نتایج تحقیقات درباره رابطه بین کمبود ویتامین K و خطر مرگ سالمندان

به گزارش مجله رویای کره ای، مطالعات نشان می دهد افراد مسن دارای کمبود ویتامین K در مقایسه با سالمندان دارای میزان کافی این ویتامین، 13 سال زودتر در معرض مرگ قرار دارند.

نتایج تحقیقات درباره رابطه بین کمبود ویتامین K و خطر مرگ سالمندان

به گزارش مجله رویای کره ای به نقل از مهر، مطالعه جدید محققان دانشگاه تافتس ماساچوست نشان می دهد افراد سنین 54 تا 76 سال با میزان پایین ویتامین K در خون شأن 13 سال زودتر با احتمال مرگ روبرو هستند که بیانگر فواید حفاظتی ویتامین K در فرایند افزایش سن است.

در این تحقیق، حدود 4000 آمریکایی در رده سنی 54 تا 76 سال تحت مطالعه قرار گرفتند.

تیم تحقیق، شرکت کنندگان را بر اساس میزان ویتامین K خون شان دسته بندی کرد. سپس شرکت کنندگان از لحاظ خطر بیماری قلبی و خطر مرگ در همه گروه ها بالغ بر حدود 13 سال تحت پیگیری بودند.

رابطه کمبود میزان ویتامین D و خطر مرگ در سالمندان

نتایج، ارتباط قابل توجهی بین میزان ویتامین K و بیماری قلبی نشان نداد. اما افراد دارای پایین ترین میزان ویتامین K ، 19 درصد بیشتر با ریسک مرگ روبرو بودند.

ویتامین K یک ماده مغذی است که برای حفظ سلامت عروق خونی مهم است. این ویتامین در سبزیجات پهن برگ نظیر کاهو، کلم و اسفناج یافت می گردد. همچنین در بعضی روغن های گیاهی نظیر روغن سویا و کانولا هم وجود دارد.

کیلا شیء، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: این احتمال که ویتامین K با بیماری قلبی و مرگ و میر مرتبط است مبتنی بر دانش ما در خصوص پروتئین های موجود در بافت عروقی است که برای فعالیت احتیاج به ویتامین K دارند. این پروتئین ها به پیشگیری از تشکیل کلسیم در دیواره های عروق خونی یاری می نماید. و بدون میزان کافی ویتامین K، عملکردشان کمتر می گردد.

به گفته محققان، مطالعات بیشتری برای شرح علت ارتباط میزان ویتامین K با خطر بیشتر مرگ ضروری است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1093

به "نتایج تحقیقات درباره رابطه بین کمبود ویتامین K و خطر مرگ سالمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج تحقیقات درباره رابطه بین کمبود ویتامین K و خطر مرگ سالمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید