گروسی: اگر توافق نمی کردیم گام های هسته ای ایران غیرقابل بازگشت می شد

به گزارش مجله رویای کره ای، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نمود که اگر توافقی میان این نهاد و مقامات ایران صورت نمی گرفت، گام های امروز ایران در مورد نظارت آژانس بر تأسیسات هسته ای عملاً غیرقابل بازگشت می شد.

گروسی: اگر توافق نمی کردیم گام های هسته ای ایران غیرقابل بازگشت می شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رافائل ماریانو گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که در سفر اخیرش به تهران به توافقاتی با مقامات ایران در مورد فعالیت های نظارتی و راستی آزمایی آژانس در ایران دست یافت، روز سه شنبه طی سخنرانی خود در نشست مجازی NTI WMD که توسط یک سازمان فعال در زمینه منع اشاعه سلاح های هسته ای ترتیب داده شده بود، بیان کرد که اگر توافقی میان ایران و آژانس صورت نمی گرفت، گام های ایران مبنی بر توقف اجرای پروتکل الحاقی و محدود کردن بازرسی های آژانس در تأسیسات هسته ای خود می توانست غیرقابل بازگشت گردد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

گروسی در این خصوص تأکید کرد: اگر آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران توافق نمی کرد، اقدامات امروز ایران در مورد بازرسی ها بدین معنا بود که آنها گام هایی را برمی دارند که دیگر قابل بازگشت یا بازیابی نیست.

وی درباره توافق خود با مقامات ایران گفت: تفاهمی که ما روز یکشنبه در ایران به آنها دست یافتیم، به چیزی ختم شد که من آن را یک نتیجه منطقی در قالب یک بیانیه عمومی که تفاهمات فنی موقتی میان ایران و آژانس برقرار می نماید، توصیف می کنم.

مدیرکل آژانس اضافه نمود: این یک توافق حقوقی یا سیاسی نیست، بلکه یک تفاهمنامه است. یک توافق رسمی نیست. ما با ایران به یک تفاهمنامه دوجانبه موقت دست یافتیم. در اینجا هر کلمه معنای خاص خودش را دارد. موقت یعنی دارای زمان و چشم انداز محدود؛ دوجانبه یعنی میان آژانس بین المللی انرژی اتمی و یک کشور عضو؛ فنی یعنی بازرسی های که ما انجام می دهیم و نحوه انجام این بازرسی ها.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1522

به "گروسی: اگر توافق نمی کردیم گام های هسته ای ایران غیرقابل بازگشت می شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروسی: اگر توافق نمی کردیم گام های هسته ای ایران غیرقابل بازگشت می شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید