خبرنگاران پاکستان از شروع تجارت ترانزیتی با افغانستان از بندر گوادر اطلاع داد

به گزارش مجله رویای کره ای، تهران- خبرنگاران- عبدالرزاق داوود مشاور امور بازرگانی عمران خان نخست وزیر پاکستان روز آدینه از شروع تجارت ترانزیتی با افغانستان از بندر گوادر پاکستان اطلاع داد.

خبرنگاران پاکستان از شروع تجارت ترانزیتی با افغانستان از بندر گوادر اطلاع داد

عبدالرزاق داوود در پیامی توییتری نوشت: برای اولین بار به جای بنادر خارجی حمل و نقل به صورت محلی انجام می گردد و کالا از گوادر با کامیون ها به افغانستان حمل و ارسال می گردد و این امر باعث ایجاد اشتغال برای افراد محلی می گردد.

به نوشته مشاور عمران خان، در حال حاضر دستورالعمل هایی برای اختصاص همه مشاغل کار به جمعیت محلی تصویب شده است.

عبدالرزاق همچنین در توییت دیگر نوشت: کشتی باری (SIBULK TRADITION) در گوادر پهلو گرفته است و 16 هزار تن نهاده کشاورزی اوره را برای انتقال به افغانستان حمل می نماید.

وب سایت خبری تریبیون نیز نوشت: وزارت بازرگانی پاکستان روز آدینه بندر گوادر را برای تجارت ترانزیت افغانستان عملیاتی کرد و این نخستین تجارت دریایی بین دو کشور است.

مقامات وزارت بازرگانی پاکستان اعلام نمودند که تجارت تحت توافق نامه تجارت ترانزیت افغانستان و پاکستان در سال 2010 (APTTA) شروع شده است.

در مهرماه سال گذشته همزمان با سفر عمران خان نخست وزیر پاکستان به چین دولت این کشور اعلام نمود: بندر گوادر در سواحل جنوبی این کشور به طور رسمی فعال شده و از این پس فرایند تازه ای از فعالیت های تجاری در منطقه با این بندر شروع می گردد.

طرح توسعه بندر گوادر با سرمایه گذاری مستقیم چینی ها و براساس برنامه سرمایه گذاری بزرگ پکن در اسلام آباد تحت عنوان کریدور مالی چین - پاکستان که به سی پک معروف است، به اجرا درآمد.

بندر گوادر در ایالت بلوچستان پاکستان و در ساحل دریای عرب قرار گرفته و طرح تاسیس این بندر عمیق نخستین بار در سال 1954 میلادی (1332 شمسی) مطرح شد.

فاصله گوادر از بندر کراچی به عنوان بزرگترین شهر تجاری پاکستان 533 کیلومتر و فاصله آن از مرز ایران نیز 120 کیلومتر است.

همچنین فاصله دریایی بندر گوادر از سواحل عمان حدود 380 کیلومتر برآورد شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1068

به "خبرنگاران پاکستان از شروع تجارت ترانزیتی با افغانستان از بندر گوادر اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پاکستان از شروع تجارت ترانزیتی با افغانستان از بندر گوادر اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید