ما به دنبال اقتصاد هوشمند هستیم

به گزارش مجله رویای کره ای، وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: ما امروز در وزارت اقتصاد پیگیر اقتصاد هوشمند هستیم.

ما به دنبال اقتصاد هوشمند هستیم

به گزارش مجله رویای کره ای، فرهاد دژپسند در بازدید از پارک علم و فناوری خراسان رضوی در مورد هوشمندسازی اقتصاد به عنوان یکی دیگر از زمینه های کارکرد شرکت های دانش بنیان اظهار کرد: یکی از پایه ها اصلی اقتصاد هوشمند اقتصاد دانش بنیان است که در آن جا شرکت های دانش بنیان از موضع تکنولوژی و دیجیتالی و مواردی از این دست نقش کلیدی پیدا می نمایند.

وی ادامه داد: ما می خواهیم در مورد مالیات، بانکداری، صدور مجوز، گمرک و مواردی از این دست، نقش آدم را به عنوان عامل و اپراتور به صفر برسانیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی توضیح داد: ما برای اینکه روی پای خودمان بایستیم باید به سمت فعالیت های دانش بنیان و مبتنی بر علم و منابع داخلی برویم. قدرت هضم و انتقال تکنولوژی های خارجی را داشته باشیم، بدون اینکه بخواهیم به آن ها وابستگی پیدا کنیم.

دژپسند افزود: این جهت را نمی توانیم برویم مگر اینکه به نسل جوان اجازه دهیم تا در حوزه شرکت داری، تبدیل دانش خود به نمونه ها و به مرور به محصولات انبوه وارد گردد تا این جهت را طی نمایند و بتوانیم آن چه که امروز احتیاجمند واردات آن ها هستیم را فراوری کنیم.

وی افزود: این عمل ما به این مفهوم نیست که ما استراتژی جایگزین واردات را به طور مطلق بپذیریم بلکه به این معناست که ما در جهت تکاملی باید بنیان هایی سازمان بدهیم که احتیاجمندی هایش را خودش به صورت فعال و پایه ای فراوری و تامین کند. لازمه این امر آن است که ببینیم شرکت های دانش بنیان با چه مسائلی روبرو هستند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به امکان وجود موانع برای شرکت های دانش بنیان، خاطر نشان کرد: من به این جا آمده ام تا حداقل مسائلی را که در حوزه سیاست های مالی، مالیات، بانک، بیمه، گمرک و فضای کسب و کار دارند آنالیز کنیم تا با یاری دستگاه های اجرایی به برطرف این مسائل اقدام کنیم تا محیط برای فعالیت راحت تر و آسان تر آن ها فراهم گردد.

دژپسند بیان نمود: اگر ما بخواهیم به اهداف چشم انداز حتی با 10 سال تاخیر و تعویق هم برسیم یکی از ارکان این حرکت عظیم شرکت های دانش بنیان واقعی هستند من این کلمه واقعی را می گویم تا شبهه زدایی گردد، خیلی از شرکت ها متاسفانه اکنون برای استفاده از فرصت های قانونی که برای شرکت های دانش بنیان وجود دارد، با یک آرایش خود را شرکت دانش بنیان معرفی می نمایند و این ظلم به شرکت های دانش بنیان واقعی است و ما واقعا باید به آن جا برسیم که وقتی احساس کردیم که از آن معیارها فاصله گرفتیم خودمان این مسئله را اعلام کنیم.

وی افزود: ما شرکت های دانش بنیان واقعی زیادی احتیاج داریم و همچنین آن ها باید پویایی بالایی داشته باشند. اگر شرکت دانش بنیان یک خط را بگیرد و برود فایده ندارد بلکه باید زایش فکری و خلاقیت آن بالا باشد. این خلاقیت و نوآوری پویا است که باعث می گردد ما این شرکت ها را اهرمی برای رشد مالی در نظر بگیریم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: اگر این کار را انجام دادیم می توانیم امیدوار باشیم که متکفل بخشی از ماموریت ها و وظایف تحقق یک جامعه مدرن را عهده دار بودیم اگر نه داریم خودمان را سرگرم می کنیم. من بر سر این مسئله در وزارت اقتصاد جدی هستم.

دژپسند در پاسخ به این سوال که چرا وزارت صمت با وجود فراوری یک محصول در داخل ثبت سفارش در مورد آن انجام می دهد، گفت: فراوریات ما شاید به اندازه کفایت نرسیده باشد به عنوان مثال اگر احتیاج کشور ده واحد است و فراوری داخل هفت واحد است باید سه واحد دیگر را تامین کنیم. یک زمان اگر فراوری ما افزون باشد در آن صورت باید برویم به سمت اعمال تعرفه های بالا تا واردات آن کالا برای واردنماینده مالی نباشد. از آن طرف تسهیلاتی ایجاد کنیم تا فراوری نماینده بتواند به راحتی کار صدور را انجام بدهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 541

به "ما به دنبال اقتصاد هوشمند هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ما به دنبال اقتصاد هوشمند هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید