هوا جوش آورد؛ شهر های خوزستان، ایلام و فارس دمای 50 درجه را تجربه کردند

به گزارش مجله رویای کره ای، تابستان تازه فردا از راه می رسد، اما فصل خرماپزان در شهر های ایران زودتر آغاز شده است. درحالی که دهه سوم خرداد برای خوزستانی ها به عنوان گرم ترین استان ایران همواره با دمای نزدیک به 50 درجه همراه بوده است، اما روز گذشته بعضی دیگر از شهر ها با رکوردزنی دمایی نزدیک به 50 یا حتی بالاتر را تجربه کردند.

هوا جوش آورد؛ شهر های خوزستان، ایلام و فارس دمای 50 درجه را تجربه کردند

به گزارش همشهری، با وجود اینکه دمای هوای ثبت شده طی روز دوشنبه در هیچ یک از شهر های کشور مانند خوزستان یا ایلام نبود، اما در همین زمان شهرستان لامرد فارس هم با ثبت دمای 48 و 50درجه سانتیگراد رکورد دمای این استان را شکست.

دمای 54 درجه در رامهرمز

محمد اصغری، کارشناس پیش بینی سازمان هواشناسی پیش از این هشدار داده بود که روز دوشنبه (30 خرداد) علاوه بر خوزستان دما در بعضی نقاط استان های بوشهر، ایلام و فارس نیز به بالای 50درجه برسد و استان های جنوبی در کنار افزایش دما شرجی بالا را هم تجربه خواهند کرد.

موج فعلی گرمای هوا در خوزستان از ابتدای هفته آغاز شد و تا امروز ادامه دارد، اما مدیرکل هواشناسی این استان از ورود موج دیگر گرما در هفته آینده خبر می دهد.

محمد سبزه زاری با بیان اینکه با توجه به پیش بینی وقوع دمای 49درجه و بالاتر در بعضی از منطقه ها استان هشدار سطح نارنجی صادر شده است می گوید: موج گرمایی که از روز شنبه در استان رخ داده روندی طبیعی است که هر سال خوزستان از دهه سوم خرداد به بعد تجربه می نماید و در جداول دمای هوای بلندمدت هم شاهد هستیم که این تاریخ و به ویژه تیرماه اوج دمای هوا در خوزستان است.

سبزه زاری با بیان اینکه در موج گرمای فعلی (از ابتدای هفته تا به امروز) رامهرمز با ثبت دمای 54 درجه بیشترین دما را داشته است، می گوید: موج بعدی یکشنبه و دوشنبه هفته بعد در استان اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال زراعی جاری (مهر 1400 تا مهر 1401) تا به امروز رکورد دمایی نسبت به بلندمدت در استان ثبت نشده است، می گوید: میانگین دمای خوزستان در سال زراعی جاری 21.5 درجه بوده است که نسبت به بلندمدت 0.9 افزایش و نسبت به سال گذشته 0.7 کاهش داشته است.

مهران؛ گرم ترین شهر کشور

در همین زمان که 16 شهرستان خوزستان یعنی اهواز، حمیدیه، باوی، کارون، آبادان، خرمشهر، شادگان، شوش، دزفول، شوشتر، اندیمشک، گتوند، امیدیه، آغاجاری، رامشیر و کرخه به علت احتمال وقوع دمای 50 درجه و بالاتر تعطیل بودند، مهران و دهلران در استان ایلام هم دمای بالای 50 درجه را ثبت کردند.

کارشناس پیش بینی هواشناسی ایلام با بیان اینکه مهران طی 2روز متوالی (شنبه و یکشنبه) گرم ترین شهر کشور بوده است، می گوید: مهران در روز های شنبه و یکشنبه گرم ترین شهر کشور بود که دمای 52درجه سانتیگراد را روز یکشنبه ثبت کرد و شوش (استان خوزستان) و دهلران (استان ایلام) نیز رتبه های دوم و سوم گرما را داشتند.

احسان رستمی با بیان اینکه دمای مهران و دهلران برای امروز هم بین 50 تا 51 درجه پیش بینی شده است، می افزاید: موج گرمای حاکم بر استان ایلام از امروز کاهش می یابد.

لطیف صادقی، فرماندار دهلران هم از اعلام آماده باش سراسری مدیریت بحران ایلام در پی وقوع گرمای 51درجه ای این شهرستان خبر می دهد و می گوید: شدت گرما موجب سوختگی 10کنتور برق در این شهرستان شد و حتی کولر ها نیز منازل را خنک نمی نمایند و این امر موجب مشکل برای شهروندان شده است.

به گفته عبدالصاحب شریفی، رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دهلران بیش از 50 نفر با علائم گرمازدگی در چند روز گذشته به بیمارستان این شهرستان مراجعه نموده اند.

روی دیگر مسائل شهری در گرما

سعید یکی از شهروندان اهوازی است که معتقد است مسائل شهری تبعات گرما را در شهر های جنوبی دوچندان می نماید. او با بیان اینکه اهواز شرایط، امکانات و زیرساخت های یک کلانشهر را ندارد می گوید: وقتی دما از 48 و 49 درجه بالاتر می رود، عملا امکان تردد در شهر را نداریم و زندگی فلج می گردد.

سعید با بیان اینکه خدمات رسانی شهری بسیار ضعیف است، می افزاید: سیستم آبرسانی در منطقه ها حاشیه ای مشکل دارد که در گرما قابل تحمل نیست. یکی از مهم ترین مسائل اهواز فاضلاب است که گرما موجب می گردد این معضل شهروندان را بیشتر اذیت کند. قطعی برق در گوشه و کنار شهر در این دما فاجعه به بار می آورد، اتوبوس و تاکسی ها فرسوده و بدون کولر هستند.

او بعلاوه تأکید می نماید با وجود اینکه کشور های عربی با همین درجه دما در اغلب خیابان ها و مراکز خرید سایه بان و امکانات دارند، خیابان نادری در مرکز کلانشهر اهواز حتی یک سایه بان هم ندارد.

سعید ادامه می دهد: این شرایط تازه در مرکز استان و کلانشهر اهواز است. تصور کنید وقتی این شهر چنین مسائلی دارد بقیه شهر ها ازجمله خرمشهر، آبادان یا شوش چه وضعیتی دارند.

8 شهر مهران و بستان با 52 درجه، شوشتر و دهلران 51 درجه، اهواز، امیدیه، صفی آباد، دزفول و آقاجری با 50 درجه روز گذشته جزو گرم ترین شهر های ایران بودند.

در خانه حبس می شویم

یکی از شهروندان خوزستان با بیان اینکه شهر های جنوبی همواره در خرداد و تیر دمای نزدیک به 50 و حتی بالاتر از 55 درجه داشته اند می گوید: در این دما عملا زندگی مختل می گردد و با توجه به اینکه نمی توان هیچ کاری انجام داد در خانه حبس می شویم.

ساهره با بیان اینکه در جنوب مردم روز ها مگر در شرایط ضروری از خانه خارج نمی شوند، می افزاید: شهر های جنوبی شهر شب هستند و تازه بعد از غروب خورشید و از 9 شب به بعد مردم برای خرید یا دید و بازدید به خیابان می آیند. تازه در همین ساعت ها هنوز هرم گرما از کف خیابان ها احساس می گردد.

او مهم ترین مسائل شهر های جنوبی به ویژه اهواز، آبادان، خرمشهر و... را کمبود فضای سبز نسبت به زمین و جمعیت می داند و شرح می دهد: در شهر هیچ سایه ای برای استفاده شهروندان وجود ندارد.

ساهره تعطیلی اداره ها، کاهش وقت مفید شهروندان، کاهش ساعت کاری اداره ها و سرگردانی مردم، ضرر و زیان کاسبان بازار و مواردی از این دست را ازجمله مسائل روز های گرم سال در شهر های جنوبی می داند.

منبع: فرارو
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 2115

به "هوا جوش آورد؛ شهر های خوزستان، ایلام و فارس دمای 50 درجه را تجربه کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوا جوش آورد؛ شهر های خوزستان، ایلام و فارس دمای 50 درجه را تجربه کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید