آیا قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر فیلر لب تأثیر می گذارد؟

به گزارش مجله رویای کره ای، سال های زیادی است که بسیاری از افراد به لب های خود، چه برای اهداف زیبایی و چه به دلایل پزشکی، فیلر یا پرنماینده لب تزریق می نمایند. اگر شما هم جزو آن دسته از آدم ها هستید و البته در فصول گرم سال، در کنار استخر و دریا آفتاب می گیرید، حتما در این مطلب از خبرنگاران مگ همراه ما باشید. یافته های تازه نشان می دهند که احتمالش هست آفتاب روی فیلرها تاثیر نه چندان خوبی بگذارد.

آیا قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر فیلر لب تأثیر می گذارد؟

فیلر لب چیست؟

فیلر لب یکی از پرطرفدارترین انواع پرنماینده های پوستی است. آن ها حجم لب ها را افزایش می دهند و به نوعی پرنماینده پوست هستند. برای دریافت فیلر لب، داوطلبان باید از سلامت جسمی و روانی سالمی برخوردار باشند و انتظارات واقع بینانه از نتیجه آن داشته باشند.

  • فیلر یا ژل لب چیست؛ انواع تکنیک ها، عوارض و نحوه انجام آن

مواد تشکیل دهنده فیلر لب چیست؟

اسید هیالورونیک یک ماده طبیعی است که در پوست انسان یافت می گردد و آن را صاف و هیدراته نگه می دارد. با این حال، با توجه به سابقه آن و به گفته هیئت جراحی زیبایی آمریکا، تعجبی ندارد که بسیاری از فیلرهای محبوب فقط اسید هیالورونیک تزریقی باشند. این پرنماینده های پوستی، اسید هیالورونیک را به داخل لایه دِرمِ پوست تزریق و طیف وسیعی از موارد پوستی را درمان می نمایند. از آن جمله می توان به درمان چین و چروک، نازک شدن لب ها، خطوط ریز اطراف دهان، کاهش حجم زیر چشم ها و پشت دست ها و چین های بینی و غیره اشاره نمود. درحالی که نتایج و ماندگاری فیلر ها بر اساس محل تزریق و ویژگی های بیمار فرق دارد، انجمن جراحی پوست آمریکا گزارش می دهد که نتایج به طور کلی بین 6 تا 12 ماه دوام می آورند.

به گفته دکتر جنیفر لی، متخصص پوست و مدیر پزشکی REN Dermatology، حتی اگر اسید هیالورونیک تزریقی مانند اسید هیالورونیک طبیعی بدن عمل کند، تفاوت های جزئی بین این دو وجود دارد. طبق آنالیز سال 2013 در مجله جراحی پوست (Dermatologic Surgery Journal)، پرنماینده های پوستی از اسید هیالورونیک اصلاح شده شیمیایی استفاده می نمایند تا ماندگاری بیشتری در بدن داشته باشند. انواع مختلف پرنماینده های حاوی اسید هیالورونیک ویژگی های دیگری نیز دارند و اغلب در میزان ذرات تشکیل دهنده و بسته به کاربرد موردنظرشان متفاوت هستند.

پزشک ها توضیح می دهند که وقتی اشخاص در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرند، اشعه های UVA و بعضی از اشعه های UVB می توانند به درم نفوذ نمایند و با قرارگیری طولانی مدت، ذخایر اسید هیالورونیک طبیعی را تجزیه نمایند. با توجه به محبوبیت پرنماینده های مبتنی بر اسید هیالورونیک، چندان دور از فکر نیست که استنباط کنیم قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می تواند باعث گردد پرنماینده های پوستی با تجزیه اسید هیالورونیک آن سریع تر حل شوند.

آیا آفتاب می تواند روی فیلر لب تاثیر بگذارد؟

در سال های گذشته و مخصوصا در فصول گرم سال، اشخاص زیادی پس از اینکه برای ساعات طولانی در معرض آفتاب بوده اند، متوجه شده اند که لب هایشان دچار تورم شده است. آن ها مجبور شدند به درمانگاه ها مراجعه نمایند تا علت این تورم و بادکردگی را متوجه شده و آن را فرو بنشانند. پزشک ها برای درمان این عارضه، آنتی بیوتیک تزریق می کردند و شخص باید بین 7 تا 10 روز آنتی بیوتیک می خورد تا هرگونه عفونت از بدنش پاک گردد.

با وجود سال ها شواهد درباره تأثیر خورشید بر فیلرها و پرنماینده ها، یک نگاه سریع به این تحقیق ها نشان می دهد که نظرات پزشکی متناقض، داده های کمیاب و پاسخ های قطعی کمی وجود دارد. بنابراین هنوز هم به طور قطع نمی دانیم که آیا آفتاب روی فیلر لب تاثیر می گذارد یا خیر.

در صحبت با بیش از پانزده متخصص پوست و جراح پلاستیک درباره این پدیده، آشکار شد که درباره اثرات قرارگیری در معرض نور خورشید بر فیلرها و پرنماینده ها، اتفاق نظر وجود ندارد. درحالی که این پدیده چیز جدیدی نیست (مجله جراحی پوستی و زیبایی (Journal of Cutaneous and Aesthetic) در سال 2018 مقاله ای را منتشر کرد که در آن عوارض قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر روی پرنماینده های پوستی را برجسته تر کرد) بعضی از پزشکان برای برقراری ارتباط قطعی بین این دو همچنان تردید دارند. در زیر سه عامل اصلی این اختلاف را نشان می دهیم:

  • راهنمای خرید برترین رژلب مات؛ انواع، نکات و پرفروش ترین ها

1. اصطلاح قرار گرفتن در معرض نور خورشید

اولین مورد مربوط به اصطلاح قرار گرفتن در معرض خورشید است. بدیهی است که می دانیم به طور کلی قرار گرفتن در معرض اشعه ماورابنفش کلاژن، الاستین و اسید هیالورونیک را در پوست تخریب می نماید، اما چه میزان از آن تخریب می گردد؟ برای تخریب فیلر چه میزان نوردهی ضروری است؟ چند ساعت قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید برای ایجاد تفاوت ضروری است؟ هنوز پزشک ها به نتیجه و جواب قطعی نرسیده اند.

یک ابهام ذاتی درباره قرار گرفتن در معرض خورشید وجود دارد. معین کمیت چه چیزی باعث قرار گرفتن در معرض نور خورشید می گردد و حتی چالش برانگیزتر از آن، معین کمیت آن چه که قرار گرفتن در معرض بیش از حد است.

هیچ مدت زمان خاصی برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید وجود ندارد که به طور جهانی باعث تجزیه اسید هیالورونیک گردد. این تاثیر از فردی به فرد دیگر فرق دارد. با این حال، قرار گرفتن در معرض بیش از حد اشعه ماورابنفش، به ویژه از منابعی مانند تخت های آفتاب گیری، می تواند انحلال فیلترها را تسریع کند. این اختلاف با موضوع دوم گیج نماینده تر می گردد.

2. سایر عواملی که باعث می شوند پرنماینده های پوستی سریع تر حل شوند

به گفته پزشک های متخصص پوست، سرعت های مختلف انحلال فیلر در حال حاضر به نوع پرنماینده مورداستفاده و محل تزریق نیز بستگی دارد. درحالی که قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند عامل اولیه تاثیر روی فیلر باشد، تخریب می تواند ناشی از عادت سیگار کشیدن، ورزش، کاهش وزن، بعضی داروها و متابولیسم بدن شخص نیز باشد. هر دو موضوع به وسیله عامل سوم، که شاید مهم ترین باشد حتی بیشتر تشدید می شوند.

3. فقدان تحقیقات بالینی موجود

این اختلاف نظری که بین پزشکان وجود دارد به این علت است که مطالعه کنترل شده ای وجود ندارد که در آن فیلرها را به پوست انسان تزریق نمایند، پوست را در معرض اشعه ماورابنفش قرار دهند و سپس آن را برای مقایسه تجزیه فیلر بیوپسی نمایند. به هر حال سخت است از کسی خواست این آزمایش را انجام دهد و خطر آسیب رساندن به پوست را به جان بخرد. اما متاسفانه، تشخیص این موضوع بدون بیوپسی بسیار سخت است.

ما می دانیم که اشعه ماورابنفش چیزها را تخریب می نماید، اما چقدر تابش آفتاب روی پوست باید طول بکشد و پوست چقدر تخریب می گردد؟ فکر کردن به یک مطالعه کنترل شده که واقعاً به ما بگوید دقیقاً چه اتفاقی دارد می افتد، آسان نیست. اما فرض کنید می خواهیم از داده هایی که در اختیار داریم، نتیجه گیری کنیم. می دانیم که قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث تخریب کلاژن، الاستین و اسید هیالورونیک می گردد، بنابراین، در تئوری، فیلر را نیز می تواند تخریب کند.

اما اگر شواهد قطعی وجود ندارد که به طور دقیق بگوییم قرار گرفتن در معرض نور خورشید چقدر باعث تخریب اسید هیالورونیک می گردد و آیا این برای تأثیرگذاری بر فیلر کافی است، پس چرا به بیماران توصیه می گردد که قرار گرفتن در معرض نور خورشید را برای چند هفته اول پس از تزریق فیلر و پرنماینده محدود نمایند؟

رئیس جراحی پلاستیک در بیمارستان North Shore می گوید: احتیاط هایی مربوط به قرار گرفتن در معرض نور خورشید وجود دارد که باید پس از دریافت فیلر صورت رعایت گردد. بعضی از تزریقات صورت ممکن است باعث کبودی و تورم شوند که در صورت قرار گرفتن زودهنگام در معرض نور خورشید می توانند دچار التهاب شوند.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید پس از تزریق (معمولاً در دوره بهبودی دو هفته ای) خطر التهاب و تورم را افزایش می دهد، طول مدت کبودی را طولانی تر می نماید و می تواند منجر به هایپرپیگمانتاسیون (هایپرپیگمانتاسیون یا هایپرپیگمنتیشن یک مشکل خاص پوستی است که در نتیجه آن، پوست فرد در نواحی خاصی تیره می گردد. علت اصلی بروز هایپرپیگمانتاسیون، فراوری بیش از حد ملانین است که نوعی رنگدانه پوستی به شمار میرود. هایپرپیگمانتاسیون معمولا با آسیب و خطر خاصی همراه نیست اما در بعضی موارد ممکن است نشان از یک بیماری خاص در فرد باشد) در محل تزریق گردد. به عبارت دیگر، قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر بهبودی تأثیر منفی می گذارد و خطر پیدایش عوارض را افزایش می دهد.

در حالی که بیشتر پزشک ها توصیه می نمایند در چند هفته اول پس از تزریق فیلر و پرنماینده صورت، قرار گرفتن در معرض نور خورشید را باید محدود کرد، بعلاوه معتقد هستند که برای جلوگیری از آسیب پوست، کاهش التهاب و یاری به حفظ ماندگاری پرنماینده، باید از ضدآفتاب با SPF بالا در زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید حتما استفاده گردد.

در حقیقت ما داده های درستی در این زمینه نداریم و وقتی به داده ها اشاره می کنیم، می خواهیم که داده های خوبی باشند. اما می توانیم از داده هایی که داریم اینطور استنباط کنیم که قرار گرفتن در معرض اشعه ماورابنفش بد است و هرگز مفید نخواهد بود. به خصوص اگر روی صورت یا بدن خود با روش هایی سرمایه گذاری نموده اید و نمی خواهید هزینه و وقت خود را تلف نموده باشید. بنابراین در فصول گرم سال تا می توانید از آفتاب مستقیم و مخصوصا برای ساعات طولانی دوری نموده و حتما از ضدآفتاب با SPF مناسب بهره ببرید.

کلام آخر

شاید برای فهمیدن نتیجه قطعی، داده های دقیقی وجود نداشته باشد اما با این وجود برای جلوگیری از عوارض ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب، تا جایی که می توان باید از آفتاب گرفتن های طولانی خودداری کرد. قطعا هیچ یک از ما نمی خواهد بعداً با عواقب آن سروکار داشته باشد. بنابراین همواره پیشگیری از درمان روش آسان تر و کم هزینه تری است. برای استفاده از ضدآفتاب حتما با پزشک متخصص و باتجربه مشورت کنید تا با توجه به نوع پوستی که دارید برایتان نوع مناسبی از آن را تجویز کند و حتما اگر تزریق فیلر انجام داده اید از پزشک خود بخواهید تا توصیه های لازم را برایتان توضیح دهد.

منبع: elle

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 تیر 1403 بروزرسانی: 19 تیر 1403 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 2333

به "آیا قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر فیلر لب تأثیر می گذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر فیلر لب تأثیر می گذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید