توطئه ترامپ برای ماندن در کاخ سفید

به گزارش مجله رویای کره ای، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی از نقشه پیچیده دونالد ترامپ برای دور زدن نتیجه انتخابات پرده برداشته و نوشته است که وی میخواهد با یاری مجالس ایالتی جمهوری خواه الکتورهای غیرمتعهد به آرای مردمی را به مجمع گزینندگان بفرستد تا رأی های الکترال ایالت خود را -فارغ از نتیجه انتخابات- به نام ترامپ بدهند.

توطئه ترامپ برای ماندن در کاخ سفید

به گزارش خبرنگاران، روزنامه نیویورک تایمز به نقل از منابع مطلع گزارش داد دونالد ترامپ در جلسه ای روز چهارشنبه مشاورانش را در مورد این طرح تحت فشار قرار داده است.

نیویورک تایمز نوشته این طرح با آنکه از لحاظ عملی امکان پذیر است به صورت گسترده توسط کارشناسان رد شده و به عنوان توهین به دموکراسی توصیف شده است.

برخی نشانه های رفتاری ترامپ و نزدیکان وی نیز این گمانه را تقویت می نماید؛ بعد از آنکه رسانه ها اعلام نموده اند طبق برآورد آنها جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده ترامپ هیچ اظهارات علنی بر سر زبان نیاورده بود و تنها روز آدینه گفت خواهیم دید که در آخر چه خواهد شد. ظاهراً ترامپ روزهای اخیر را به بازی گلف، تماشای برنامه های تلویزیونی و انتشار پیغام هایی در توئیتر درباره تخلف در انتخابات گذرانده است.

همزمان منابع خبری به رسانه ها گفته اند مشاوران ارشد ترامپ در محافل خصوصی اذعان نموده اند که به نظر آنها شکایت های ترامپ در چندین ایالت برای به چالش کشیدن آرا شانسی برای موفقیت ندارند. به نظر می رسد با توجه به اینکه شکایات حقوقی ترامپ بی نتیجه مانده و یا در آستانه شکست هستند، وی پلن بی را کلید زده و میخواهد با مناقشه برانگیز کردن رقابت در برخی ایالت ها، انتخاب الکتورها را به مجالس ایالتی که جمهوری خواستار در آن ها دست بالا را دارند بکشاند. از این طریق در مجمع گزینندگان، الکتورها بی توجه به رأی اکثریت مردم ایالت شان، به ترامپ متعهد شوند و کالج های الکترال ترامپ را به حدنصاب 270 برسانند.

این در حالی است که بر اساس آخرین برآورد رسانه ها از نتایج انتخابات ریاست جمهوری در تمامی ایالت ها، از مجموع 538 کالج الکترال، 307 الکترال به جو بایدن و 232 الکترال به دونالد ترامپ رسیده است.

راستا قانونی توطئه ترامپ

فرید زکریا، تحلیلگر مسائل بین المللی چند روز پیش با انتشار یک ویدئو به توضیح سناریویی پرداخته که طبق آن دونالد ترامپ ممکن است بتواند بدون به دست آوردن رأی مردمی در قدرت بماند.

انتخاب رئیس جمهور [در آمریکا] فرایند پیچیده ای دارد چون این سیستم به گونه ای طراحی نشده که مستقیماً دموکراتیک باشد. در قانون اساسی آمریکا تصریح شده ایالت ها باید افرادی موسوم به الکتور (گزیننده) را انتخاب نمایند؛ این گزیننده ها سپس در جلسه ای به نامزدی که آرای مردمی را به دست آورده رأی می دهند و او را به عنوان رئیس جمهور انتخاب می نمایند.

زکریا در ادامه درباره سناریوی مذکور می گوید:

حالا، سناریوی روز انتخابات (سوم نوامبر) را تصور کنید. ترامپ، روز سوم نوامبر از جو بایدن جلو افتاده، اما در روزهای بعد بایدن پیشتاز می گردد. جمهوری خواستار، [به وسیله تنظیم شکایت نامه] با ده ها هزار رأی پستی مخالفت می نمایند؛ دموکرات ها شکایت های متقابلی طرح می نمایند.

مجالس ایالتی، با توجه به این شرایط مبهم، تصمیم می گیرند خودشان الکتورها را انتخاب نمایند. مسئله نگران نماینده اینجا است: از میان 9 ایالت بینابین (ایالت کلیدی)، مجلس ایالتی 8 تای آنها در کنترل جمهوری خواستار است.

اگر یک یا چند تا از این ایالت ها بگویند که آرا مشکل داشته اند و در آنها تخلف اجرا شده می توانند کسانی را که به نظر خودشان الکتورهای قانونی هستند به جلسه مجمع گزینندگان ارسال نمایند، که قاعدتاً الکتورهای جمهوری خواه خواهند بود.

البته که دموکرات ها هم بیکار نمی نشینند و ممکن است با این موضوع مخالفت نمایند و شکایت نامه هایی تنظیم نمایند. برخی از آن ایالت ها فرماندارها یا وزرای داخلی شان دموکرات است که آنها هم ممکن است الکتورهای مد نظرخودشان را به مجمع گزینندگان بفرستند.

این مسئله، ابهام ها را دو چندان می نماید اما این دقیقاً ممکن است بخشی از نقشه جمهوری خواستار باشد. چون، زمانی که کنگره روز 6 ژانویه برای شمردن آرای الکتورها تشکیل جلسه می دهد، مشروعیت برخی از الکتورها با چالش رو به رو خواهد بود.

این احتمال وجود دارد که جمهوری خواستار کنگره تصمیم بگیرند آرای الکترال ایالت های محل مناقشه نباید به حساب آورده شوند. تصور کنید که در این سناریو، آرای الکترال میشیگان باطل شوند. در این شرایط، هیچ یک از دو کاندید، 270 رأی الکترال لازم برای پیروزی در انتخابات را نخواهد داشت.

در چنین شرایطی، قانون اساسی آمریکا می گوید مجلس نمایندگان باید با رأی گیری سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری را معین کند. در این رأی گیری هر ایالت، حق تنها یک رأی دارد. اگر همین ارقام [در انتخابات امسال] باقی بمانند، 26 ایالت رأیشان جمهوری خواه، 23 ایالت رأیشان دموکرات و یک ایالت مساوی بوده است.

بنابراین نتیجه این رأی گیری، انتخاب مجدد دونالد ترامپ خواهد بود. ترامپ لازم نیست غیر از پذیرش این نتیجه که مبتنی بر قانون اساسی است کاری انجام دهد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1336

به "توطئه ترامپ برای ماندن در کاخ سفید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توطئه ترامپ برای ماندن در کاخ سفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید