موفقیت اولین تیم فوتبال بانوان البرز

به گزارش مجله رویای کره ای، راضیه شعبانی - البرز- خبرنگار:فوتبال البرز که تاکنون با چند تیم در بخش آقایان شناخته شده بود، اکنون در بخش بانوان نیز صندلی ویژه ای پیدا نموده است.

موفقیت اولین تیم فوتبال بانوان البرز

این روزها بانوان در رده های سنی مختلف، توانسته اند از آقایان عملکرد بهتری داشته باشند، تا جایی که هفته گذشته اولین تیم فوتبال بانوان استان تشکیل و به مسابقات لیگ دسته یک کشور با حضور 10 تیم اعزام شد. این بازیکنان توانستند از گروه خود بالا آمده و در دور اول مسابقات در میان 4 تیم برتر قرار بگیرند، اما با وجود شرایط مطلوب برای فوتبال آقایان، بانوان فوتبالیست شرایط مساعدی ندارند.

بی اطلاعی از فعالیت بانوان در فوتبال

یکی از بازیکنان تیم هیات فوتبال البرز که 12 سال سابقه بازی در فوتسال دارد، می گوید: بیشتر مردم از فعالیت و حضور بانوان در رشته فوتبال اطلاعی ندارند، اما این در حالی است که همه ما چند سال است در این رشته فعالیت می کنیم. مرجان علی اکبرزاده فوتبالیست 18ساله کرجی، ادامه می دهد: به دلیل این که همیشه تاکید مسئولان فوتبال بر بازیکنان مرد بوده، تیمی از بانوان استان تشکیل نشده بود، اما خوشبختانه برای اولین بار این تیم تشکیل شد. وی اضافه می نماید: با توجه به این که چند تن از اعضای تیم ملی البرزی هستند، در تیم هیات فوتبال بانوان البرز هم با حضور و یاری بعضی از آنها توانستیم عملکرد خوبی از خود در اولین حضور رسمی مان در مسابقات بانوان به نمایش بگذاریم.

  • پخش نشدن فوتبال بانوان

دیگر بازیکن این تیم که 6 سال پیش با اصرار پدرش وارد این رشته شده بوده و اکنون عضو تیم ملی فوتبال زیر 16 سال است، از علاقه مندی و وابستگی به این رشته می گوید و ادامه می دهد: ابتدا با رشته فوتسال فعالیت ورزشی خود را شروع کردم، اما وقتی وارد یکی از مدارس فوتبال شدم علاقهبسیاری به این رشته پیدا کردم. فاطمه خندان ادامه می دهد: ما برای این رشته تمامی انرژی مان را گذاشته ایم و اکنون هم شاهد ظرفیت ویژه بانوان فوتبالیست در البرز هستیم، اما نکته قابل توجه آن است که نه تنها از این ظرفیت استفاده نشده حتی بسیاری از افراد نمی دانند که استان دارای فوتبال بانوان است.

  • کمبود مربی در کرج

هافبک چپ تیم هیات فوتبال البرز نیز می گوید: با شرایطی که از سوی فوتبال آقایان ایجاد شده، خانواده ها نسبت به فعالیت دختران در این رشته بی انگیزه شده اند و تصور می نمایند در فوتبال هیچ آینده ای برای فرزندانشان نخواهد بود. صبا حامد انسانیت ادامه می دهد: این مسائل در حالی است که بیشتر بازیکنان این تیم با انگیزه ویژه ای فعالیت و برای رسیدن به لیگ برتر کوشش می نمایند، اما انتظار داریم که ارزش این کارها از سوی مسئولان و عموم جامعه به درستی دیده شود. وی همچنین می گوید: در بخش بانوان با کمبود مربی روبه رو هستیم تا جایی که بسیاری از بازیکنان و خود من در تهران تمرین می کنیم، در صورتی که اگر مربیان باتجربه ای به البرز آورده شوند، قطعا هم بازیکنان در استان فعالیت می نمایند و هم با پیشرفت چشمگیری در بخش بانوان روبه رو خواهیم بود.

  • ایجاد انگیزه بین بانوان

سرمربی تیم هیات فوتبال البرز با اشاره به این که هیات فوتبال استان برای نخستین بار برای پیشرفت بانوان فوتبالیست از آنها حمایت نموده است می گوید: سال ها در این رشته فعال بودم و پس از مدتی هم تصمیم گرفتم مدرسه فوتبال بانوان را راه اندازی کنم، چون معتقد بودم که وجود مکانی اختصاصی برای بانوان می تواند در جذب آنها به این رشته انگیزه ایجاد کند. سحر کلوند ادامه می دهد: ما در دوره های مختلف در رده های سنی گوناگون بانوان بسیاری را در اردوهای تیم ملی داشتیم و البرزی ها در این رشته حرف اول را می زنند. وی می گوید: مشکل اصلی بانوان در البرز بحث حمایت از تیم هاست، چون البرز ایران کوچک است و از همه قومیت ها در آن وجود دارد، هیچ کس احساس تعلقی به شهر و استان ندارد و این در حالی است که در سایر استان ها همه مردم نسبت به تیم های خود تعصب دارند و حمایت ویژه ای از آنها می نمایند.

سرمربی تیم هیات فوتبال بانوان البرز اضافه می نماید: در استانی مثل اردبیل وقتی تیم بانوان آنها در مسابقات پیروز می شوند، در شهر بنر نصب می نمایند و برای آنها ارزش قائل می شوند. در البرز این اتفاق ها نمی افتد و عدم همزبانی و تفاوت در فرهنگ ها مهم ترین عامل کم توجهی به این مسائل است.

وی همچنین با بیان این که هزینه های مسابقات هم به صورت شخصی پرداخت می شود، می گوید: کاهش انگیزه در بازیکنان برای شرکت در مسابقات از تبعاتی است که این موضوع با خود به همراه دارد. کلوند با اشاره به این که بانوان فوتبالیست تمام وقت در این رشته فعال هستند، می گوید: باید شرایط فوتبال بانوان به گونه ای پیش رود که فوتبال شغل آنها شناخته شود، اما به دلیل مسائل جذب حامی اقتصادی تاکنون این امکان فراهم نشده است. وی می افزاید: مسئولان به این تیم توجه ویژه ای دارند و انتظار داریم این توجه به تمامی بازیکنان باشد، چراکه به نظر من کار بچه ها تا اینجا با قهرمانی در لیگ یک برابری می نماید، چون این تیم با کمترین امکانات توانسته به مقام خوبی برسد که امیدواریم این موضوع نادیده گرفته نشود.

  • قول هیات فوتبال در حمایت از بانوان

دبیر بانوان هیات فوتبال البرز می گوید: مسئولان هیات فوتبال البرز قول دادند که از این تیم حمایت نمایند تا بتوانیم در آینده هم تیم مستحکمی از بازیکنان خانم در لیگ برتر داشته باشیم. مریم بیات ادامه می دهد: همیشه در کوششیم تا میزبان دور دوم از لیگ دسته یک که در اواخر مرداد برگزار می شود، باشیم و با این امر انگیزه ای برای پیشرفت بازیکنان ایجاد شود. وی با بیان این که سال جاری با افزایش تعداد تیم ها، لیگ ها نیز بیشتر شدند، می گوید: به دنبال تشکیل لیگ داخلی فوتبال استان نیز هستیم.

  • برطرف مشکل کمبود مربی و داور

همزمان با صعود اولین تیم فوتبال بانوان در مسابقات لیگ دسته یک کشور و قرار دریافت در بین 4 تیم برتر، هیات فوتبال البرز از افزایش تعداد تیم های بانوان در استان و بهبود شرایط آنها خبر داده است. به گزارش مجله رویای کره ای، رئیس هیات فوتبال البرز با بیان این که از سال 97 که مسئولیت هیات فوتبال البرز به ما سپرده شد تنها 5 تیم از فوتبال بانوان فعال بود، گفت: اکنون این تعداد به بیش از 20 تیم رسیده است.

منصور بیکوردی ادامه داد: همیشه کوشش نموده ایم تا فوتبال بانوان نسبت به گذشته فعال تر شود که به همین دلیل نیز لیگ برتر و لیگ استان هر سال برگزار می شود. وی همچنین با بیان این که به منظور برطرف مشکل کمبود مربی و داور دوره آموزشی برگزار شده است، گفت: به دنبال برطرف مسائل حوزه فوتبال بانوان، دوره های آموزشی در زمینه مربیگری و داوری برگزار و در انتها دوره مدرک مربیگری به آنها داده شد تا تیم ها بتوانند از آنها استفاده نمایند.

بیکوردی با اشاره به طرح مساله کمبود مربی در استان، ادامه داد: ما در البرز نه تنها کمبود مربی نداریم، بلکه نسبت به تعداد تیم های موجود، مربی بیشتری هم داریم اما استفاده از آنها تنها به تیم ها و تعامل آنها برای بهره گیری از مربی ها بازمی شود. وی در ادامه نیز با بیان این که هیات فوتبال استان هیچ گونه زمین چمنی ندارد، اضافه کرد: در استان زمین چمن و اماکن ورزشی بسیاری داریم که به ارگان ها و سازمان هایی به جز ورزش و جوانان اختصاص دارد. رئیس هیات فوتبال البرز ادامه داد: به منظور برطرف مسائل استفاده از زمین چمن های البرز انتظار می رود که مسئولان عالی رتبه و به ویژه استاندار البرز، دستور تهیه اطلس جغرافیایی زمین چمن ها را صادر نمایند.

وی اضافه کرد: هیات فوتبال استان تمامی مسابقات و تمرین تیم ها را در چند زمین چمن واقع در استادیوم شریعتی متمرکز نموده و این در حالی است که چنانچه تنها یک روز در هفته زمین چمن های ارگان ها به این هیات واگذار شود، تمامی مسائل حل خواهند شد. بیکوردی گفت: زمین چمن های متعلق به اداره کل ورزش و جوانان البرز در زمان احتیاج تیم های منتخب به آنها واگذار شده و به دلیل محدودیتی که در نگهداری زمین ها برای برگزاری مسابقات داریم، این امکان برای باشگاه ها وجود نداشته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 281

به "موفقیت اولین تیم فوتبال بانوان البرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت اولین تیم فوتبال بانوان البرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید