عربستان، فرانسه و آمریکا،درباره جانشین دیاب به توافق رسیدند

به گزارش مجله رویای کره ای، فارس نوشت: یک روزنامه لبنانی در اشاره به استعفای دولت لبنان نوشت، آمریکا، فرانسه و عربستان سعودی توافق نموده اند که دولتی بی طرف در لبنان تشکیل گردد و نخست وزیری آن بر عهده نواف سلام باشد.

عربستان، فرانسه و آمریکا،درباره جانشین دیاب به توافق رسیدند

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

دولت لبنان به نخست وزیری حسان دیاب که پس از انفجار بیروت تحت فشار قرار گرفته بود، خاتمه دوشنبه (دیروز) استعفا کرد و تا تشکیل دولت آینده به دولت پیشبرد امور تبدیل شد.

روزنامه الاخبار در گزارشی به همین موضوع پرداخت و ضمن تشریح اوضاع کنونی لبنان نوشت، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه به لبنان آمد تا در این شرایط دولت کنونی لبنان را بیشتر به حاشیه براند و طرف های سیاسی را به توافق بر سر دولت وحدت ملی فرابخواند. حسان دیاب باید به کسانی که با وی بر سر یک میز نشسته بودند و در عین حال برنامه قربانی کردنش را می ریختند پاسخ می داد پس بمب انتخابات زودهنگام را بیان کرد اما زمانی که نبیه بری رئیس مجلس بدون مشورت با متحدان اظهار داشت که میخواهد در پنجشنبه هفته جاری دولت را در مجلس مورد بازخواست کند این بمب در صورت خود حسان دیاب منفجر شد.

در ادامه این گزارش آمده است: وزارت خارجه فرانسه با واکنش خود به استعفای دولت لبنان، اقدامات ماکرون را کامل کرد زمانی که اظهار داشت اولویت تشکیل سریع دولت جدید است. بدون اصلاحات، لبنان به سمت فروپاشی پیش می رود. در این بیانیه چالش های دولت آینده بازسازی بیروت و پاسخ گویی به مطالبات لبنانی ها برای اصلاحات معرفی شده است. در حالی که قوای سیاسی لبنانی بر طرح فرانسه به عنوان یک ورودی خوب برای بازگشت به قدرت به وسیله دروازه بین المللی حساب باز نموده اند منابع سیاسی عالیرتبه تأکید کردند که فرانسه خواهان دولت وحدت ملی نیست بلکه با همراه آمریکا و سعودی پیشنهاد تشکیل سریع دولت بی طرف را داده و بر این ضرورت تأکید نموده است.

در همین زمینه منابع نزدیک به ریاض هم اظهار داشتند، فرانسه طرحی برای لبنان ارائه نداده و اینکه گفته می گردد پاریس خواهان تشکیل دولت وحدت ملی شده، درست نیست زیرا اینچنین دولتی باعث کودتایی دیگر خواهد شد. این منابع افزودند: فرانسوی ها از ایده دولت وحدت ملی به بهانه اینکه سخن ماکرون اشتباه ترجمه شده، عقب نشینی کردند.

الاخبار درباره موضع عربستان سعودی در قبال اتفاقات لبنان و طرح فرانسه، به نقل از منابع مطلع نوشت، مشکل از نظر ریاض تسلط حزب الله و پوشش (حمایت) میشل عون از این موضوع است.

منابع سیاسی لبنان اعلام نموده اند که آمریکایی ها-فرانسوی ها و سعودی ها نام نواف سلام را به عنوان نامزد نخست وزیری دولت آینده لبنان مطرح نموده اند. چه بسا میشل عون از اختیارات قانونی خود برای عدم معین کردن موعدی برای مشورت ها قبل از حصول حد نصاب برای توافق بر سر نخست وزیر دولت آینده استفاده کند اما دولت جدید باید زودتر تشکیل گردد تا کشور وارد خلأ سیاسی نگردد. عون و جبران باسیل رئیس جریان آزاد ملی با نامزد کردن نواف سلام مخالفتی ندارند اما موضع نبیه بری و حزب الله هنوز معین نیست.

در ادامه این گزارش آمده، تحولات در لبنان امروز بر اساس دو راستا احتمالی پیش می رود:

اول؛ اجرای انتخابان مجلسی زودهنگام. اجرای این طرح جدی به نظر نمی رسد زیرا سختی های زیادی در برابر آن قرار گرفته است که اولین آنها توافق بر سر قانون انتخاباتی جدید است.

دوم؛ تشکیل دولت جدید یا تنظیم مجدد ساختار سیستم (سیاسی) که این تنظیم مجدد قابل اجرا نیست زیرا انجام آن احتیاج به بحث و رایزنی های طولانی مدت شبیه توافق طائف دارد. تنها گزینه، تشکیل دولت می ماند که آنهم آسان نیست و کشور را به معضل پس از استعفای سعد الحریری باز می گرداند اما بحث ها این بار در فضایی رخ می دهد که بخش زیادی از بیروت بر اثر انفجار تخریب شده و خانواده های قربانیان خواهان انتقام هستند.

از سوی دیگر، روزنامه الجمهوریه به نقل از منابع مطلع نوشت، سعد الحریری گزینه مطرح تری برای دولت آینده لبنان است و باید دید تحولات به چه سمتی پیش می رود.

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1157

به "عربستان، فرانسه و آمریکا،درباره جانشین دیاب به توافق رسیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان، فرانسه و آمریکا،درباره جانشین دیاب به توافق رسیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید