نقش موثر میوه و سبزیجات در پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر

به گزارش مجله رویای کره ای، خبرگزاری خبرنگاران- در پی استقبال جهانی از 10 تیر روز جهانی میوه، مجمع عمومی سازمان ملل متحد (UN) سال 2021 را به نام سال جهانی میوه و سبزیجات گفت و فائو را متولی اصلی جشن این سال قرار داد.

نقش موثر میوه و سبزیجات در پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر

به گزارش خبرنگاران و به نقل از وبدا، ‬دکتر علیرضا مهدوی، ‫معاون دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با اعلام این خبر، گفت: بنابر اسناد سازمان ملل متحد، امسال فرصتی برای افزایش آگاهی در خصوص نقش میوه ها و سبزیجات در تغذیه انسان، امنیت غذایی، بهداشت و همچنین مسیری برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد دانسته شده است. ‬

وی اضافه کرد: در سال 2021 جشن روز جهانی میوه به نام یکی از برنامه ها و مصادیق برنامه توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDG) پذیرفته شد و سایر نهاد های زیر مجموعه سازمان ملل همچون یونیسف (UNICEF)، یونسکو (UNESCO)، ایفاد (IFAD)، سازمان جهانی بهداشت (WHO)، برنامه پیشرفت و توسعه ملل متحد (UNDP)، سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) و سازمان تجارت جهانی (WTO) به همکاری با برنامه های سال جهانی میوه و سبزیجات دعوت شده اند.

وی ادامه داد: همچنین مجمع عمومی سازمان ملل متحد از کشور های عضو خواسته که برنامه هایی را به مناسبت این سال طراحی و اجرا کنند. هدف از نامگذاری این سال، تاکید بر عدالت غذایی، نقش فرهنگ ملل و هنر در اشاعه امنیت غذایی و پرهیز از اتلاف و اسراف میوه نام شده است.

دکتر مهدوی اضافه کرد: در سند مربوط به نامگذاری این سال که از طریق فائو (FAO) تنظیم و منتشر شده است، نقش میوه و سبزیجات در سلامتی و رژیم غذایی متنوع، متعادل و سالم و اصلاح سبک زندگی مورد تاکید قرار گرفته است و تلاش جدی برای کاهش تلفات میوه و سبزیجات از همه ذینفعان درخواست شده است.

معاون دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر گفت: کشاورزی و تولید میوه، تجارت و حمل و نقل، میوه مدیریت ضایعات و زباله ها از دیگر موضوعات مطرح شده در این سند جهانی است. احترام به محصولات کشاورزی از مزرعه تا میز خانه دیدگاهی فرهنگی است این برنامه ترویج آن را دنبال می کند.

وی اضافه کرد: استفاده از فناوری های نوین و دیجیتال در نگهداری، ردیابی و تقسیم درست مواد غذایی، به روز رسانی نظام های تولید و فروش، توجه به مصرف و عرضه درست میوه در پاندمی کرونا، استفاده صحیح از آب در کشاورزی، مصرف همیشگی میوه از شش ماهگی تا خاتمه عمر، ضرورت مصرف روزانه حداقل 400 گرم میوه و سبزی برای همه انسان ها در همه جای جهان، باور به اینکه اتلاف هر میوه به معنای نابودی آب و خاک و حیات کره زمین است، ترویج این باور که همه میوه ها زیبا هستند و هیچ میوه ای نباید به علت شکل و اندازه آن دور ریخته شود، از جمله موارد مذکور در این سند جهانی است.

وی اضافه کرد: از آنجا که سازمان ملل متحد دهه 2019 تا 2028 را با هدف مبارزه با گرسنگی و فقر غذایی، دهه کشاورزی خانگی نامگذاری کرده است، بخشی از این سند به توصیه هایی برای ترویج کاشت و برداشت محصولات کشاورزی در خانه ها، آپارتمان ها، خیابان ها و ... اختصاص یافته است. در این پیشنهاد ها به فوائدی، چون امنیت غذایی، بهداشت، بهبود معیشت، حفاظت منابع طبیعی و محیط زیست و حرکت به سوی توسعه پایدار توجه شده است.

‫نقش میوه و سبزیجات در پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر‬

‫دکتر مهدوی گفت: شرط اصلی سلامت زیستن، داشتن تغذیه صحیح است. عادات نامطلوب غذایی سلامت بچه ها و نوجوانان را به خطر می اندازد و در سنین بالاتر خطر ابتلا به بیماری های غیرواگیر مثل فشار خون بالا، دیابت، بیماری های گوارشی و سرطان را افزایش می دهد. ‬

وی شرح داد: مصرف میوه و سبزی یکی از اولین و مهمترین توصیه های تغذیه ای در راستای حفظ سلامتی و تندرستی است و یکی از ارکان اصلاح شیوه زندگی است.

معاون دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر گفت: میوه و سبزیجات از ساخته شدن مواد چرب در درون دیواره های داخلی سرخرگ های قلبی جلوگیری می کند، علاوه بر آن با مصرف این نوع مواد غذایی زودتر احساس سیری می کنید و به این ترتیب کمتر غذای پر انرژی مصرف می شود. توصیه می شود حداقل پنج واحد میوه و سبزیجات (400 گرم و بیشتر) در یک روز مصرف شود تا خطر بیماری های قلبی، سرطان ها، دیابت و ... کاهش یابد.

دکتر مهدوی اضافه کرد: شواهد قوی دال بر کاهش خطر بیماری عروق کرونر با خوردن میوه و سبزی وجود دارد، اما اینکه چگونه میوه و سبزی باعث کاهش خطر بیماری عروق کرونر می شود هنوز به طور دقیق معین نشده است، اما به نظر می رسد، آنتی اکسیدان های موجود در میوه و سبزی عامل این اثر است (آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از تشکیل رادیکال های آزاد در سلول جلوگیری می کند و نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارند).

وی ادامه داد:، زیرا آنتی اکسیدان ها از اکسیداسیون موادی که موجب می شود کلسترول در سطح داخلی رگ رسوب کند جلوگیری می کند. در خصوص قرص های ویتامین هنوز هیچگونه شواهدی دال بر اثر آنتی اکسیدان آن ها گزارش نشده است. از طرفی میوه ها و سبزی ها غنی از پتاسیم هستند، پتاسیم یک ماده معدنی است و به کنترل فشار خون کمک می کند و از ریتم نامنظم قلب جلوگیری می کند. غالب میوه ها و سبزی ها غنی از اسید فولیک هستند و می توانند با داشتن این ماده سطح هموسیستین را در خون کاهش دهند، هموسیستین یکی از موادی است که زمینه ساز بیماری های عروق کرونر به تعداد می رود، اگر چه تحقیقات بیشتری برای یافتن تأثیر مقادیر بیشتر اسید فولیک بر کاهش خطر بیماری عروق کرونر باید انجام شود.

هر روز حداقل 5 سهم میوه و سبزیجات را مصرف کنید

دکتر مهدوی اضافه کرد: هر روز حداقل 5 سهم میوه و سبزیجات را مصرف کنید. سعی کنید میوه و سبزیجاتی که مصرف می کنید متنوع باشد. می توانید از میوه و سبزیجات تازه، یخ زده یا کنسرو شده استفاده کنید، آب میوه ها (هر واحد آب میوه معادل یک لیوان 150 میلی لیتری آب میوه است) به نام یک سهم از 5 سهم در یک روز به تعداد می رود.

وی گفت: مصرف روزانه میوه به علت وجود فیبر باعث کاهش کلسترول می شود، سعی کنید از انواع میوه استفاده کنید.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1749

به "نقش موثر میوه و سبزیجات در پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش موثر میوه و سبزیجات در پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید