عراق، چالش های دولت الکاظمی در مذاکرات آینده با آمریکا و تنها سلاح برای اخراج اشغالگران

به گزارش مجله رویای کره ای، هیئت دولت مصطفی الکاظمی طی روزهای آینده برای سفر به واشنگتن در راستای انجام ادامه مذاکرات با آمریکا آماده می گردد که قطعاً چالش هایی پیشِ روی تیم عراقی در این گفتگوها خواهد بود.

عراق، چالش های دولت الکاظمی در مذاکرات آینده با آمریکا و تنها سلاح برای اخراج اشغالگران

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله رویای کره ای٬ عراق در حال آماده سازی هیئت خود برای فرستادن به واشنگتن در راستای انجام ادامه مذاکرات استراتژیک با آمریکاست، پیش از این هادی العامری رئیس ائتلاف فتح عراق از مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور خواسته بود چند نفر از اعضای ائتلاف فتح را در این هیئت بگنجاند و در محافل آمریکایی از حشد شعبی تقدیر و تجلیل کند.

اما الکاظمی تنها قاسم الاعرجی را از سازمان بدر (از اعضای ائتلاف فتح) به عنوان مشاور امنیت ملی و عبدالغنی الاسدی را به ریاست دستگاه امنیت ملی منصوب کرد تا بتوانند در هیئت مذاکره نماینده عراقی حضور داشته باشند.

مصطفی الکاظمی از زمان انتصاب به نخست وزیری عراق تا به امروز به جز بعضی اقدامات در کنترل مرزها٬ اصلاحات ریشه ای و مهمی در این کشور انجام نداده است. همچنین روابط عراق با آمریکا نیز در این مرحله با بسیاری از موانع و دیدگاه های مختلف و متناقض میان طرف های سیاسی و نیز چشم اندازهای آمریکا در این زمینه برخورد نموده است.

واقعیت این است که آمریکایی ها با وجود این که بارها ظاهراً گفته اند هرزمان عراق بخواهد حاضر به خروج از این کشور هستند٬ چیزی به نام عقب نشینی از عراق در استراتژی آنها وجود ندارد.

در این میان هادی العامری به هیئت مذاکره نماینده عراقی تأکید نموده است که باید بر اخراج کامل نیروهای آمریکایی از عراق در یک بازه زمانی سریع متمرکز باشند، اما این امر احتیاج به یک راه درست و منطقی برای بازگرداندن حاکمیت عراق دارد که آماده سازی آن مستلزم نکات زیر است:

از بین بردن تأثیرات منطقه ای به شکل عینی و واقعی و نه فقط صرفاً با حرف؛ به این صورت که عراق باید به شکل کامل موضوع حاکمیت و استقلال خود تصمیم گیری و با اعلام آمادگی در زمینه روابط اقتصادی٬ برای آمریکا تثبیت کند که بحث اخراج نیروهای بیگانه و از جمله آمریکایی ها یک تصمیم کاملاً عراقی و در مجلس این کشور تصویب شده است و همه مردم خواهان آن هستند.

در زمینه مذاکرات استراتژیک با واشنگتن٬ باید همه طرف های سیاسی عراق از همه احزاب درباره یک موضع و چشم انداز واحد به توافق برسند و با قاطعیت و اتحاد بر آن پافشاری نمایند تا آمریکا کمی از موضع بالای خود در برابر عراق پایین بیاید.

اتخاذ یک موضع واحد و یکپارچه در برابر آمریکا مستلزم مهیا شدن شرایطی مناسب است که این امر با کنار گذاشتن روینمودهای فرقه ای و طائفه ای و ایستادن در جبهه ای واحد ممکن می گردد. البته همه اینها باید واقعاً در عمل باشد و صرفاً به کلمات منحصر نگردد. اگر این اتفاق واقعاً بیفتد مهم ترین ابزار بازی آمریکا در عراق از بین می رود؛ چرا که آمریکایی ها عراق را تهدید می نمایند که اگر آنها نباشند٬ این کشور به هرج ومرج و جنگ داخلی کشیده می گردد٬ درحالی که خودشان عامل آشوب در عراق اند و قصد اشغال آن را دارند.

هرکشوری در هرکجای دنیا همیشه اولویت اول و آخر را منافع خود می داند و توجهی به منافع یک کشور دیگر ندارد. البته گاهی ممکن است اقدامی در راستای منفعت سایر کشورها نیز انجام دهد؛ اما این امر هم زمانی صورت می گیرد که از این طریق دستاوردهایی برای خودش کسب کند، بنابراین عراق نیز باید در نظر داشته باشد که منافع ملت خودش را در نظر بگیرد و کنار دوستی با کشورهای همسایه اجازه اشغال کشورش توسط آمریکایی ها را ندهد.

به طور کلی درست است که آمریکا صرفاً با اهداف استعماری به عراق حمله نموده است و همیشه فکر اشغال آن را در سر می پروراند؛ اما عراقی ها اگر واقعاً همگی بخواهند و متحد شوند می توانند با اخراج آمریکایی ها از کشورشان حاکمیت و استقلال کامل خود را دوباره به دست بیاورند.

منبع: روزنامه القدس العربی

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1131

به "عراق، چالش های دولت الکاظمی در مذاکرات آینده با آمریکا و تنها سلاح برای اخراج اشغالگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق، چالش های دولت الکاظمی در مذاکرات آینده با آمریکا و تنها سلاح برای اخراج اشغالگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید