ترمیم سریع زخم های دیابتی با این میوه خوشرنگ

به گزارش مجله رویای کره ای، آنالیز نو پژوهشگران آمریکایی نشان می دهد که ترکیب به دست آمده از بلوبری می تواند به ترمیم سریع زخم های دیابتی یاری کند.

ترمیم سریع زخم های دیابتی با این میوه خوشرنگ

شاید درمان زخم با ترکیبی که از بلوبری استخراج شده است، بتواند به بهبود ترمیم زخم یاری کند.

سالانه بیش از 50 میلیارد دلار برای مراقبت از زخم هزینه می گردد. زخم های مزمن مانند زخم های ناشی از دیابت و ناشی از فشار ممکن است به علت کاهش رشد رگ های خونی غنی از مواد مغذی یا رگ زایی(Vascularization)، به عنوان زخم های التیام ناپذیر طبقه بندی شوند. رگ زایی برای بهبود ترمیم زخم لازم است.

پژوهشگران دانشگاه مین(UMaine) آمریکا پیشتر دریافته بودند که عصاره فنولی(phenolic) به دست آمده از بلوبری وحشی، به بهبود عروق و مهاجرت سلولی در سلول های بند ناف انسان یاری می نماید که مراحل حیاتی در روند بهبود زخم به شمار می روند. این گروه پژوهشی در یک پروژه تازه که به سرپرستی دوروثی کلیمیس زاکاس(Dorothy Klimis-Zacas)، پژوهشگر دانشگاه مین انجام شده است، اثرات عصاره فنولی را بر زخم آنالیز کردند. فنول ها، ترکیباتی هستند که به طور طبیعی در بعضی از غذاها یافت می شوند و به عنوان آنتی اکسیدان عمل می نمایند تا به جلوگیری از بعضی موارد آسیب سلولی بپردازند یا اثر آن را معکوس نمایند.

پژوهشگران، گروهی از موش ها را با یک ژل موضعی حاوی عصاره فنولی به دست آمده از بلوبری وحشی درمان کردند. گروه تحت درمان در مقایسه با موش هایی که با ژل فاقد عصاره فنولی تحت درمان قرار گرفتند و گروه کنترل شده که هیچ درمانی را دریافت نکردند، مهاجرت بهتر سلول های اندوتلیال به محل زخم و افزایش 12 درصدی بسته شدن زخم را نشان دادند.

تولو استر آدکی(Tolu Esther Adekeye)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: بلوبری وحشی، این توانایی را دارد که مهاجرت سلولی، تشکیل عروق خونی تازه یا رگ زایی را افزایش دهد و بسته شدن زخم را سرعت ببخشد. این امر به ویژه در بیماران مبتلا به زخم های مزمن مانند زخم های ناشی از دیابت، سوختگی و فشار که احتیاج به بسته شدن بیشتر زخم در آنها احساس می گردد، اهمیت دارد.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 10 فروردین 1402 بروزرسانی: 10 فروردین 1402 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 2244

به "ترمیم سریع زخم های دیابتی با این میوه خوشرنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترمیم سریع زخم های دیابتی با این میوه خوشرنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید