کرونای انگلیسی سفرهای مردم را محدودتر می نماید؟

به گزارش مجله رویای کره ای، در شرایطی که شیوع ویروس کرونا به ویژه کرونای انگلیسی در کشور گسترش یافته و مسئولان وزارت بهداشت هر روز هشدار جدی تری نسبت به آینده می دهند، باید دید آیا سفرهای مردم در روزهای پیش رو و اسفند ماه محدودتر می گردد یا اینکه تنها رنگ های آبی، زرد، نارنجی و قرمز در شدت محدودیت ها اثرگذار خواهد بود؟

کرونای انگلیسی سفرهای مردم را محدودتر می نماید؟

به گزارش خبرنگاران، از نیمه سال جاری پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا هر روز سخت تر از دیروز می شد و کار به جایی رسید که نه تنها محدودیت های تردد و کسب و کار در درون شهرها افزایش یافت و سفرهای بین استانی و بین شهری هم محدود و محدودتر شد تا اینکه مردم باید برای سفر از نقطه ای به نقطه ای دیگر رنگ آن شهر را در نظر می گرفتند چرا اگر از شهر نارنجی و قرمزی خارج شده یا به آن وارد می شدند باید جریمه های سنگین 500 هزار تومانی و یک میلیون تومانی پرداخت می کردند. البته هنوز هم این مصوبه پابرجاست.

محمد اسلامی - وزیر راه و شهرسازی- پیش از این نیز در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: اگر شرایط شهر یا استانی از نظر شیوع ویروس کرونا وخیم تر و بدتر گردد مسلما محدودیت های تردد نیز بیشتر خواهد شد و بنابراین مردم نباید با عادی انگاری سبب شکسته شدن پروتکل ها شوند.

وی اضافه نمود: سیاست ها و تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا در زمینه رعایت الزامات و پروتکل های بهداشتی تغییر ننموده و همچنان استان ها و مناطق مختلف بر اساس شرایط آبی، زرد، نارنجی و قرمزی که دارند پروتکل هایی برایشان تعریف شده و اجرای آن ها نیز در جریان است.

اسلامی ادامه داد: اختیار تصمیمات عملیاتی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا به ستادهای استانی و شهرستانی واگذار شده و بر همین اساس مدیریت منطقه ای نیز به خوبی در حال اجراست اما تقاضای ستاد ملی مقابله با کرونا و مسئولان بهداشتی این است که مردم پروتکل ها را همچنان رعایت نموده و جدی بگیرند تا با شکستن پروتکل ها و عادی انگاری، این ویروس مجددا سرکش نگردد.

حالا گرچه آمارهای ابتلاء و نرخ مرگ و میر کرونا فرایند نزولی به خودگرفته است و تعداد جانباختگان مدت هاست روی اعداد و ارقام دو رقمی دور می زند -که البته از دست دادن حتی یک نفر هم تلخ و دردناک است- اما مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با خطرناک تر دانستن کرونای انگلیسی، طی روزهای گذشته بارها درباره هشدار افزایش تعداد مبتلایان و احتمال آغاز پیک بعدی شیوع ویروس کرونا و خیز آن صحبت نموده اند و از محدودیت ها و پروتکل های سختگیرانه تر صحبت نموده اند.

سعید نمکی - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی- روز گذشته در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در استان قزوین در این باره اظهار کرد: مردم الان بسیار خسته هستند، من می فهمم که اقتصاد خانواده تهیدست یعنی چه، من در خانواده دچار مشکل مالی عظیم شدم و ناز پرورده نیستم. من می فهمم خانواده یک کارگر اگر یک روز کار نکند چه می کشند. وقتی منطقه ای را از آبی به زرد و از زرد به نارنجی تبدیل می کنیم می دانیم چقدر سخت است. اما هیچ پدیده ای برای اقتصاد کشور در ایام اپیدمی مخرب تر از طولانی شدن فرایند بیماری نیست در اپیدمی عظیمترین رسالت ما کوتاه کردن زمان اپیدمی است. ما هم سعی کردیم اولین کشوری باشیم که پروتکل بنویسیم تا اقتصاد کشور بچرخد. ما اولین کشور دنیا بودیم که حتی یک روز نگذاشتیم کارخانه ای تعطیل گردد و فراوری بخوابد و این اجباری بود که تحریم به ما وارد می کرد. ما اسفند ماه سختی در پیش خواهیم داشت اگر سخت نگیریم و اگر محکم نایستیم پایه های دستاوردهایمان لرزان می گردد اگر سخت نگیریم.

وی اضافه نمود: اعلام خطر می کنم که با این ویروس نباید سهل انگاری کرد و باید حواس مان جمع باشد. امروز اعتقاد ندارم کیس های ویروس جهش یافته بیشتر است و در استان البرز، زنجان و تهران باید مراقب بود. امروز پیشنهاد من این است جلسات مشترک میان استان قزوین، البرز، زنجان و تهران برگزار گردد. کل این منطقه را باید در نظارت مستمر ببریم و لحظه ای درنگ نکنیم. گیلان و مازندران هم در اولویت بعدی است. اولین اقدام اطلاع رسانی گسترده به مردم و دوم افزایش تعداد تست های روزانه است. موارد مرتبط با کسانی که به این ویروس مبتلا هستند را همگی مثبت موتاسیون یافته تلقی کنید. تخت های بیمارستانی باید آماده تر گردد.

با وجود این شرایط و هشدارها باید دید آیا سفرهای جاده ای مردم به ویژه در استان های مذکور محدودتر و سخت تر خواهد شد و اسفند ماه سال جاری مانند سال گذشته شاهد کاهش شدید سفرها و ترددهای بین استانی وسیل نقلیه مختلف هستیم یا آنکه رنگ های آبی، زرد، نارنجی و قرمز برای این مسئله تصمیم خواهند گرفت؟

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1532

به "کرونای انگلیسی سفرهای مردم را محدودتر می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونای انگلیسی سفرهای مردم را محدودتر می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید