صنعت داروسازی کشور فرسوده است، کیفیت داروی تالاسمی

به گزارش مجله رویای کره ای، رسول خضری، کمبود داروی کشور را کمتر از 30 قلم دانست و اضافه نمود: تا پیش از اجرای طرح تحول سلامت 330 قلم کمبود دارو در کشور وجود داشت اما در سال 92 و با کلید خوردن طرح تحول کمبود دارو به کمتر از30 قلم رسید که این اقدامی بسیار ارزنده و شایسته است.

صنعت داروسازی کشور فرسوده است، کیفیت داروی تالاسمی

وی با بیان اینکه در نشست اخیر اعضای کمیسیون بهداشت با وزیر بهداشت موضوع کمیاب شدن داروی بیماران تالاسمی پیگیری شد، ادامه داد: داروی دسفرال هم در کشور فراوری می گردد و هم به وسیله واردات تامین می گردد؛ این دارو برای جلوگیری از تجمع و رسوب آهن در کبد بیماران استفاده می گردد البته کیفیت داروی خارجی بهتر است.

خضری از فرسوده بودن تکنولوژی و فناوری داروسازی کشور انتقاد کرد و گفت: در مجموع 78 تا 80 شرکت فراوری دارو در کشور وجود دارد که در مقابل آن 280 شرکت واردات دارو در حال فعالیت هستند؛ متاسفانه در امر واردات استاد هستیم تا در امر فراوری.

وی با بیان اینکه مواد اولیه داروها از کشورهای چین و هند وارد کشور می گردد، گفت: این کشورها 95 درصد مواد اولیه دارویی جهان را فراوری می نمایند اما متاسفانه صنعت دارویی ایران از تکنولوژی و فناوری روز جهان بی بهره است و احتیاج به حمایت جدی و یاری مستقیم دولت دارد.

خضری اضافه نمود: می طلبد دولت از صندوق توسعه ملی وام های بدون بهره را مستقیم به صنعت دارویی کشور تزریق کند و چنانچه نسبت به استفاده از تکنولوژی و فناوری روز جهان در صنعت دارو استفاده گردد با استفاده از ظرفیت نخبگان داخلی می توان با صنعت داروسازی کشورهای آلمان و کانادا رقابت کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، ادامه داد: انتظار می رود در جهت حمایت از صنعت دارویی کشور به گونه ای گام برداشت که بتوان تمامی داروها را در کشور فراوری کرد و احتیاجی به فعالیت شرکت های وارداتی در کشور نباشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 531

به "صنعت داروسازی کشور فرسوده است، کیفیت داروی تالاسمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت داروسازی کشور فرسوده است، کیفیت داروی تالاسمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید