آذری جهرمی: ماهواره مخابراتی ایران تا 3 سال دیگر در مدار قرار می گیرد

به گزارش مجله رویای کره ای، مهر: وزیر ارتباطات گفت: ماهواره مخابراتی ایرانی توسط اپراتور ملی ماهواره تا 3 سال دیگر در موقعیت 43.5 درجه مدار زمین قرار می گیرد.

آذری جهرمی: ماهواره مخابراتی ایران تا 3 سال دیگر در مدار قرار می گیرد

محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز سه شنبه در مراسم بزرگداشت روز ملی فناوری فضایی با بیان اینکه ما نقاط مداری ثبت شده به نام ایران را در اختیار بخش خصوصی قرار دادیم تا در آن ماهواره قرار دهند، گفت: اپراتور ملی ماهواره موافقت اصولی خود را دریافت کرده و تا 3 سال آینده، نخستین ماهواره مخابراتی را در مدار زمین و در موقعیت 43.5 درجه مداری قرار می دهد.

وی با بیان اینکه چند کنسرسیوم دیگر نیز درخواست دریافت پروانه اپراتور ماهواره ای دارند، گفت: به رغم تحریم های موجود، رویکرد کشور بر مبنای پیشرفت تکنولوژی فضایی و توسعه کاربردهای فناوری فضایی بوده است. به همین دلیل کار را به بخش خصوصی واگذار کرده ایم.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه پیروزیت در عرصه ماهواره مخابراتی، نیازمند طی زمان است و حتی اگر محدودیتی وجود نداشته باشد، حدود 5 سال زمان نیاز است که یک ماهواره مخابراتی آماده قرارگیری در مدار شود، اضافه نمود: شاید به همین دلیل است که دولت ها در زمینه ماهواره مخابراتی تا به امروز پیروز نبوده اند.

وی با اشاره به اقدامات وزارت دفاع در حوزه تکنولوژی، گفت: نسل جدید پرتابگر دیروز با رونمایی از پرتابگر ذوالجناح تست شد. این پرتابگر با هزینه کمتر می تواند وارد فرآیند پرتاب شود و هزینه در مدار قرار دادن ماهواره را نیز کاهش می دهد. ضمن اینکه وزن بیشتری از یک ماهواره را تحمل خواهد کرد.

آذری جهرمی با بیان اینکه تست زمینی این ماهواره بر با پیروزیت اجرا شده است، اظهار امیدواری کرد که به زودی تست میدانی آن آغاز شد.

وی گفت: تحقیقات پرتابگر توسط وزارت دفاع به خوبی پیش می رود. چند پروژه مهم نیز مانند ماهواره پارس یک آماده پرتاب است و تست میدانی آن با پیروزیت اجرا شده است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: ماهواره طلوع که در وزارت دفاع ساخته شده، آماده پرتاب است و تا قبل خاتمه سال با ماهواره بر سیمرغ در مدار قرار می گیرد و امیدواریم که خبرهای خوبی را در این زمینه به مردم بدهیم.

وی گفت: در همین حال برای قراردادن ماهواره در مدار 36 هزار کیلومتری زمین یک راه میانبر را با وزارت دفاع طی خواهیم کرد و در این زمینه قراردادی با سازمان فضایی ایران منعقد شده و امیدواریم تا قبل از خاتمه دولت تست این پروژه که به صورت مقدماتی و تحقیقاتی است، انجام شود.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه در آینده نزدیک ایران در مجموع 5 قدرت فضایی دنیا قرار می گیرد و این هدف، دور نیست، گفت: به پرتاب های ناپیروز نگاه نکنید. ما با هر پرتاب ناپیروز اشکالات را برطرف می کنیم و اگر پرتاب پیش رو پیروز باشد، یک رشد نمایی را تجربه خواهیم کرد. مطمئن هستیم پیروزیت نزدیک است و این دستاورد بزرگی است.

وی گفت: به رغم تحریم های ظالمانه آمریکا علیه صنعت فضایی ایران، همکاری بین المللی در این عرصه شکل گرفته و خبر یک حرکت راهبردی و بین المللی را تا قبل از خاتمه دولت به مردم می دهیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه مرکز داده فضایی کشور امروز با هدف تسهیل ارائه اطلاعات پایه رونمایی شد، امکان ارائه خدمات به 100 کسب و کار فضاپایه را دارد، گفت: تا تیرماه آینده پارک فضایی در مازندران با موضوع پایش محصولات کشاورزی به بهره برداری می رسد.

منبع: انتخاب
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1526

به "آذری جهرمی: ماهواره مخابراتی ایران تا 3 سال دیگر در مدار قرار می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذری جهرمی: ماهواره مخابراتی ایران تا 3 سال دیگر در مدار قرار می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید