برتری روغن گیاهی نسبت به آنتی بیوتیک

به گزارش مجله رویای کره ای، ایسنا نوشت: روغن های گیاهی به طور عمده با عطردرمانی (aromatherapy) و سایر داروهای جایگزین مرتبط هستند، اخیرا نیز پژوهشگران درحال آنالیز هستند تا دریابند آیا روغن ها واقعا فواید پزشکی دارند یا خیر.

برتری روغن گیاهی نسبت به آنتی بیوتیک

اخیرا یک تیم از پژوهشگران دانشکده بهداشت بلومبرگ جان هاپکینز دریافته اند که برخی از روغن های گیاهی ممکن است دارای خواص آنتی بیوتیکی باشند. آنها بر این باورند که بعضی روغن ها همانند یک آنتی بیوتیک در از بین بردن باکتری خاصی که سبب بیماری لایم می گردد، موثر هستند. بیماری لایم (Lyme disease) نوعی عفونت اسپیروکتی چندسیستمی است. حداقل سه گونه از جنس بورلیا مانند بورلیا بورگدورفری عامل این بیماری هستند. این عوامل بوسیله نیش خانواده سخت کنه ها (Ixodidae) (نوعی کنه) منتقل می شوند. مهمترین علائم بیماری تب، سردرد، خستگی، افسردگی و خارش پوستی هستند.

بورلیا بورگدورفری (Borrelia burgdorferi) نام یک گونه از راسته اسپیروکت و از جنس بورلیا است. این گونه باکتری گرم منفی مهمترین عامل بیماری لایم (Lyme disease) است. بیماری لایم نوعی عفونت اسپیروکتی چندسیستمی است. عامل آن بورلیا بورگدورفری از طریق نیش کنه ایگزودس به انسان منتقل می گردد. بورلیاها ظاهری خمیده و دراز دارند. بورلیا بورگدوفری تنها موجود زنده شناخته شده ای است که در شیمی پایه زندگی اش به آهن نیازی ندارد. طول بورلیا بورگدورفری بین 15 تا 20 میکرومتر است.

در برخی موارد آنتی بیوتیکها این باکتریها را از بین میبرند اما در برخی موارد این باکتری از بین نمی روند و در حالت ثابت (stationary phase) قرار می گیرند. متاسفانه ثابت ماندن آنها سبب می گردد تا نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم تر شوند و دیرتر از بین روند که این عمل منجر به ایجاد علائم طولانی مدت در بدن فرد میگردد.

در تحقیق جدید، پژوهشگران جان هاپکینز، تاثیر 35 روغن بر روی بورلیا بورگدورفری را مورد آزمایش قرار دادند تا دریابند ایا انتی بیوتیکها خواص درمانی دارند یا خیر. پس از آزمایش آنها دریافتند، 10 نوع روغن در برابر و از بین بردن باکتری ها درغلظت یک در هزارم موثر بودند. در میان آنها، روغن برگ های آویشن ، دانه های زیره سبز، چوب درخت روشنک و دارچین در از بین بردن باکتری تاثیر به سزایی داشتند اما موثرترین روغن، روغن حبه های سیر، انواع توت ها، روغن درخت مر (myrrh trees)، زنجبیل و میوه may chang بود. این روغن ها موفق به حذف تمام فاکتورهای ثابت باکتری لیم طی هفت روز شدند به طوریکه هیچکدام از باکتری ها در سه هفته بعد از آن رشد نکردند.

یینگ ژانگ (Ying Zhang)، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: این روغن ها حتی بهتر از آنتی بیوتیک ها موفق به از بین بردن باکتری های لایم شدند. پژوهشگران قصد دارند تا در اینده آزمایشاتی را نیز در این خصوص بر روی موشهای مبتلا به عفونت های لایم پایدار، انجام دهند.

یافته های این مطالعه در مجله Antibiotics منتشر شد.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 108

به "برتری روغن گیاهی نسبت به آنتی بیوتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برتری روغن گیاهی نسبت به آنتی بیوتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید