نامزد زیادی دارند و ممکن است مردم به خاطر عملکرد بد یک جناح به آن رأی ندهند؛ اما نمی توان به طور قطعی گفت که چون تعداد افراد یک گروه و حزب بیشتر است مردم به آن ها رأی می دهند. مردم اگر ببینند یک جناحی عملکرد مناسبی در این سال ها نداشته، بدون شک به آن جناح رأی نخواهند داد، حال تعداد نامزدهای آن جناح زیاد باشد یا کم. ملاک مردم برای تصمیم گیری، میزان نامزد این جناح یا آن جناح نیست. ملاک مردم عملکرد گروه ها و احزاب سیاسی است

منبع : قدس آنلاین

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 782

به "سمت و سوی مجلس یازدهم جوانگرایی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سمت و سوی مجلس یازدهم جوانگرایی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید