40 سالگی سن بازنشستگی نیست ، بازنشستگی پیش از موعد، صندوق های بیمه را غافلگیر می نماید

به گزارش مجله رویای کره ای، رئیس گروه مطالعات و رویه های اداره کل امور مستمری های تامین اجتماعی گفت: سن بازنشستگی در قانون تغییری نکرده اما حداقل 10 سال زودتر افراد را از چرخه اشتغال خارج می کنیم و تا یک فرد به بلوغ کاری می رسد، باید بازنشسته گردد.

40 سالگی سن بازنشستگی نیست ، بازنشستگی پیش از موعد، صندوق های بیمه را غافلگیر می نماید

به گزارش خبرنگاران، منیرسادات میرنصیری رئیس گروه مطالعات و رویه های اداره کل امور مستمری های تامین اجتماعی، بازنشستگی های پیش از موعد را از جمله معضلات صندوق تامین اجتماعی عنوان نمود و گفت: سن بازنشستگی در قانون تغییری ننموده است اما حداقل 10 سال زودتر افراد را از چرخه اشتغال خارج می کنیم و تا یک فرد به بلوغ کاری می رسد، باید بازنشسته شود.

میرنصیری در سلسله نشست های موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی پیرامون سیاست های کلی تامین اجتماعی که یازدهمین نشست آن با موضوع آنالیز اثرات تغییرات سن بازنشستگی بر اشتغال و بیکاری جوانان برگزار گردید، گفت: وقتی دستگاهی نیرویی را بازنشسته می نماید، باید یک نیرو جایگزین کند، اما در گذشته به ازای هر سه نیروی بازنشسته، یک نیرو استخدام می شد.

وی افزود: بازنشستگی پیش از موعد در عمل، صندوق های بیمه ای را دچار غافلگیری می نماید. بسیاری همکاران ما که زودتر از موعد بازنشسته شدند با دستگاه های دولتی قرارداد بسته و به عنوان مشاور ادامه خدمت دادند که در عمل منجر به ورود نیروی کار جوان نشد.

رئیس گروه مطالعات و رویه های اداره کل امور مستمری های تامین اجتماعی، فرد بازنشسته را نیروی مقرون به صرفه تری نسبت به نیروی جوان دانست و گفت: وقتی فرد بازنشسته، حق بیمه نمی پردازد، نیروی کار مقرون به صرفه تری هم محسوب می شود. درواقع با قانون بازنشستگی پیش از موعد، عملا با پدیده افزایش بیمه پردازی و اشتغال نیروی جوان روبرو نشدیم.

میرنصیری افزود: در زمینه قانون بازنشستگی های پیش از موعد ضمانت اجرایی برای جلوگیری از اشتغال مجدد وجود ندارد و یک چالش به شمار می رود. اگر قانونی با نیت اشتغال جوانان تصویب می شود، باید ضمانت اجرایی برای آن گذاشته شود.

بازنشستگی پیش از موعد امکان پذیر نیست مگر ...

وی با اشاره به ماده 10 قانون نوسازی صنایع در راستای نوسازی صنایع در سال 85 گفت: مضمون این قانون این است که کارفرمایان واحدهای صنعتی مجازند تا خاتمه برنامه چهارم توسعه به ازای هر نفر اشتغال نو، یک نفر از کارکنان باسابقه پرداخت حق بیمه بیش از 25 سال را با پرداخت 50 درصد مابه التفاوت کسورات به جای مانده، بازنشسته کند و 50 درصد دیگر در بودجه سالیانه دولت پیش بینی شود.

رئیس گروه مطالعات و رویه های اداره کل امور مستمری های تامین اجتماعی ادامه داد: این ماده تبلور یک ضمانت اجراست یعنی بازنشستگی پیش از موعد امکان پذیر نیست مگر سابقه 25 سال به بالا بوده و حتما نیروی جوان جایگزین شود.

اشتغال پنهان بازنشستگان و دلایل آن

میرنصیری به آمارهای استخراج شده از سالنامه های آماری سازمان تامین اجتماعی اشاره و اظهار کرد: گرفتار اشتغال پنهان هستیم. بازنشستگانی از ذیل سازمان خارج می شوند و چو نیروی کار مقرون به صرفهی محسوب می شوند و بیمه پردازی ندارند، وارد شغل دیگری می شوند. از آنجا که اگر سازمان متوجه اشتغال مجدد شود، مستمری شان را قطع و آنها را زمره بیمه شدگان قرار می دهد تازمانی که دوباره درخواست بازنشستگی دهند. مستمری بگیران برای عدم قطع مستمری، اشتغال پنهان را ادامه می دهند و مانع اشتغال یک نیروی جوان می شوند.

وی دلیل روی آوردن بازنشستگان به کار در دوره بازنشستگی را پایین بودن سن بازنشستگی دانست و گفت: اگر سن بازنشستگی در ایران 60 تا 65 سال و همچون کشورهای دیگر دنیا بود، دیگر فرد در سن بازنشستگی به اشتغال مجدد نمی پرداخت.

رئیس گروه مطالعات و رویه های اداره کل امور مستمری های تامین اجتماعی افزود: از آن سو در حوزه مشاغل سخت و زیان آور چون سقف سنی وجود ندارد، افرادی را داریم که با 38 سال سن بازنشسته می شوند. سخت و زیان آوری، جزو بازنشستگی های پیش از موعد است.

وی با بیان اینکه با پدیده بازنشستگی با سنین پایین در مشاغل سخت و زیان آوری روبرویم اظهار کرد: 38 سالگی، عنفوان جوانی است. چنین فردی 30 سال مستمری با 20 سال خدمت می گیرد و واضح است که دوباره به چرخه اشغال برمی شود. تا جایی که مطالعه نموده ام در هیچ کشوری به میزان ایران به بازنشستگی پیش از موعد پرداخته نشده مگر در موارد خاص.

قانون بازنشستگی زنان، معضل تامین اجتماعی

رئیس گروه مطالعات و رویه های اداره کل امور مستمری های تامین اجتماعی افزود: برای زنان هم در قانون کار بازنشستگی با 20 سال سابقه و 42 سال سن را داریم که از معضلات صندوق تامین اجتماعی است. زنان زود بازنشسته می شوند و اینها هم دوباره به چرخه اشتغال برمی گردند چون 40 سال، سن بازنشستگی نیست.

او با اشاره به اینکه در سال 54 قانون تامین اجتماعی به تصویب رسید و سن بازنشستگی به ترتیب برای مردان و زنان، 60 و 55 سال پیش بینی شد گفت: در آن موقع نرخ امید به زندگی مردان 57 سال و شش ماه و برای زنان 57 سال و چهار ماه بود. به مرور زمان و با رشد تکنولوژی و ارتقای بهداشت و درمان، نرخ امید به زندگی افزایش یافت و اکنون برای زنان به 75 سال و برای مردان به 73 سال رسیده است.

میرنصیری افزود: این درحالی است که سن بازنشستگی در قانون تغییری ننموده است و ما حداقل 10 سال زودتر افراد را از چرخه اشتغال خارج می کنیم و تا یک فرد به بلوغ کاری می رسد باید بازنشسته شود.

مستمری بازماندگان دارد به نوه و نتیجه هم می رسد

این مسئول با بیان اینکه قاعدتا خروج از صندوق، منجر به پرداخت مستمری می شود و پس از آن مستمری بازماندگان را داریم که به نوه و نتیجه هم دارد سرایت می نماید اظهار کرد: تامین اجتماعی صرفا ارائه نماینده خدمات شده و دریافت حق بیمه و ورودی و خروجی تناسب ندارند؛ ان هم در شرایطی که نرخ پشتیبانی سال جاری منفی شده است.

رئیس گروه مطالعات و رویه های اداره کل امور مستمری های تامین اجتماعی تاکید نمود که ایجاد اشتغال برای جوانان و رابطه آن با بازنشستگی پیش از موعد جزو مواردی نیست که در عمل به صندو ق های بیمه ای یاری نموده باشد. افزایش تدریجی سن بازنشستگی در دیگر کشورها رخ داده است؛ بعضی کشورها به صورت تدریجی طبقه بندی نموده و سن را افزایش دادند و یک سری کشورها به یک باره اقدام کردند. در کشورهایی که با سالخوردگی جمعیت روبرو اند، صندوق ها کوشش می نمایند دچار ورشکستگی زودهنگام نشوند.

میرنصیری افزود: پدیده بازنشستگی زودهنگام پدیده منسوخی در دنیا است و با شرایط فعلی تامین اجتماعی یک آسیب و خطر جدی محسوب می شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 مهر 1401 بروزرسانی: 21 مهر 1401 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 2170

به "40 سالگی سن بازنشستگی نیست ، بازنشستگی پیش از موعد، صندوق های بیمه را غافلگیر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 سالگی سن بازنشستگی نیست ، بازنشستگی پیش از موعد، صندوق های بیمه را غافلگیر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید