ظریف: غرب سه برابر نیاز خود واکسن کرونا احتکار کرده است

به گزارش مجله رویای کره ای، وزیر امور خارجه با بیان اینکه عدالت در توزیع واکسن و ایجاد فرصت برابر برای کشور های غنی و فقیر اهمیت دارد، گفت: کاش می فهمیدیم که نمی توان واکسن را احتکار کرد. غرب چرا سه برابر نیاز مصرفی خود، واکسن احتکار کرده است.

ظریف: غرب سه برابر نیاز خود واکسن کرونا احتکار کرده است

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف روز دوشنبه در مراسم اختتامیه رویداد کرونا روایت در برج میلاد تهران افزود: همه در برابر این درد مشترک بشر یکسان بودند. اگر یک کشور ناامن باشد، همه جهان نا امن می شود. نمی توان به قیمت ناامن کردن دیگران، برای خود امنیت بخریم. نمی توانیم با فشار بر دیگران، برای خود آینده بسازیم. ای کاش کرونا، حداقل این درس را هم به ما می داد تا بفهمیم در جهان به هم پیوسته، همه در یک کشتی نشسته ایم.

وی ادامه داد: ای کاش در ایران در دعوا های گروهی و جناحی می فهمیدیم، همه این کشور اعم از راست و چپ، تند و لیبرال، در کشتی انقلاب نشسته ایم که در طوفان حوادث با همبستگی می توانیم به سمت آینده بهتر برویم.

نمی توان واکسن را احتکار کرد

وزیر امور خارجه اعلام نمود: کاش می فهمیدیم که نمی توان واکسن را احتکار کرد. غرب چرا سه برابر نیاز مصرفی خود، واکسن احتکار کرده است. عدالت در توزیع واکسن و ایجاد فرصت برابر برای کشور های غنی و فقیر اهمیت دارد. هیچ بیمار تهی دستی پشت در بیمارستان نماند و این افتخار کشور ما است.

وی افزود: آن هایی که مانع انتقال پول ما برای خرید واکسن شدند، آیا می توانند بگویند از کرونا درس انسانیت و تواضع و رواداری گرفتند؟ همه ما باید از این آموزشگاه یک ساله که فرزندان ما در خانه بودند و نتوانستند به مدرسه بروند، درس بگیریم که حد و نیاز و ضرورت و وابستگی خود و پیوستگی به یکدیگر را بیاموزیم.

همه مردم قدردان جامعه پزشکی هستند

ظریف گفت: ایثارگران حوزه سلامت برای کشور افتخار آفریدند و یاد آن ها را گرامی می داریم. هیچ کلامی نمی تواند میزان وام داری ما به جامعه پزشکی را بیان کند. مردم قدردان هستند. بدانید که همه ما خود را وام دار می دانیم و امید داریم که بتوانیم به شایستگی از این خدمت بزرگی که جامعه پزشکی به کشور کرده و نام کشور را بلند آوازه کرده، قدردانی کنیم.

کرونا ضعف انسان را مشخص کرد

وزیر امور خارجه اظهار کرد: کرونا چند واقعیت را که همه ما می دانستیم را برای ما آشکارتر کرد. واقعیت اول ضعف انسان بود. نیاز است که هرچند وقت یک بار به ضعف خود پی ببریم و بدانیم در برابر این پهنای گسترده هستی، ذره ای هستیم که برخی اوقات جایگاه خود را فراموش کرده و سلطه گری و گردن کشی می کنیم و دیگران را زیر بار فشار قرار می دهیم، اما متوجه نمی شویم که چنین ویروسی می تواند تمام جهان را به زانو در آورد.

وی ادامه داد: بزرگترین قدرت های تبلیغاتی و علمی جهان در برابر این ویروس ناتوان است. ایالات متحده آمریکا بیشترین آسیب و بالاترین مرگ و میر را از ویروس کرونا دیده و این نشان می دهد در جهان فقط یک ابرقدرت داریم و آن ذات مقدس باری تعالی است. همه ابرقدرت ها باید بپذیرند و باور کنند که می توانند در برابر اراده خدا و ملت ها شکست بخورند.

همان طور که موشک ساختیم، واکسن کرونا هم ساختیم

ظریف گفت: تلاش دانشمندان ما در کنار تلاش دانشمندان سایر کشور ها برای ما این امکان را فراهم کرد تا همان طور که ناگزیر شدیم موشک را خودمان بسازیم، واکسن کرونا را هم خودمان بسازیم.

وی ادامه داد: نیازمند اتکا به خودمان هستیم، ضمن این که به روابط گسترده با همه جهان هستیم، ضمن این که نیازمند تنش زدایی رابطه با جهان هستیم، اما باید بپذیریم که زمانی می توانیم به آن موهبت ها دست پیدا کنیم که در داخل منسجم و قوی روی پای خود بایستیم.

ظریف شرح داد: ویروس کرونا نشان داد که جهان چقدر به هم پیوسته است و این یعنی در جهانی جهانی شده، ما امکان برخورداری از سلامت در حالیکه همسایه ما بیمار باشد را نداریم.

منبع: فرارو
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1594

به "ظریف: غرب سه برابر نیاز خود واکسن کرونا احتکار کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: غرب سه برابر نیاز خود واکسن کرونا احتکار کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید