18 هزار شغل برکت در بخش کشاورزی کردستان

به گزارش مجله رویای کره ای، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام با سرمایه گذاری در بخش کشاورزی کردستان، ایجاد 18 هزار شغل را در این استان رقم زده است.

18 هزار شغل برکت در بخش کشاورزی کردستان

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام با سرمایه گذاری در بخش کشاورزی کردستان، ایجاد 18 هزار شغل را در این استان رقم زده است.

معاون تامین نهاده ها و مشارکت های اقتصادی بنیاد برکت ضمن اعلام این خبر گفت: بنیاد برکت با سرمایه گذاری و مشارکت اقتصادی در بخش کشاورزی کردستان و جذب محصولات 800 هکتار از زمین های زراعی، باعث اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم برای 18 هزار نفر از اهالی این استان شده است.

هادی جوهری اضافه کرد: مجتمع کشت و صنعت خرم دشت به عنوان یکی از واحد های مشارکتی بنیاد برکت ظرفیت فراوری سالانه 5 هزار تن رب گوجه فرنگی، 2500 تن پوره سیب و 3 هزار تن پوره توت فرنگی را دارد که برای این منظور اقدام به خرید 52 هزار تن محصول شامل 40 هزار تن گوجه فرنگی، 6 هزار و 500 تن سیب و 6 هزار تن توت فرنگی از کشاورزان استان کردستان می نماید.

معاون تامین نهاده ها و مشارکت های اقتصادی بنیاد برکت اعلام نمود: جذب این میزان محصولات کشاورزی، اشتغال زایی و توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی بسیار بالایی را برای کشاورزان و مردم منطقه کردستان ایجاد نموده است.

جوهری گفت: فعالیت های این مجتمع باعث فراهم آوردن اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم برای 18 هزار نفر از کشاورزان، کارگران فصلی، کارگران حمل و نقل و رانندگان در زمینه کاشت، داشت، برداشت، توزیع و حمل و نقل محصولات کشاورزی شده است.

وی ادامه داد: مجتمع کشت و صنعت خرم دشت در زمینی به مساحت 6 هکتار و در شهرک صنعتی دهگلان در فاصله 30 کیلومتری شهر سنندج واقع است. این مجتمع فراوریی در سال 98 جهت فراوری گوجه فرنگی مورد احتیاج خود با بیش از 700 نفر ار کشاورزان منطقه قرارداد بسته و توانسته است محصولات کشاورزی بیش از یک هزار هکتار از مزارع این منطقه را جذب و فرآوری نماید. این مجتمع مشارکتی بنیاد برکت علاوه بر ارائه خدمات مشاوره ای و فنی به کشاورزان طرف قرارداد، خرید گوجه فرنگی فراوریی آن ها را تضمین می نماید.

جوهری با اشاره به صادرات محصولات واحد مشارکتی بنیاد برکت یادآور شد: محصولات این واحد فراوریی به 10 کشور از جمله امارات، آمریکا، کانادا، ترکیه، ترکمنستان و ... صادر می گردد.

معاون تامین نهاده ها و مشارکت های اقتصادی بنیاد برکت با تاکید بر فعالیت های این بنیاد در زمینه ایجاد اشتغال به وسیله سرمایه گذاری، مشارکت و ارائه تسهیلات در حوزه های دام پروری، زنبورداری، پرورش جوجه یک روزه، فرش دست بافت و پوشاک اضافه کرد: طرح های اشتغال زایی بنیاد برکت در سال گذشته باعث ایجاد 16 هزار تن گوشت قرمز، 2500 تن گوشت سفید، یک هزار و 60 تن گوشت ماهی و میگو، 42 هزار تن شیر، 7 میلیون قطعه جوجه یک روزه، 804 تن عسل، 62 هزار مترمربع فرش دست بافت و یک میلیون و 410 هزار دست پوشاک شده است.

وی با اشاره به رشد 100 درصدی محصولات طرح های اشتغال زایی برکت در امسال اعلام نمود: پیش بینی می کنیم ظرفیت فراوری گوشت قرمز، گوشت سفید، شیر و عسل تا انتها امسال به ترتیب به 30 هزار، 15 هزار، 55 هزار و 2500 تن برسد. همچنین در این مدت، 95 هزار مترمربع فرش بافته و 2 میلیون و 500 هزار دست پوشاک دوخته خواهد شد.

به گفته جوهری، اجرای طرح های اشتغال زایی بنیاد برکت و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق محروم و روستایی، علاوه بر توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی و ارتقای سطح زندگی و معیشت، مهاجرت معکوس و رونق فراوری را در این مناطق به دنبال داشته است.

معاون تامین نهاده ها و مشارکت های اقتصادی بنیاد برکت گفت: بنیاد برکت تا به امروز با 360 بنگاه و کارگاه فراوریی و صنعتی مشارکت اقتصادی داشته و در آن ها سرمایه گذاری کرده است. این بنیاد همچنین بر اساس سیاست های ابلاغی از سوی ستاد اجرایی فرمان امام مبنی بر عدم تصدی گری، پس از طی دوران مشارکت از 250 بنگاه خارج شده و سهام خود را به بخش خصوصی واگذار کرده است.

جوهری در انتها تاکید نمود: بنیاد برکت در امسال نیز از بنگاه های کوچک و متوسط، کارگاه های کوچک و اشخاص حقیقی و حقوقی به عنوان پشتیبان طرح های خانگی، در قالب تامین اقتصادی، اعطای تسهیلات به وسیله شبکه بانکی و ارائه خدمات کلینیکی کسب و کار حمایت می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1099

به "18 هزار شغل برکت در بخش کشاورزی کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 هزار شغل برکت در بخش کشاورزی کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید