قول هایی که تو زرد از آب درآمد، تخم مرغ به شانه ای 48 هزار تومان پرکشید!

به گزارش مجله رویای کره ای، علی رغم وعده مسئولان مبنی بر کنترل بازار تخم مرغ با عرضه به وسیله سامانه بارانداز، اما همچنان آشفتگی ها دامن گیر قیمت این کالاست.

قول هایی که تو زرد از آب درآمد، تخم مرغ به شانه ای 48 هزار تومان پرکشید!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران به نقل از باشگاه خبرنگاران، یک هفته از تصمیم جدید ستاد تنظیم بازار و افزایش قیمت 3 باره تخم مرغ گذشت و هیچ تغییری در بازار این محصول ایجاد نشده است. آنالیز های ما از بازار نشان می دهد هر شانه تخم مرغ کماکان با قیمت 40 تا 45 هزار و هر یک عدد تخم مرغ از هزار و 500 تا هزار و 600 تومان به فروش می رسد.

هفته گذشته موضوع تخم مرغ در نشست ستاد تنظیم بازار مطرح و در نهایت خبر اعلام افزایش قیمت خودرو اعلام شد. عباس قبادی دبیر کارگروه ستاد تنظیم بازار کشور در جلسه مورخ 8 دی ماه 99 ستاد تنظیم بازار، قیمت عرضه هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری را 14 هزار تومان خاطرنشان کرد و براین اساس قیمت این محصول از هر کیلو 12 هزار و 500 تومان به هر کیلو 14 هزار تومان در درب مرغداری افزایش یافت.

او ادامه داد: با این وجود هر شانه تخم مرغ باید حدود 32 هزار تومان به دست مصرف نماینده برسد.

اما آنالیز های ما از بازار نشان می دهد که این محصول با اختلاف قیمت 10 هزار تومانی به فروش می رسد. یکی از اصلی ترین خوراک مصرفی مردم حدود 40 درصد گران تر از آنچه که باید به دست مردم می رسد و حالا تخم مرغ به عنوان یکی از ارزان ترین مواد غذایی مردم، هر عدد هزار و 600 تومان هزینه به همراه دارد.

این جهش قیمتی در حالی رخ داده است که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی از تامین 100 درصدی نهاده های مورد احتیاج خبر می دهند.

گاهی بازار مرغ و تخم مرغ به عنوان اصلی ترین پروتئین سبد خانوار دچار هرج و مرج می شود که بسیاری از دهک های جامعه را در تامین دچار مشکل می نماید. این درحالی است که مسئولان تنظیم بازار خبر از وفور کالا و ارزانی قیمت را می دهند.

طی ماه های اخیر اقلام اصلی سبد خانوار یکی پس از دیگری با گرانی های در بازار روبرو شد که در روزهای اخیر، تخم مرغ هم به عنوان ارزانترین پروتئین در دسترس افراد برای جا نماندن از قافله گرانی ها رشد چشمگیری در بازار داشت به طوریکه قیمت از مغازه ای به مغازه ای دیگر متفاوت است و هر یک از فروشندگان دلایل خاص خود را اعلام می نمایند.

آنالیز ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت هر شانه تخم مرغ در مغازه ها 40، 41 و در بعضی جاها تا 45 هزار تومان هم عرضه می شود درحالیکه مسئولان وزارت جهاد کشاورزی حداکثر قیمت هر شانه تخم مرغ را 34 هزار تومان اعلام می نمایند و فروش با نرخ های بالاتر را گرانفروشی می دانند.

با وجود افزایش قیمت مصوب تخم مرغ در هفته گذشته و برنامه پشتیبانی امور دام مبنی بر عرضه تخم مرغ به وسیله سامانه بارانداز به میادین میوه و تره بار، فروشگاه های زنجیره ای و صنوف جای این سوال مطرح است که علت آشفتگی قیمت در بازار تخم مرغ چیست؟ وعده مسئولان مبنی بر آرامش بازار کی محقق می شود؟

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات علل گرانی تخم مرغ در بازار و عرضه با نرخ های متفاوت و دلایل اجرا نشدن وعده مسئولان با خبر شویم:

اختلال در شبکه توزیع، بازار تخم مرغ را متشنج کرد

رضا سالمی مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی خبرنگاران، فراوری سالیانه تخم مرغ را بیش از یک میلیون تن خاطرنشان کرد و گفت: با توجه به مصرف سالیانه 940 تا 950 هزار تن تخم مرغ، کمبودی در تامین این کالا نداریم.

وی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه تخم مرغ نداریم، اضافه نمود: با وجود تعدد زنجیره های توزیع و شبکه سنتی عرضه، قیمت تخم مرغ در بازار دچار نوساناتی شده که با مدیریت عرضه انتظار می رود قیمت ها کاهش یابد.

سالمی اختلال در شبکه توزیع را یکی از دلایل گرانی در بازار دانست و گفت: افزایش یا کاهش قیمت هر کالایی تحت تاثیر سه عامل تامین، توزیع و نظارت است که خوشبختانه در بحث تامین مسئله ای وجود ندارد و مسائل به توزیع و نظارت باز می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه بخشی از تخم مرغ فراوریی مازاد بر احتیاج کشور است، اضافه نمود: بنابر آمار در شرایط پیک مصرف سالیانه 940 تا 950 هزار تن تخم مرغ در داخل استفاده می شود که با این وجود 50 هزار تن مازاد بر احتیاج کشور است.

وی قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری را 14 هزار تومان و عمده فروشی 14 هزار و 900 تا 15 هزار تومان خاطرنشان کرد و اضافه نمود: قیمت هر شانه تخم مرغ شیرینگ پک شده 34 تا 35 هزار تومان است.

سالمی با بیان اینکه عرضه تخم مرغ به وسیله سامانه بارانداز تا رسیدن بازار به تعادل ادامه دارد،گفت: روزانه 140 تا 150 تن تخم مرغ به وسیله سامانه بارانداز در اختیار میادین میوه و تره بار و اصناف تهران قرار می گیرد.

عرضه هر شانه تخم مرغ بالای 34 هزار تومان گرانفروشی است

راهنمایی اله اصغری مدیر عامل اتحادیه مرغداران میهن در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی خبرنگاران ، با اشاره به اینکه 30 تا 35 درصد مایحتاج مواد غذایی به وسیله سازمان میادین میوه و تره بار در اختیار مردم قرار می گیرد، اظهار کرد: با راه اندازی سامانه بازارگاه، 35 درصد تخم مرغ مورد احتیاج با نرخ مصوب به وسیله میادین تخم مرغ در اختیار مصرف نمایندگان قرار می گیرد.

وی اضافه نمود: اتحادیه کل احتیاج میادین میوه و تره بار را با نرخ مصوب تامین و در اختیار میادین میوه و تره بار و صنوف معرفی شده قرار می دهد تا در بین زیرمجموعه های خود توزیع نمایند.

اصغری ادامه داد: بنابر آمار 60 تا 70 درصد تخم مرغ با نرخ مصوب در اختیار خانوارها قرار می گیرد و 30 درصد مابقی شهروندان ممکن است به علت بعد مسافت با سازمان میادین و فروشگاه های زنجیره ای فاصله داشته باشند.

این مقام مسئول در واکنش به عرضه هر عدد تخم مرغ با نرخ یک هزار و 500 تومان در خرده فروشی ها اعلام کرد: قیمت هر کیلو تخم مرغ برای مصرف نماینده 17 هزار تومان است که با این وجود یک شانه تخم مرغ معمولی درشت و باکیفیت عالی 34 هزار تومان است که با این وجود فروش بالاتر از این رقم گرانفروشی است چرا که شانه تخم مرغ یک کیلو و 700 تا یک کیلو و 900 گرم است.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران میهن با اشاره به اینکه کیفیت تخم مرغ درشت و ریز تفاوتی با یکدیگر ندارد، گفت: سایز تخم مرغ به سن گله و مرغ بستگی دارد و گرنه از لحاظ کیفیت تخم مرغ تفاوتی نداریم و تنها تخم مرغ درشت پوست آن نازک بوده که با این وجود درصد شکستگی بیشتر است.

وی با بیان اینکه در فراوری تخم مرغ مسئله ای نداریم، اضافه نمود: سالیانه یک میلیون و 100 هزار تن به طور متوسط ماهانه 85 تا 95 هزار تن تخم مرغ در کشور فراوری می شود که با توجه به احتیاج کشور 5 تا 10 درصد این میزان مازاد است.

اصغری ادامه داد: با وجود آنکه مسئله ای در فراوری تخم مرغ نداریم، التهابات اخیر بیشتر مربوط به بحث نهاده های دامی است که با تدبیر وزارت جهاد کشاورزی، بخشی از نگرانی های مرغداران مرتفع شده است.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به فراوری خطی تخم مرغ، درطول ماه 7 تا 8 هزار تن میزان فراوری اختلاف دارد، اما مصرف خیلی نوسان دارد.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشش بازار در 6 ماهه دوم سال و مسائل نظام توزیع را از دیگر علل افزایش قیمت تخم مرغ در بازار خاطرنشان کرد.

وی درباره آینده فراوری تخم مرغ گفت: سامانه بازارگاه معایب و محاسنی دارد. به عنوان مثال اخیرا مرغداران پول نهاده های دامی را باید پرداخت می کردند و معلوم نبود واردنمایندگان نهاده های دامی را کی تحویل می دهند، اما اشکال سامانه این است که نظام دولتی کنترل آنلاین ندارد و احتیاج کامل به وسیله این سامانه تامین نمی شود که در نهایت موجودی گله، سن گله، نهاده های مورد احتیاج و میزان نهاده توزیعی انحرافاتی دارد که با واگذاری امور به تشکل و اتحادیه ها، این موانع مرتفع می شود .

مدیر عامل اتحادیه مرغداران میهن درباره اینکه آیا وعده کاهش قیمت تخم مرغ در بازار محقق می شود یا خیر؟ اعلام کرد: وعده منطقی شدن قیمت ها تابع عوامل متعددی است، به همین خاطر باید منتظر ماند و دید که در قانون بودجه 1400 نهاده های دامی با چه نرخی وارد می شود و اثر آن بر قیمت تمام شده فراوری چقدر است؟ هرچند ما اعتقاد داریم که قیمت باید منطقی شود.

وی ادامه داد: در مواقعی که قیمت تخم مرغ پایین است، دولت با خرید تضمینی باید فراورینماینده را حمایت کند تا مرغدار مجبور به عرضه با نرخ های پایین تر نباشد.

اصغری با تاکید بر مدیریت بازار تخم مرغ اعلام کرد: زمانیکه قیمت تخم مرغ در بازار بالا می رود، مرغداران اذعان می نمایند که در نیمه اول سال ارزان فروختند و با عرضه با نرخ بالاتر در 6 ماهه دوم سال به نقطه سربه سر می رسند که با این وجود ضرر نیمه اول به جیب مصرف نماینده نمی رود، اما در 6 ماهه دوم به مصرف نماینده می رسد که مدیریت بازار از التهابات قیمت جلوگیری می نماید.

واحدهای مرغداری با یک سوم ظرفیت کار می نمایند

ناصر نبی پور رئیس هئیت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی خبرنگاران، از عرضه فراوان تخم مرغ در بازار اطلاع داد و گفت: 1 درصد تخم مرغ فراوریی استان تهران تحویل شرکت پشتیبانی امور دام و در میادین میوه و تره بار توزیع می شود.

وی مصرف روزانه تهران را بیش از 400 تن خاطرنشان کرد و اضافه نمود: در حال حاضر فراوری روزانه استان تهران بین 2 تا 250 تن تخم مرغ است و مرغداری های استان به دلیل عدم صرفه مالی، افزایش هزینه های فراوری و کاهش سودآوری با یک سوم ظرفیت کار می نمایند.

نبی پور درباره علت عرضه هر شانه تخم مرغ با نرخ 35 هزار تومان در میادین میوه و تره بار اعلام کرد: عرضه تخم مرغ در میادین بر مبنای شانه نیست و بر مبنای وزن تحویل مرغداران می شود، به همین خاطر این احتمال وجود دارد که شانه بالاتر از 2 کیلو باشد.

سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن نرخ مصوب هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری را 14 هزار تومان خاطرنشان کرد و گفت: در میادین هر کیلو تخم مرغ با نرخ 17 هزار تومان عرضه می شود که افزایش 3 هزار تومانی قیمت در این فاصله غیر منطقی است.

وی ادامه داد: گرچه قیمت مصوب قیمت هر کیلو تخم مرغ از 12 هزار تومان به 14 هزار تومان افزایش یافته است، اما با توجه به افزایش هزینه های فراوری با نرخ مد نظر ما یک هزار و 700 تومان فاصله دارد.

نبی پور از کاهش نسبی قیمت کنجاله سویا در بازار اطلاع داد و گفت: قیمت کنونی هر کیلو کنجاله سویا 10 هزار و 500 تا 12 هزار تومان بوده که نسبت به قبل 4 تا 5 هزار تومان کاهش یافته است.

این مقام مسئول از شیوع آنفلوانزا حاد پرندگان در طیور صنعتی اطلاع داد و گفت: با توجه به شیوع آنفلوانزا حاد پرندگان در استان خراسان جنوبی، 400 هزار قطعه معدوم شده که این موضوع در بازار اثر گذار است.

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده فراوری تنها ذرت و کنجاله سویا نیست، گفت: قیمت کنونی جوجه به 12 هزار تومان و مرغ پای تخم 70 هزار تومان رسیده است که با این وجود مرغدار 100 هزار قطعه ای باید 7 هزار میلیارد تومان هزینه کند که به علت ریسک فراوری حاضر به چنین ریسکی نیست.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در انتها توضیح داد: قیمت تمام شده فراوری تنها مربوط به نهاده دامی نیست، بلکه 23 تا 24 آیتم در فراوری تخم مرغ داریم که تمامی در نرخ فراوری اثر گذار است. به عنوان مثال کرایه حمل 35 درصد افزایش یافته است، ضمن آنکه رانندگان 100 تا 150 هزار تومان پشت بارنامه دریافت نمایند که تمامی این عوامل بر فراوری اثر می گذارد.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1445

به "قول هایی که تو زرد از آب درآمد، تخم مرغ به شانه ای 48 هزار تومان پرکشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قول هایی که تو زرد از آب درآمد، تخم مرغ به شانه ای 48 هزار تومان پرکشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید