خبر مهم همتی درباره تصمیم جدید درباره سود سپرده بانکی

به گزارش مجله رویای کره ای، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در جمع 30 مدیر بازار سرمایه گفت: پشت پرده رشد 20 درصد واحد پایه پولی در بهمن و اسفند 98 کسری بودجه 60 میلیارد تومانی دولت بوده است.

خبر مهم همتی درباره تصمیم جدید درباره سود سپرده بانکی

به گزارش به نقل از خبرآنلاین، رییس کل بانک مرکزی گفت: پشت پرده رشد 20 درصد واحد پایه پولی در بهمن و اسفند 98 کسری بودجه 60 میلیارد تومانی دولت بود.

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در جمع 30 مدیر بازار سرمایه گفت: پشت پرده رشد 20 درصد واحد پایه پولی در بهمن و اسفند 98 کسری بودجه 60 میلیارد تومانی دولت بوده است.

وی در ادامه اضافه نمود: پولی که قرار شد در قالب 5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت شود. پولی که اصلا وجود نداشت و پشتوانه نداشت.

آخرین تصمیمات درباره رمزارزها از زبان همتی

همتی گفت: متعاقب این اتفاق به دلیل کرونا 75 هزار میلیارد تومان نیز بابت خسارت و بیکاری ناشی از کووید 19 در قالب وام های یک میلیون تومانی با نرخ 12 درصد پرداخت شد که این نقدینگی با ضریب فزاینده 7.5 درصد رشد کرد. پولی که بانک ها به دلیل شرایط خاص کرونا نتوانستند با آن کاری کنند.

رئیس بانک مرکزی اضافه نمود: بخشی از این پول به آمد و آن شرایط عجیب در ماه های نخستین سال 99 رقم خورد.برای این که رشد پایه پولی را درک کنید باید بدانید که از اول 98 تا بهمن 98 رشد پایه پولی 10 واحد درصد پایه پولی بود، دقت کنید این رشد در بهمن و اسفند 98 شد 20 واحد درصد پایه پولی.

وی تاکید کرد: در نهایت در بهار 99 معادل 80 هزار میلیارد تومان عرضه مازاد پول ایجاد شد و کشور تاب تحمل چنین نقدینگی فاقد پشتوانه ای را نداشت.آرزوی من زیر 10 درصد است.

همتی در آخر اضافه نمود: بانک های عامل حدود 10 میلیارد دلار بابت تفاوت از صندوق توسعه ملی طلب دارند ولی این طلب قابل وصول نیست.معتقدم مالیات ناحقی از بانک ها بابت تسعیر ارز دریافت می شود و نباید سهامدار زیر بار این موضوع برود.

همتی در این جلسه همچنین خبر داد، پرداخت سود سپرده کوتاه مدت به تدریج حذف می شود و فقط به سپرده های بلند مدت و یکساله سود پرداخت می شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1678

به "خبر مهم همتی درباره تصمیم جدید درباره سود سپرده بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر مهم همتی درباره تصمیم جدید درباره سود سپرده بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید