پارک فناوری حوزه نفت در ری راه اندازی می گردد

به گزارش مجله رویای کره ای، وزیر نفت با بیان اینکه درب های پژوهشگاه نفت به روی استارت آپ ها باز است، گفت: ما در وزارت نفت قاطعانه از فعالیت شرکت های دانش بنیان از لحاظ اقتصادی و خرید های تضمینی حمایت می کنیم.

پارک فناوری حوزه نفت در ری راه اندازی می گردد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، بیژن زنگنه وزیر نفت، در اولین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف گاز که صبح امروز در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار گردید، گفت: هر کاری احتیاج به اهتمام و علاقه مدیریت ها دارد. اگر این موضوع محقق گردد، 70-60 درصد کار ها انجام خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه امیدواریم شرکت ملی گاز با مدیریتی که دارد، بتواند اهدافی را که به منظور استفاده از توانایی داخلی محققان است را به نتیجه برساند، اضافه نمود: سال جاری وقت زیادی در مسئله حمایت از استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان صرف کردیم به طوری که در صدد هستیم شهرکی در منطقه ری را برای استقرار شرکت های دانش بنیان و استارت آپ های این حوزه راه اندازی کنیم.

وزیر نفت با بیان اینکه این شهرک، زمین وسیع 25 هکتاری بلااستفاده بود، گفت: در حال حاضر این شهرک در حال تکمیل و ساخت از لحاظ معماری است.

زنگنه تأکید کرد: همچنین در صدد هستیم صندوقی را تحت عنوان صندوق پژوهش و فناوری برای حمایت از شرکت ها و استارت آپ های حوزه نفت در این شهرک راه اندازی کنیم.

به گفته وی، این صندوق از راستا صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت ها و استارت آپ ها حمایت می نماید.

وزیر نفت ادامه داد: پیش بینی شده که سرمایه این صندوق 100 میلیارد تومان باشد؛ در حال حاضر سهامداران صندوق معین شده اند.

زنگنه با تأکید بر اینکه باید مجموعه های فناورانه رشد نمایند، گفت: رشد شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در کشور کار مهمی است.

وی گفت: همچنین درصدد هستیم که در این پارک فناوری، هفته ای چندین ساعت، یک منتور را برای یاری به استارت آپ ها قرار دهیم.

وزیر نفت بیان نمود: به دلیل آنکه ما طرف تقاضا را می فهمیم و بازار آن را می دانیم، می توانیم به راحتی مشاوره ای برای رفع احتیاج ها به وسیله مجموعه شرکت ها ارائه کنیم.

زنگنه تأکید کرد: قبل از آنکه این پارک فناوری در شهرری راه اندازی گردد، استارت آپ ها می توانند فعالیت خود را در پژوهشگاه نفت انجام دهند؛ درب های پژوهشگاه نفت به روی استارت آپ ها باز بوده و هست، زیرا تحقیقات باید از یک جایی شروع گردد.

وی با اشاره به این رویداد که در راستای ارائه احتیاج های فناورانه در حوزه اقلام پرمصرف گاز است، گفت: اقلام پرمصرف، ساده ترین شکل احتیاج های ما هستند؛ در حال حاضر این اقلام به هر طریقی تهیه می شوند، اما شرکت های دانش بنیان می توانند این اقلام را بومی سازی نمایند.

وزیر نفت ادامه داد: سالانه 520 میلیارد دلار در صنعت نفت برای تأمین قطعات یدکی هزینه می گردد، اما این گردش اقتصادی، ربطی به مسائل فنی ندارد.

زنگنه با تأکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها می توانند در زمینه های متعدد حوزه نفت فعالیت نمایند، گفت: ما اکنون با پدیده قاچاق فرآورده های نفتی روبرو هستیم که تاکنون راه حلی در این زمینه ارائه نشده است.

وزیر نفت در مورد قاچاق گازوئیل گفت: در سال شاهد خواهیم بود که میزان واردات و صادرات گازوئیل کم می گردد، اما همچنان مصرف آن بالاست؛ این کجا می رود. معین است که یک اتفاقی در زمینه قاچاق رخ می دهد که این بحث ساخت تجهیزات نیست، اما مسئله مهمی است که باید مرتفع گردد.

وی اضافه نمود: در حال حاضر کارت سوخت یک تکنولوژی مربوط به 20 سال پیش بوده که اکنون وَر افتاده است، زیرا سیستم های فناورانه جدیدی می توانند جایگزین آن شوند. به عنوان مثال، کارت های بانکی توانایی انجام بسیاری از کار ها را دارند و می تواند جایگزین مناسبی برای کارت های سوخت باشد.

وزیر نفت تأکید کرد: باید سیستمی برای توزیع سوخت راه اندازی کنیم؛ ما در تهران نمی توانیم صندلی های سوخت ایجاد کنیم، زیرا دولت زمین ندارد یا در بعضی مناطق، قیمت زمین گران است. از این رو احتیاج به راهکاری برای رفع این مشکل داریم.

زنگنه با اشاره به مسئله ای ـ. هلتس گفت: ما مسائل زیادی داریم که باید مرتفع گردد؛ یکی از این مسائل ای هلتس است. در حال حاضر کسی در کشور پرونده پزشکی ندارد و این باعث ضرر های اقتصادی و جسمی به افراد می گردد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: شرکت های دانش بنیان می توانند به صنعت نفت یاری نمایند؛ برگزاری چنین رویدادی، شروع کار است و ما در وزارت نفت قاطعانه از فعالیت شرکت های دانش بنیان از لحاظ اقتصادی و خرید های تضمینی، ارائه تسهیلات و ... حمایت می کنیم.

وزیر نفت تأکید کرد: ما کوشش می کنیم حداکثر بهره گیری را از شرکت های دانش بنیان حوزه نفتی داشته باشیم.

زنگنه ادامه داد: شرکت های دانش بنیان برای فروش محصولات خود می توانند تسهیلاتی دریافت نمایند تا بتوانند برای اولین بار محصولات خود را به بازار نفتی وارد نمایند؛ ما قیمت خرید تضمینی را معین می کنیم و در صدد هستیم محصولات شرکت های دانش بنیان را خریداری کنیم.

وی مطرح کرد: این باعث می گردد که بسیاری از مسائل در این حوزه مرتفع شوند؛ ما تا جایی پیش می رویم که اگر شرکتی احتیاج کشور را رفع کند، خرید خارجی آن بخش را ممنوع کنیم.

وزیر نفت اضافه نمود: چنین اقدامی باعث می گردد از یکسو، اشتغالزایی در این حوزه افزایش یابد و رونق فراوری در کشور اتفاق بیفتد. از سوی دیگر، امید را در شرکت های دانش بنیان به جریان می اندازد

وی در خاتمه اظهار داشت: امیدواریم که بتوانیم با انجام این اقدامات، به جوانان روحیه دهیم و آینده ایران را با دست های آنان رقم بزنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 631

به "پارک فناوری حوزه نفت در ری راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک فناوری حوزه نفت در ری راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید