عشایر نگران تامین نهاده های دامی نباشند

به گزارش مجله رویای کره ای، رئیس سازمان عشایری کشور گفت: عشایر نگران تامین نهاده های دامی نباشند.

عشایر نگران تامین نهاده های دامی نباشند

به گزارش مجله رویای کره ای، کرمعلی قندالی در جمع مجله رویای کره ای اظهار کرد: در حال حاضر نهاده به اندازه کافی وجود دارد و نهاده به اندازه کافی و با قیمت مناسب در اختیار جامعه عشایری قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه قرار بر این بود تا طی تیر ماه امسال سرشماری جمعیتی از عشایر این استان انجام گردد، ادامه داد: اما از آنجاییکه این امر باید به صورت الکترونیکی انجام می شد، زیرساخت های لازم نیز فراهم نبود سرشماری جمعیت عشایر در تیرماه امسال انجام نشد.

وی اظهار کرد: بر همین اساس سامانه ای تعریف شد که در آن سامانه اطلاعات مکانی، اجتماعی، فرهنگی و ... افراد جمع آوری گردیده است و در تیرماه سال آینده با روشی جدید و با استفاده از این اطلاعات سرشماری افراد انجام می گردد.

قندالی درباره واگذاری ایل راه های عشایری نیز بیان نمود: واگذاری ایل راه های عشایری مطلقا ممنوع است اما متاسفانه طی سالیان گذشته به این موضوع توجه جدی نگردیده است.

وی توضیح داد: برای حل این مشکل از سال 92 نقشه ایل راه های عشایری کشور مصوب و تهیه شد و از حدود 66 هزار کیلومتر ایل راه نقشه برداری گردیده است که باید اطلس ایل راه های کشور تهیه گردد که با تهیه آن تجاوز به ایل راه های کشور به صورت مطلق ممنوع می گردد.

وی درخصوص اسکان عشایر نیز شرح داد: سازمان عشایری هیچ برنامه و سیاستی برای اسکان جمعیت عشایری ندارد و اگر این امر صورت می گیرد به صورت خودجوش است.

رئیس سازمان عشایری با اشاره به این سازمان ساخت کانون های اسکان خودجوش عشایر را برای بازه زمانی پنج تا 10 سال برنامه ریزی نموده است، گفت: یکی از عللی که موجب گردیده تا ساخت این کانون ها با تاخیر صورت گیرد این است که در ابتدا به موضوع فراوری و اشتغال جمعیت عشایری توجه ویژه داشته ایم.

به گفته وی، 450 کانون اسکان هدایتی در کشور وجود دارد.

وی در ادامه به پدیده خشکسالی اشاره نمود و گفت: در کشور بین دام و مرتع تعدال وجود ندارد اما بیشترین تعادل میان دام عشایری و مرتع است.

وی اعلام نمود: جمعیت عشایری جزء گروه هایی بودند که در امسال چالش جدی برای تامین آب نداشتند و امسال برای حل این مشکل 90 دستگاه تانکر آبرسانی به ناوگان حمل آب عشایری کشور افزوده می گردد.

قندالی توضیح داد: علاوه بر آن 120 دستگاه یاری دار نیز مجهز به تانکر 500 لیتری آب می گردد.

وی جمعیت عشایری کشور را یک میلیون و 200 هزار نفر با 213 خانوار گفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 42

به "عشایر نگران تامین نهاده های دامی نباشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عشایر نگران تامین نهاده های دامی نباشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید