هر آنچه که باید درباره هلیکوباکتر پیلوری بدانید!

به گزارش مجله رویای کره ای، هلیکوباکترپیلوری (Helicobacter Pylori) یک باکتری مهاجم به دستگاه گوارش است که طبق گزارشات حدود 60 درصد از افراد در سراسر جهان با آن زندگی می نمایند. امکان دارد از حضور آن مطلع باشند و یا اینکه هیچ علامت خاصی از بیماری متظاهر نشود.

هر آنچه که باید درباره هلیکوباکتر پیلوری بدانید!

به گزارش خبرنگاران، این باکتری مارپیچی شکل است که در دستگاه گوارش و به طور تعیین در معده رشد و لانه گزینی می نماید و تمایل بسیار زیادی به حمله به آستر و مخاط معده دارد. به طور معمول بی¬خطر است و در بسیاری از افراد حتی به اسم میکروبیوتا و فلور طبیعی دستگاه گوارش شناخته می گردد؛ اما در موارد پاتوژنیک مسبب بسیاری از موارد ابتلا به سرطان معده و زخم¬های معده و روده کوچک است. این باکتری اغلب در دوران کودکی معده را آلوده می نماید و علائم در عظیم سالی آشکار می شوند.

هلیکوباکترپیلوری برای زندگی در شرایط اسیدی معده کاملاً آماده و سازگار است. درحالی که بسیاری از عوامل پاتوژنیک بیگانه قادر به تحمل فضایی با اسیدیته شدید معده نیستند، این باکتری با داشتن عوامل مختلف که سلاح باکتری برای مقابله با سیستم ایمنی به تعداد می رود، می تواند این فضا را برای خود مطلوب سازد. یکی از این موارد خنثی سازی اسید معده، نفوذ به درون مخاط و افزایش حساسیت سلول های جداری معده به اسید است.

اما چه مواردی باعث ابتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری می شوند؟ چگونه می توان از ابتلا به این عفونت در امان بود؟ برای درمان هلیکوباکتر چه باید کرد و تست های تشخیصی کدام هستند؟ پاسخ به همه این سوالات و بسیاری از اطلاعات مفید دیگر که همگی مبنای علمی دارند، در این مقاله در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

هلیکوباکترپیلوری چگونه منتقل می گردد؟

هرساله مقالات بسیار زیادی در رابطه با بیماری زایی این باکتری مهاجم به معده در نشریات معتبر منتشر می-گردد؛ اما هنوز علت دقیقی در دسترس نیست. هلیکوباکتر هزاران سال است که با انسان هم زیستی پیدا نموده است. دو راه اصلی برای انتقال بیماری متصور شده است. یکی از راه دهان به دهان و دیگری به وسیله مدفوع به دهان که مورد دوم می تواند در مواردی که شخص پس از استفاده از دستشویی دست¬های خود را به طور کامل نشسته است، رخ بدهد.

هلیکوباکتر بعلاوه می تواند به وسیله آب یا غذای آلوده هم انتقال یابد. بسیاری از متخصصان بر این باورند غذا هایی که زمان زیادی از طبخ آن ها گذشته است و حتی ظروفی که به صورت شسته نشده در مدت زیادی باقی می مانند، برترین مکان برای رشد این باکتری و انتقال آن محسوب می گردد. همین امر سبب شده است تا در بسیاری از کشورهای پیشرفته نظارت بسیاری بر کنار گذاشتن غذا های مانده در رستوران ها و مراکز تهیه غذا انجام گردد.

علائم بیماری چیست؟

بسیاری از افراد مبتلا به هلیکوباکتر هیچ علامت خاصی ندارند. اما این موارد تا زمانی است که باکتری دست به سلاح نبرده باشد! زخم های معده و دئودنوم، درد های شکمی خصوصاً شب هنگام و زمانی که معده پس از چند ساعت از صرف یک وعده غذایی خالی است، تظاهر پیدا می¬کند. یکی دیگر از نشانه های بیماری این است که پس از خوردن دارو های ضد اسید معده درد فروکش می نماید.

در بسیاری از موارد دیگر نشانه های زیر می تواند علامتی از ابتلا به H.pylori باشد.

o تکرر در آروغ زدن

o احساس نفخ

o حالت تهوع

o سوزش معده

o بی اشت هایی به غذا

o کاهش وزن ناگهانی

در مواردی که شخص دچار مشکل در بلع، کم خونی یا خون در مدفوع باشد، باید فوری به پزشک مراجعه گردد.

چه کسانی در در معرض ابتلا به عفونت H. Pylori هستند؟

بچه ها، آن هم به علت رعایت نکردن بهداشت صحیح و کافی بیش تر در معرض ابتلا به این عفونت هستند. خطر برای این عفونت تا حد زیادی بستگی به محیط و شرایط زندگی دارد. به طورکلی در موارد زیر احتمال ابتلا بیش تری وجود دارد:

اگر در کشور های درحال توسعه زندگی می کنید.

با کسانی که مبتلا به این عفونت هستند، زندگی می کنید.

در مکان های شلوغ مثل خوابگاه ها حضور دارید.

حدود 10% از افراد مبتلا به هلیکوباکتر دارای زخم معده هستند. بعلاوه مصرف طولانی مدت دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی یا NSAIDSها زمینه را برای ایجاد زخم های معده فراهم می نماید.

عفونت هلیکوباکترپیلوری چگونه تشخیص داده می گردد؟

در قدم اول پزشک از شما درباره هرگونه سابقه خانوادگی یا درمانی معطوف به این بیماری سوال می نماید. اگر علائم زخم معده را احساس می¬کنید، پزشک از شما درباره مصرف دارو های ضدالتهاب غیر اسروئیدی مثل ایبوبروفن سوال خواهد نمود. یک سری از تست های آزمایشگاهی دیگر برای تشخیص این باکتری کاربرد دارد که به توضیح زیر است:

تست های فیزیکی:

در طول معاینه پزشک معده را از جهت نفخ، حساسیت و درد معاینه می نماید و بعلاوه صدا های شکمی را مورد آنالیز قرار می دهد.

تست خون:

جهت آنالیز و یافتن آنتی بادی علیه هلیکوباکترپیلوری به نمونه خون احتیاج است. نمونه خون جهت آنالیز به آزمایشگاه ارسال می گردد و تکنسین های آزمایشگاهی نمونه را از جهت تیتر آنتی بادی ها مورد آنالیز قرار می دهند. اما باید بدانید که این روش تنها زمانی مفید است که قبلاً تحت درمان این باکتری قرار نگرفته باشید.

تست مدفوع:

در این تست نمونه مدفوع جهت آنالیز و یافتن آنتی¬ژن¬هایی که جزیی از پیکره باکتری هستند و در مدفوع حضور دارند، ارزیابی می گردد. برای تست مدفوع و بعلاوه تست های تنفسی قطع دارو هایی مانند آنتی بیوتیک ها و مهار نماینده های پمپ پروتون (PPI) حتماً مورد احتیاج است. در غیر این صورت انجام این تست ها ارزش تشخیصی نخواهند داشت.

تست تنفسی اوره (UBT):

اولین بار تست تشخیصی UBT در بیمارستان دانشگاه کارولینسکای سوئد جهت آنالیز حساسیت و اختصاصیت آن انجام شد که نشان داد در بیش از 95درصد موارد این تست رضایت بخش است. بیماران برای انجام تست یک کپسول بلعیدنی حاوی اوره را که از ایزوتوپ کربن (اوره نشان دار) ساخته شده است، مصرف می نمایند. ایزوتوپ های کربن در طبیعت به میزان ناچیزی وجود دارند که میزان آن را می توان با یاری دستگاه های خاصی میزان گیری کرد. اگر اچ پیلوری در معده وجود داشته باشد، اوره به نیتروژن و کربن به صورت دی اکسیدکربن تجزیه می گردد.

آندوسکوپی:

پزشک طی انجام این تست یک وسیله نازک به نام آندوسکوپ را به وسیله دهان به معده و دئودنوم می-فرستد. تصاویری به وسیله دوربین متصل به لوله به مانیتور ارسال می گردد و نواحی غیرطبیعی مورد آنالیز قرار می گیرد. در صورت احتیاج پزشک می تواند با دستگاه از همین نواحی نمونه برداری (بیوپسی) انجام دهد.

عوارض عفونت هلیکوباکتر چیست؟

عفونت با این باکتری حتماً باید مورد درمان قرار بگیرد. در بسیاری از موارد درمان نکردن زود هنگام و مناسب می تواند به زخم معده و دئودنوم منتهی گردد؛ اما مواردی از ابتلا به آیتم های زیر هم گزارش شده است:

- خون ریزی داخلی که می تواند بر اثر زخم گوارشی و با کم خونی فقر آهن همراه است.

- مطالعات نشان داده اند که افراد آلوده به این باکتری خطر بالای ابتلا به سرطان معده (Stomach Cancer) دارند. سرطانی که سومین سرطان کشنده در جهان معرفی شده است. هر ساله نزدیک به یک میلیون نفر به سرطان معده مبتلا می شوند و نزدیک به 800 هزار نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست می دهند. در سال 2018 در آمریکا تخمین زده می¬گردد که 26 هزار مورد از موارد تشخیص به سرطان معده اختصاص داشته است؛ که از این میزان 11 هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

- درمان عفونت هلیکوباکترپیلوری شایع ترین علت ایجاد این نوع سرطان شناخته شده است. فاکتور های دیگر سیگار کشیدن و رژیم غذایی پرنمک و غذا های فرآوری شده است.

عفونت هلیکوباکترپیلوری چگونه درمان می گردد؟

در بسیاری از موارد اگر علائم بیماری ظاهر نشده باشد، احتیاج به اقدامات درمانی وجود ندارد که این مورد بستگی به تشخیص پزشک متخصص دارد. در صورت داشتن سابقه خانوادگی در ابتلا به سرطان معده و یا ایجاد زخم های گوارشی اقدامات درمانی اتخاذ می گردد. درمان مناسب می تواند زخم را کاهش دهد و خطر ابتلا به سرطان معده را از بین ببرد.

در بسیاری از موارد رژیم های مختلف آنتی بیوتیکی برای درمان احتیاج است که در کنار آن ها استفاده از دارو هایی که اسید معده را کاهش بدهند، برای افزایش عملکرد موثر آنتی بیوتیک ها توصیه می گردد.

در رژیم دارویی سه گانه تجویز دارو های زیر معمولاً به مدت 7-14 روز انجام می گردد:

- Clarithromycin

- Metronidazole

- Amoxicillin

- دارو های مهار نماینده پمپ پروتون (PPI) مانند:lansoprazole، esomeprazole، pantoprazole، rabeprazole

برترین مواد غذایی برای درمان هلیکوباکترپیلوری

عسل

عسل خواص آنتی باکتریال دارد و از زمان های قدیم به اسم یک آنتی بیوتیک طبیعی کاربرد داشته است. یک مطالعه نشان داد که عسل می تواند رشد و تکثیر اچ پیلوری را سرکوب کند. محققان عقیده دارند که مصرف عسل با درمان های استاندارد ممکن است طول دوره درمان هلیکوباکتر پیلوری را کوتاه کند. به نظر می رسد که عسل خام و عسل مانوکا بیش ترین اثرات ضدباکتری را داشته باشند.

شیر

لاکتوفرین، گلیکوپروتئینی است که در شیر انسان و گاو یافت می گردد و فعالیت های بازدارنده ای را در برابر H. Pylori از خود نشان داده است. یکی از مطالعاتی که از ترکیب آنتی بیوتیک و لاکتوفرین شیر گاو استفاده نموده بود، به از بین رفتن 100 درصدی نرخ باکتری در 150 فرد مبتلا منتج شد.

آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گیاه درمانی است که برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد، ازجمله:

یبوست

سم زدایی

سلامت سیستم گوارش

التیام زخم

دریک مطالعه که از ژل درون برگ های آلوئه ورا استفاده شد و در جلوگیری از رشد و از بین بردن هلیکوباکتری حتی آن ها که در محیط های آزمایشگاهی به دارو مقاوم بودند، کارآمد ظاهر شد.

این تحقیق نشان می دهد که آلوئه ورا وقتی در ترکیب با آنتی بیوتیک استفاده گردد، می تواند در برابر عفونت های هلیوباکتریایی مؤثر ظاهر گردد.

کلم بروکلی

سولفورافان ترکیبی که به فراوانی در بروکلی وجود دارد، دشمن تعداده اول هلیکوباکتر است. مطالعات بسیاری در انسان و حیوانات نقش اساسی این ماده را در کاهش التهابات معده نشان داده است.

منبع: فرارو
انتشار: 25 مرداد 1400 بروزرسانی: 25 مرداد 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1782

به "هر آنچه که باید درباره هلیکوباکتر پیلوری بدانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه که باید درباره هلیکوباکتر پیلوری بدانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید