ظریف: اروپا تروریسم مالی آمریکا را رد کند

به گزارش مجله رویای کره ای، وزیرامورخارجه کشورمان در پیامی توییتری خطاب به سه کشور اروپایی گفت در صورتی که خواستار اجرای کامل برجام هستند، باید تروریسم مالی آمریکا را رد نمایند.

ظریف: اروپا تروریسم مالی آمریکا را رد کند

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، محمد جواد ظریف در توئیتی نوشت:

ایران به دلایل دینی و راهبردی - که وزنی به مراتب بیشتر از صرف یک توافق دارند - تسلیحات اتمی را مردود می داند.

اما اگر تروئیکا/اتحادیه اروپا خواهان اجرای کامل تدابیر اعتماد ساز و شفافیت مضاعفی هستند که برجام فراهم آورده است، باید همانطور که خرابکاری ایالات متحده در شورای امنیت سازمان ملل متحد را رد کردند، تروریسم مالی آمریکا را نیز رد نمایند.

گفتنی است که وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه روز پنجشنبه در نشستی که در لندن برگزار گردید و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز به صورت ویدئوکنفرانس در آن شرکت کرد، کوشش آمریکا برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران را رد کردند.

سه کشور اروپایی در این نشست که برای هماهنگی گام های بعدی در ارتباط با برجام تشکیل شد، بر لزوم حفظ برجام تاکید کردند، اما در عین حال بدون اشاره به بی عملی خود به تعهدات برجامی و محکومیت تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران، خواهان پایبندی کامل تهران به تعهدات هسته ای شدند.

ایران دو سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس و منطبق با مفاد توافق هسته ای برای کاهش تعهداتش شروع کرد.

بر این اساس، ایران 15 دی ماه 1398، با صدور بیانیه ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را بیان کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

ایران بارها اعلام نموده که اگر سایر طرف های باقی مانده در برجام تصمیم بگیرند تعهدات خود را مطابق با توافق اجرا نمایند، گام های کاهش تعهدات برجامی ایران قابل بازگشت خواهد بود.

آمریکا اخیرا کوششی را شروع نموده که با استناد بی پایه به حضورش به عنوان مشارکت نماینده در برجام به رغم خروجش از این توافق، با استفاده از مکانیسم ماشه همه تحریم ها را علیه ایران بازگرداند.

واشنگتن در اولین گام خود در این کوشش با شکستی سنگین در شورای امنیت سازمان ملل روبرو شد و قطعنامه پیشنهادی اش برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران با 11 رای ممتنع و دو رای مخالف رد شد.

ایالات متحده در دومین گام نامه ای به شورای امنیت مبنی بر عدم پایبندی چشمگیر ایران به توافق هسته ای و درخواست بازگشت همه تحریم ها را داد که با مخالف همه اعضا روبه رو شد.

ریاست شورای امنیت نیز اعلام نموده است که هیچ اقدامی در راستای نامه ارایه شده توسط آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها انجام نخواهد داد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 آبان 1399 بروزرسانی: 1 آبان 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1227

به "ظریف: اروپا تروریسم مالی آمریکا را رد کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: اروپا تروریسم مالی آمریکا را رد کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید