فرصت چهارم برای ترخیص خودروهای دپو شده

به گزارش مجله رویای کره ای، با موافقت مجدد هیات دولت برای تمدید زمان ترخیص خودروهای دپو شده این چهارمین بار است که این فرصت در اختیار صاحبان خودروها قرار می گیرد تا نسبت به ترخیص کالای خود اقدام نمایند.

فرصت چهارم برای ترخیص خودروهای دپو شده

به گزارش مجله رویای کره ای از ایسنا، 29 اردیبهشت ماه امسال مهلت سه ماهه ای که هیات دولت برای ترخیص خودروهای مانده در گمرک و بنادر معین نموده بود به انتها رسید و بعد از آن رایزنی هایی برای تمدید مجدد این زمان آغاز شد.

به هرحال با توجه به شرایط خاص کشور طی ماه های اخیر در شیوع ویروس کرونا و بعضی ناهماهنگی ها بین دستگاه های ذیربط موجب شده بود تا شرایط مناسبی برای اقدام جهت ترخیص خودروها وجود نداشته باشد.

به هر ترتیب با درخواست رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت از هیات وزیران اخیرا با تمدید سه ماهه مهلت ترخیص خودروها موافقت شد.

این در حالی است که ماجرای خودروها محدود به زمان فعلی نبوده و به چند سال گذشته بر می شود؛ به طوری که حدود 12 هزار و 261 دستگاه به مرور وارد شده بود که به دلیل تغییر ضوابط واردات خودرو ممنوعیت ثبت سفارش و ممنوعیت واردات خودرو و همچنین تحولات سیاست های ارزی امکان ترخیص پیدا نکردند تا این که بعد از رایزنی های بسیار در دی ماه سال 1397 هیات دولت تحت شرایطی با ترخیص این خودروها موافقت کرد که براین اساس زمان چهارماهه ای معین شد که در اردیبهشت ماه 1398 به انتها رسید و مجدد دو ماه دیگر تمدید شد.

اما بعد از انتها فرصت در تیرماه سال گذشته دیگر زمانی در اختیار صاحبان خودرو قرار نگرفت و این در حالی بود که گزارش های رسمی نشان داد طی آن دو مرحله 7153 دستگاه ترخیص شد و 5108 دستگاه دیگر باقی ماند.

به هر صورت در 29 بهمن ماه سال گذشته بار دیگر فرصت سه ماهه ای در اختیار صاحبان خودرو نهاده شد، اما به هر ترتیب انتها زمان با خروج تمامی خودروها همراه نشد و آمار نشان داد که 1389 دستگاه ترخیص و 3719 دستگاه دیگر باقی مانده است که از بین خودروهای باقی مانده 2471 دستگاه هیچ احتیاجی به تمدید زمان مصوب برای ترخیص احتیاج نداشتند، اما 1248 دستگاه دیگر باقی ماندند که باید برای خروج مجوز زمان آن از سوی هیات دولت صادر می شد.

براین اساس طی روزهای اخیر هیات دولت سه ماه دیگر مهلت ترخیص را برای این خودروها تصویب کردند که در این شرایط این چهارمین مهلتی است که در اختیار صاحبان خودرو و دستگاه های ذیربط برای تخلیه گمرکات و بنادر از خودروهای دپو شده قرار می گیرد.

اما ماجرا این است که از این 1248 دستگاهی که زمان برای ترخیص آنها تمدید شده 1100 دستگاه فاقد ثبت سفارش هستند و آن طور که پیش تر ارونقی- معاون فنی و امور گمرکی گمرک - ایران اعلام نموده اگر در رابطه با ثبت سفارش آنها اقدامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام نشود، هر اندازه تمدید زمان گره ای از مشکل این خودروها باز نخواهد کرد و در این شرایط فقط زمان برای ترخیص 148 دستگاه خودروی سواری تمدید شده است.

در هر حال باید طی روزهای آینده منتظر بود تا وزارت صمت در رابطه با حل مشکل خودروهای فاقد ثبت سفارش تصمیم گیری کند که آیا مجوز باز شدن ثبت سفارش را صادر و این خودروها ترخیص می شوند و یا این که در نهایت در صورت عدم موافقت با این موضوع خودروها متروکه و جهت معین تکلیف به سازمان املاک تملیکی ارجاع خواهند شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1084

به "فرصت چهارم برای ترخیص خودروهای دپو شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت چهارم برای ترخیص خودروهای دپو شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید