ژن هایی که عامل مرگ زودرس افراد مبتلا به سرطان ریه هستند

به گزارش مجله رویای کره ای، پژوهشگران آمریکایی در آنالیز جدید خود دریافته اند که بیان بیش از اندازه بعضی ژن ها می تواند مرگ زودرس افراد مبتلا به سرطان ریه را در پی داشته باشد.

ژن هایی که عامل مرگ زودرس افراد مبتلا به سرطان ریه هستند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه آگوستا، پژوهشگران باور دارند بیمارانی که تعداد زیادی از ژن های مرتبط با مسیرهای موثر در مرگ سلولی سرطان ریه را دارند، بیشتر در معرض خطر مرگ زودرس قرار می گیرند.

پژوهشگران دریافتند بیمارانی که بیان زیادی از 21 ژن نشانه مرگ سلول دارند، شاخص هایی را دارا هستند که نشان می دهند سیستم ایمنی آنها به سرطان حمله می نماید؛ مانند سلول های تی که معمولا سرطان را از بین می برند. در هر حال، آنها سطح بالایی از مولکول هایی را شامل می شوند که می توانند به سرکوب سلول های تی بپردازند و آنها را به سلول های تی ناکارآمد و خسته تبدیل نمایند.

دکتر راویندرا کوله(Ravindra Kolhe)، از پژوهشگران این پروژه گفت: از این نشانه ژنومی جدید می توان برای پیش بینی بهتر نحوه عملکرد بیمار مبتلا به سرطان ریه و مهم تر از همه ارائه درمان بهتری برای بهبود بیماران استفاده کرد.

وی اضافه کرد: ایمنی درمانی، یک روش عالی برای درمان است اما برای همه افراد موثر نخواهد بود. ما باور داریم که این روش یاری می نماید تا بدانیم کدام روش ایمنی درمانی بیشتر به بیمار سود می رساند.

کوله ادامه داد: برای نمونه، سلول های سرطانی برای محافظت از خود در برابر سلول های تی، از وارسی ایمنی مانند پروتئین های PD-L1 استفاده می نمایند که معمولا به محافظت از سلول های ما در برابر سیستم ایمنی می پردازند. این پژوهش، یک عملکرد ایمنی را در ریزمحیط تومور نشان داد که بالاترین شاخص مرگ سلولی را دارد. بدین ترتیب، این دسته از بیماران باید از مزیت وارسی ایمنی مانند PD-L1 بهره مند شوند تا سیستم ایمنی بتواند سرطان آنها را بهتر مورد حمله قرار دهد.

پژوهشگران برای یافتن راهی که بقای بیماران را بهبود ببخشد، به آنالیز چگونگی مرگ سلول ها در این نوع سرطان پرداختند.

روزانه میلیون ها سلول می میرند و راه های مرگ آنها، مرگ برنامه ریزی شده سلول از جمله آپوپتوز(Apoptosis) است که سلول ها طی آن خودکشی می نمایند زیرا جهشی دارند که قابل ترمیم نیست و می تواند به بروز سرطان منجر گردد. روش دیگر، خودخواری یا اتوفاژی(Autophagy) است که سلول ها به دلیل وجود مشکلاتی مانند سوءعملکرد اجزا، خود را مصرف می نمایند. سیستم ایمنی به طور طبیعی به واسطه این ژن ها و مسیرها کار می نماید تا مهاجمان را از بین ببرد. روش های درمان سرطان از جمله شیمی درمانی و ایمنی درمانی نیز همین گونه عمل می نمایند.

پژوهشگران، داده های مربوط به 510 بیمار مبتلا به سرطان ریه را آنالیز کردند. ژن های دخیل در حالت های گوناگون مرگ سلولی مورد ارزیابی قرار گرفتند و پژوهشگران دریافتند که 21 ژن بیشتر اوقات در این میان نقش دارند. آنها 59 نفر با بالاترین بیان ژن و 49 نفر با پایین ترین بیان برجسته ترین ژن های مرگ سلولی را شناسایی کردند. همچنین پژوهشگران، شاخص های مهم فعالیت سیستم ایمنی را ارزیابی کردند و به مقایسه بقای کلی، بقای بدون بیماری و بقای خاص بیماری در این دو گروه پرداختند.

اگر هنوز یک پژوهش آینده نگر مورد احتیاج است اما کوله امیدوار است که شاخص مرگ سلولی به زودی به بیماران مبتلا به سرطان ریه، همان مزایایی را ارائه دهد که در حال حاضر به بیماران مبتلا به سرطان پستان ارائه می شوند.

این پژوهش، در مجله Cancers به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1598

به "ژن هایی که عامل مرگ زودرس افراد مبتلا به سرطان ریه هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژن هایی که عامل مرگ زودرس افراد مبتلا به سرطان ریه هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید