مهرگرد اولین روستای ملی صنایع دستی اصفهان

به گزارش مجله رویای کره ای، روستایی مهرگرد در زمینه بافت تاریخی و منحصر به فرد، طبیعت بکر و زیبا، وجود چشمه ها و رودخانه های خروشان، چشم انداز بی نظیر و وجود درختان سر به هم داده سیب، بافته های داری شامل گلیم، جاجیم، گبه و... دارای قابلیت ها و ظرفیت های بالایی است.

مهرگرد اولین روستای ملی صنایع دستی اصفهان

شرایط اقلیمی، معماری، بافت کالبدی روستا، وجود مناظر طبیعی بکر با رودخانه ها و چشمه های خروشان و از همه مهم تر حضور مردمانی سخت کوش و مهمان نواز از ایل عظیم قشقایی اهمیت این روستا را دو چندان نموده است.

روستای مهرگرد از روستاهای منحصر به فرد شهرستان در حوزه فراوریات صنایع دستی و هنرهای سنتی در رسته بافت های داری است، بافت هایی که با دستان توانمند و خوش ذوق هنرمندان این خطه فراوری شده و در نوع خود بی نظیر است.

کوشش و سخت کوشی و خلق آثار بی نظیر هنرمندان این خطه باعث شد تا این روستا در سومین نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی کشور در سال 98 به عنوان روستای ملی صنایع دستی در رشته بافته های داری انتخاب و برگ زرین دیگری بر افتخارات این شهرستان افزوده گردد.

آوازه هنرنمایی هنرمندان این خطه و هنر دستشان باعث شد که آنان در سال های گذشته پیروز به اخذ چهار نشان بین المللی و 33 نشان ملی مرغوبیت در رشته های بافته های داری شوند که در نوع خود بی نظیر است.

از نکات حائز اهمیت و جالب توجه صنایع دستی مردم این دیار، تهیه مواد اولیه و رنگ های طبیعی بوده که از آن به منظور رنگ کردن نخ های بافته های خود استفاده می نمایند، همچنین اغلب طرح های آن ها به صورت ذهنی و برگرفته از طبیعت بسیار زیبا و فرهنگ غنی این منطقه است.

گلیم، جاجیم، گبه، مفرش و رند از صنایع دستی شناخته شده این منطقه و این روستا است. شاخصه هایی نظیر نوع بافت، کیفیت و کمیت، تعداد هنرمندان، تعداد کارگاه های فراوریی، باعث شده نگاه به فراوریهای صنایع دستی این روستا متفاوت از گذشته باشد و در راستای رونق بخشیدن، ایجاد اشتغال، درآمدزایی، افزایش فراوری و فراهم آوردن بازار به منظور فروش محصولات، رونق بیشتری پیدا کند.

در این روستا حدود 200 بافنده در 60 کارگاه صنایع دستی درحال بافت صنایع دستی همچون گلیم، جاجیم، گبه و... هستند که این صنایع دستی از فراوریات خاص مردم این دیار و عشایر سمیرم است.

در سال های گذشته نگاه به این روستا در رمینه گردشگری نیز رونق گرفت و علاقه مردم برای تبدیل خانه های سنتی به اقامتگاه های بوم گردی و خانه مسافر و ایجاد کمپ ها و محوطه های روستایی در روستا، نمونه های شاخص این فعالیت ها است. از این رو با توجه به ظرفیت های فراوان و غنی شهرستان سمیرم و رتبه نخست در ثبت جاذبه های طبیعی در فهرست آثار ملی استان اصفهان، می تواند نویدبخش رونق گردشگری در این منطقه باشد.

دبیرخانه ملی صنایع دستی این روستا در مرکز آن و در یک حمام سنتی برپا شده، که در سال گذشته با همکاری مسئولان محلی و اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان، این حمام تاریخی بازسازی و در حال حاضر فعال است.

منبع: گردشبان
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1285

به "مهرگرد اولین روستای ملی صنایع دستی اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهرگرد اولین روستای ملی صنایع دستی اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید