طراحی و ساخت نانوسرنگ هایی برای تزریق دارو به سلول

به گزارش مجله رویای کره ای، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، تقلید از باکتری ها یکی از راهبردهای فراوری محصولات جدید در پزشکی است. به تازگی محققان نانوسرنگ هایی با تقلید از باکتری فراوری کردند که می تواند دارو را به بدن میزبان تزریق کند.

طراحی و ساخت نانوسرنگ هایی برای تزریق دارو به سلول

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی جلد کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

در حالی که بسیاری از باکتری ها برای بدن مفید هستند، اما گونه مضر و خطرناک آن ها نیز در طبیعت به وفور یافت می گردد. بعضی از این باکتری ها با سرنگ های بسیار کوچکی که در بدن خود دارند، سم را به داخل سلول میزبان تزریق می نمایند.

به تازگی محققان موسسه ماکس پلانک روشی برای بهره برداری از این ویژگی باکتری ها ارائه کردند به طوری که باکتری را مجبور می نمایند به جای سم، دارو به سلول میزبان تزریق کند.

بسیاری از باکتری ها از جمله ایکولا به سلول میزبان متصل می شوند و سپس کانالی از میان غشا سلولی ایجاد نموده و از آنجا پروتئین یا سم موردنظر خود را به مرکز آسیب پذیر سلول تزریق می نمایند که معمولا طی چند دقیقه باعث مرگ سلول می گردد.

محققان ماکس پلانک این فرآیند را زیر میکروسکوپ الکترونی آنالیز نموده تا ساختار پروتئینی را با وضوح بالا مشاهده نمایند. آن ها دریافتند که می توان از این فناوری استفاده نمایند و به جای مواد پروتئینی سمی، ترکیباتی مفید وارد سلول میزبان نمایند.

برای این کار سه شرط باید وجود داشته باشد، اول اینکه پروتئین باید اندازه معینی در حد بیش از 20 کیلودالتون داشته باشد تا بتوان آن را به شکل پایداری وارد سلول میزبان کرد. دوم این که این مواد باید بار مثبت داشته باشند و شرط سوم آن است که آن ها نباید با کپسولی که حامل این مواد است، برهم کنش داشته باشند.

استفان راونسر از محققان این پروژه می گوید: با این روش ما اولین قدم را در جهت هدف نهایی خود یعنی استفاده از این نانوسرنگ ها در پزشکی برداشتیم تا بتوانیم داروها را به صورت هدفمند وارد سلول های بدن کنیم.

وی اضافه نمود: در حالی که این فرآیند ممکن است برای انتقال دارو مناسب باشد، در بعضی موارد نیز ممکن است برای تزریق پروتئین های سمی نیز به کار آید. محققان این پروژه می گویند که این نانوسرنگ ها می توانند برای خنثی کردن سلول های سرطانی قابل استفاده باشد، اما برای این کار باید ابتدا تحقیقاتی انجام داد تا معین گردد که چگونه می توان این مولکول ها را به سطح سلول سرطانی متصل کرد.

نتایج این پروژه در نشریه Nature Communications. به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 بهمن 1398 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 675

به "طراحی و ساخت نانوسرنگ هایی برای تزریق دارو به سلول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی و ساخت نانوسرنگ هایی برای تزریق دارو به سلول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید