آمریکا یک دایناسور عظیم است با مغزی کوچک

به گزارش مجله رویای کره ای، به گزارش خبرنگاران، استفان والت در فارین پالیسی در نوشتاری با عنوان جنگ های همیشگی آمریکا، به خانه کشیده شد، نوشت: این تصادفی نیست که پس از سال ها جنگ در بیرون، آمریکا با دهشت، از میان رفتن اعتماد و شکاف های فزاینده تلخ روبروست.

آمریکا یک دایناسور عظیم است با مغزی کوچک

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

در ادامه این نوشتار آمده است: فرید زکریا در واشنگتن پست شرح داد که چگونه نگرانی های افراطی درباره امنیت، موجب شد که وجهه آمریکا بیش از امپراطوری های کهن، امپریالیستی به نظر رسد: سفارتخانه ها، ساختمان های دولتی و حتی خود کنگره در محاصره سنگرها، خندق ها یا استحکامات قرار گرفته است.

چهره عمومی آمریکا، به جای آنکه نمایی خوشایند به دنیا خارج و به مردم آمریکا بدهد، نمایی که نشانگر اعتماد، اقتدار و باز بودن است، حکایت از عدم اطمینان، آسیب پذیری، هراس و شکاف دارد.

به قول زکریا، چنین نگرانی هایی منجر به گرایش افراطی به مخفی کاری، لایه های تازه ای از سلسله مراتب، محدودیت و رویکردی ترس آلود و غیرپاسخگو به سیاست اجتماعی شده است.

به تعبیر وی دولت آمریکا اکنون شبیه یک دایناسور عظیم و سنگین است که بدنی حجیم و مغزی کوچک دارد، حفاظت فزاینده ای از آن می گردد اما از مردم عادی فاصله می گیرد و در برابر چالش های کشور، غیرپاسخگوست.

اما پرسش اصلی این است: چرا چنین چیزی رخ می دهد؟ آیا صرفاً به این دلیل که دنیا، خطرناک تر شده یا به این دلیل که پیوندی میان رویکرد آمریکا در خارج و تهدیدهای گونه گون علیه آزادی در خانه وجود دارد؟ من فکر می کنم، اینگونه است. هرچند آنچه می گویم تا حدودی همراه با برآورد است، اما رفتار بیرونی این اواخر آمریکا، به چند طریق منجر به ناامنی بیشتر، هراس، از کف رفتن اعتماد و شکاف در درون ایالات متحده شده است تا جایی که مقامات کشور مجبورند همه جای واشنگتن و بسیاری از دیگر شهرها را سنگربندی نمایند.

دلیل اول، همان مشکل معروف ضربه متقابل است. مقام های آمریکایی در دوره تک قطبی، بر این باور بودند که یک سیاست خارجی صلیبی، هم برای آمریکا و هم برای بقیه دنیا خوب است. برخلاف تصور، این رویه به اضمحلال آرام دمکراسی و زوال امنیت در خانه و بیرون انجامید. مقاصد آمریکا هرچه که بود، کنش هایش در مواردی به آسیب های گرانسنگ در دیگر کشورها انجامید: تحریم ها، اقدامات پنهان، حمایت از دیکتاتورها و توانایی قابل ملاحظه در چشم بستن بر رفتار خشونت بار متحدان نزدیک واشنگتن در کنار اقدامات نظامی افسارگسیخته خود آمریکا.

وقتی آمریکا به دیگر کشورها یورش می برد، آنها را بمباران می نماید و با پهپادهایش ضربه می زند، آیا نباید انتظار داشت که دیگران هم آرزوی نگون بختی آمریکایی ها را داشته باشند؟ انبوهی از شواهد نشان می دهد که مخالفت با سیاست آمریکا، پیشران اصلی افراط گرایی ضدآمریکایی بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1543

به "آمریکا یک دایناسور عظیم است با مغزی کوچک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا یک دایناسور عظیم است با مغزی کوچک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید