آبیاری بیش از 58 درصد فضای سبز شهر تهران با استفاده از شبکه های آبیاری مکانیزه و تحت فشار

به گزارش مجله رویای کره ای، 7 میلیون متر مکعب از پساب های تصفیه خانه های موجود به استفاده جهت آبیاری فضای سبز اختصاص یافته است.

آبیاری بیش از 58 درصد فضای سبز شهر تهران با استفاده از شبکه های آبیاری مکانیزه و تحت فشار

به گزارش شهرنوشت، علی محمد مختاری با بیان این که با توجه به کمبود منابع آب، سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران طی سال های اخیر مجموعه ای از فعالیت های ستادی و عملیاتی را در بخش کاهش سرانه مصرف آب در فضای سبز درون شهری و جنگلکاری های پیرامون شهر تهران به انجام رسانده و از ابتدای سال جاری نیز با جدیت بیشتری به آن پرداخته است، گفت: هم اکنون بطور میانگین بیش از 58 درصد مساحت فضای سبز شهر تهران، شامل بوستان ها، میادین، رمپ ها و لوپ ها، معابر درجه 1 و درجه 2 و عرصه های جنگلکاری پیرامون شهر تحت پوشش آبیاری مکانیزه بوده و با استفاده از شبکه های آبیاری تحت فشار (قطره ای و بارانی) آبیاری می شود.

وی با بیان این که در برنامه پنجساله سوم شهرداری تهران (1402-1398) مقرر شده که هریک از مناطق بیست و دوگانه شهرداری هر ساله تعداد دیگری از بوستان های خود را زیر پوشش شبکه آبیاری تحت فشار قرار دهند، اضافه کرد: در صورت اجرای این طرح مساحت فضای سبز تحت پوشش شبکه تا پایان برنامه پنجساله سوم شهرداری به 100 درصد مساحت کل فضای سبز شهر تهران خواهد رسید.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران با اشاره به توجه ویژه به مبحث بازچرخانی آب خام (استفاده از پساب، آب های سطحی و روان آب ها) برای آبیاری فضای سبز درون شهری و برون شهری، تاکید کرد: طی سال های اخیر با هماهنگی های به عمل آمده با شرکت آب و فاضلاب، 7 میلیون متر مکعب از پساب های تصفیه خانه های موجود به استفاده جهت آبیاری فضای سبز اختصاص داده شده است. همچنین در سال جاری استفاده از پساب تصفیه خانه های شهرک قدس، شهرک شهید محلاتی و شهرک اکباتان جهت تامین کسری آب فضای سبز مناطق مربوطه در دست اقدام است.

برنامه ریزی جهت کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی از طریق بازچرخانی آب و استفاده از پساب تصفیه شده موضوع دیگری بود که مختاری به آن اشاره کرد و گفت: بر اساس طرح جامع آب خام فضای سبز شهر تهران با توجه به توافقات و هماهنگی های اجرا شده با شرکت آب و فاضلاب استان تهران مقرر شده تا سال 1410 سالانه 120 میلیون متر مکعب از پساب حاصل از تصفیه خانه های جدیدالاحداث شهر تهران جهت آبیاری مکانیزه عرصه های جنگلکاری کمربند سبز پیرامون شهر تهران مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران شرح داد: مطالعات طرح جامع آب خام فضای سبز شهر تهران با پیشرفت درصد و اجرای خط لوله آب شرب بوستان یاس فاطمی با پیشرفت 50 درصد نیز در حال انجام است.

وی ادامه داد: ابلاغ دستورالعمل های تخصصی، میزان و روش صحیح آبیاری گونه های گیاهی و لزوم استفاده از روش های آبیاری تحت فشار در جهت مصرف بهینه آب به مناطق 22گانه شهرداری که طبق این دستورالعمل ها و بخشنامه ها، موکداً تاکید شده تا به منظور استفاده بهینه از آب و جلوگیری از هدر رفت آن و حفظ سلامت گیاهان، آبیاری فضاهای سبز از ساعت 6 عصر تا 8 صبح روز بعد صورت پذیرد و در همین رابطه نظارت بر مدیریت صحیح آبیاری در زمینه کاهش مصرف آب در دستور کار مستمر ناظرین فضای سبز قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران با اشاره به بازدید و پایش مستمر درختان چنار خیابان ولیعصر (عج) و انجام اقدامات لازم جهت حفظ و حراست از درختان قدیمی و تازه کاشت این خیابان اضافه کرد: سرانه فضای سبز درون شهری تا پایان سال 1397 به شانزده و بیست هفت صدم مترمربع رسیده است. رقم جدید سرانه در پایان شش ماه ابتدای سال جاری محاسبه و اعلام خواهد شد.

به گفته مختاری تعداد بوستان های درون شهری هم اکنون 2265 بوستان اعم از محله ای، منطقه ای و فرامنطقه ای و جنگلی است و هم اکنون مساحت جنگلکاری ها در قالب کمربند سبز پیرامون شهر تهران بیش از 41 هزار و پانصد هکتار است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 346

به "آبیاری بیش از 58 درصد فضای سبز شهر تهران با استفاده از شبکه های آبیاری مکانیزه و تحت فشار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبیاری بیش از 58 درصد فضای سبز شهر تهران با استفاده از شبکه های آبیاری مکانیزه و تحت فشار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید