چطور ویروس کورونا انسان ها را می کشد؟

به گزارش مجله رویای کره ای، ویروس کورونا هم از طریق اثر مستقیم در تخریب ریه ها و کلیه ها و هم به علت التهابی که در نتیجه فعال شدن دستگاه ایمنی ایجاد می کند، می تواند مرگبار شود.

چطور ویروس کورونا انسان ها را می کشد؟

آماری که از شیوع ویروس جدید کورونا از چین منتشر شده است، نشان می دهد حدود 80 درصد افراد به بیماری خفیفی دچار می شوند. در حدود 15 درصد افراد علائم شدیدی بروز می کند. در فقط حدود 5 درصد از افراد بیماری آنقدر شدید است که آنها را دچار شرایطی بحرانی کند و نیمی از افراد در نتیجه بیماری می میرند.

اما چگونه ویروس کورونا باعث مرگ افراد می شود؟

  • جنگ ویروس و دستگاه ایمنی قربانی می گیرد

در موارد بیماری شدید ویروس باعث تخریب کیسه های هوایی در ریه ها می شود، در نتیجه افراد نمی توانند به درستی نفس بکشند.

بدتر اینکه تلاش دستگاه ایمنی برای مبارزه با ویروس باعث ایجاد التهاب در ریه ها می شود که نفس کشیدن را حتی سخت تر می کند.

جنگ میان ویروس و دستگاه ایمنی بدن باعث آسیب رساندن به رگ های خونی می شود و مایعات از درون رگ های خونی به درون کیسه های هوایی ریه ها نشت می کنند که به صورت لکه های سفید در رادیوگرافی قفسه سینه ظاهر می شوند.

مایع خارج شده از رگ های خونی کیسه های هوایی را پر می کنند و مانع از عمل آنها در انتقال اکسیژن به خون و برداشت دی اکسید کربن از آن می شوند.

این التهاب و تخریب بافت ریه ها را بیماری ذات الریه یا پنومونی می گویند.

  • وقتی تنفس دچار اشکال می شود

افراد دچار عفونت شدید علائمی مانند تنگ نفس و کاهش میزان اکسیژن در خون را نشان می دهند. رادیوگرافی معمولی قفسه سینه و سی تی اسکن ریه ها نشان می دهد که آنها از مایع پر شده اند.

در چنین شرایطی، سرعت تنفس زیاد می شود، در حالیه سرعت تنفس در شرایط معمول 12 تا 20 بار در دقیقه است، در این افراد ممکن است سرعت تنفس به 30 بار یا بیشتر برسد. اما هنوز خود بیمار قادر به تنفس است.

در موارد شدید بیماری ممکن است ویروس ممکن است به کلیه های بیمار هم حمله کند و باعث تخریب آنها شود. کلیه ها نقشی اساسی در دفع مواد زائد از بدن دارند. هنگامی که آنها از کار بیفتند، میزان مواد زائد سمی در خون بالا می رود.

هنگامی که بیماران دیگر به خودی خود قادر به تنفس نباشند، شرایط شان بحرانی شمرده می شود. در بیماران با استفاده از ماسک های مخصوص اکسیژن خالص با غلظت بالا از طریق دهان به درون ریه ها فرستاده می شود یا ممکن است لازم باشد بیمار به دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور متصل شود.

برای اتصال بیمار به دستگاه تنفس مصنوعی باید یک لوله درون نای کار گذاشته بشود تا اکسیژن به طور مستقیم به درون ریه ها فرستاده شود.

  • شوک عفونی

با وجود درمان هایی که انجام می شود، نبرد میان ویروس و دستگاه ایمنی ممکن است باعث آسیب های جانبی در سراسر بدن شود.

این آسیب ها دیگر محدود به ریه ها نیست. التهاب سراسر بدن را فرامی گیرد.

نتیجه این شرایط واکنشی زنجیره ای است که می تاد اندام های دیگر را هم تخریب کند و باعث افت فشار خون به حد خطرناکی شود.

چنین شرایطی را شوک عفونی می گویند که در آن دستگاه ایمنی تلاش می کند با ویروس در همه جای بدن مبارزه کند، اما باعث آسیب سلول های خود بدن هم می شود.

این شرایط منحصر به عفونت ویروس کورونا نیست، هر عفونت شدیدی می تواند به چنین شرایطی منتهی شود.

  • از کار افتادن اندام های متعدد بدن

بالاخره اگر بیماری همچنان پیشرفت کند، اندام های حیاتی بدن شروع به از کار افتادن می کنند. این شرایط ممکن است ناشی از حمله مستقیم ویروس به ریه ها و کلیه ها باشد یا در نتیجه شوک عفونی رخ دهد.

فرایندی که بیماری کووید-19 باعث مرگ افراد می شود، بسیار شبیه فرایند مرگ ناشی از آنفلوانزای شدید است- هر چند ویروس آنفلوانزا بسیار با ویروس کورونا کاملا متفاوت است.

مسئله این است که جدا از این که عامل عفونت زا چه باشد، راه نهایی که به مرگ منتهی می شود، یکی است.

  • تاثیر سن و سال

آمار چین میزان مرگ ومیر را در حد 2.3 درصد نشان می دهد، اما هر چه سن بیماران بالاتر می رود، احتمال مرگ بیشتر می شود: در افراد در دهه 70 زندگی این رقم به 8 درصد و در افراد در دهه 80 زندگی این میزان به 14.8 درصد رسیده بود.

نکته تعجب آور در آمار بیماری در چین این بود که در میان نوزادان، نوپایان یا بچه ها زیر 10 ساله مرگی رخ نداده بود. این موضوع از این لحاظ عجیب است که در ویروس های تنفسی دیگر مانند آنفلوانزا افراد در سنین پایین مانند افراد در سنین بالا بیشتر در معرض خطر مرگ هستند.

یک توضیح برای چنین پدیده ای ممکن است این باشد که در سنین پایین دستگاه ایمنی هنوز کاملا بالغ نشده است و در نتیجه نمی تواند باعث ایجاد التهاب شدیدی شود که در ایجاد ذات الریه، شوک عفونی و نارسایی اندام های حیاتی نقش دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 882

به "چطور ویروس کورونا انسان ها را می کشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور ویروس کورونا انسان ها را می کشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید