دستور جمع آوری بعضی آنتی بیوتیک های وارداتی به کشور

به گزارش مجله رویای کره ای، سازمان غذا و دارو دستور ریکال (جمع آوری دارو از سطح عرضه) بعضی از سوسپانسیون های خوراکی کوآموکسی کلاو را صادر کرد.

دستور جمع آوری بعضی آنتی بیوتیک های وارداتی به کشور

به گزارش تسنیم، براساس نامه ای که پیکانپور، مدیرکل امور داروی سازمان غذا و دارو به یکی از شرکت های واردکننده سوسپانسیون خوراکی آنتی بیوتیک نوشته شده، داروی کوآموکسی کلاو با برند MAGAMOX CV-DUO با شماره سری ساخت MFH 0555 که به صورت فوریتی وارد کشور شده است؛ از لحاظ آزمون تعیین ماده موثره، غیرقابل قبول بوده است.

در پی آنالیز های آزمایشگاه مرجع کنترل غذا و داروی سازمان غذا و دارو، این سازمان دستور ریکال (جمع آوری دارو از سطح عرضه) سوسپانسیون خوراکی کوآموکسی کلاو با برند و شماره سری ساخت یادشده را صادر نموده است.

مردم نگران نباشند

دکتر بهمن شکیبا؛ نایب رئیس انجمن داروسازان تهران ضمن تأیید این خبر اظهار کرد: ریکال (جمع آوری) دارو های آموکسی کلاو یاد شده، شامل یک بچ (دسته) از این محصول بوده که از نظر تست های ماده موثره مورد تأیید سازمان غذا و دارو قرار نگرفته است.

وی در پاسخ به این سوال که در صورتی که این دارو ها به دست مصرف کنندگان رسیده باشد، خطری برای بیماران مصرف کننده این دارو ها وجود دارد؟ گفت: خیر؛ ممکن است مقدار ماده موثره موجود در این بچ دارو، کافی نبوده باشد یا نتایج تست ها منطبق بر استاندارد های در نظر گرفته شده نباشد؛ مردم نگران نباشند چرا که ریکال دارو ها امری روتین است.

لازم به ذکر است پیش از این مشاور رئیس سازمان غذا و دارو گفته بود: ورود دارو به کشور طی فرآیند تعیینی و زیر نظر سازمان غذا و دارو انجام می گردد. دارو ها یا به صورت ثبتی و به وسیله شرکت هایی که نماینده رسمی در کشور هستند وارد می شوند یا واردات دارو به صورت فوریتی و در مواقعی که دارویی دچار کمبود شده و احتیاج داریم که دارو سریع تر وارد بازار گردد، انجام می گردد. واردات دارو از هر دو طریق با مجوز سازمان غذا و دارو انجام می گردد. وقتی دارویی از هر کدام از این مسیر ها وارد کشور می گردد، نمونه برداری از آن ها اجرا شده و آزمایش های کیفی نیز انجام می گردد تا از سلامت و ایمنی محصول مطمئن شویم و در صورتیکه سلامت و ایمنی داروی وارداتی از سوی سازمان غذا و دارو تایید گردد، دارو وارد بازار می گردد.

حال تعیین نیست دارو های ریکال شده در چه وضعیتی از نظر توزیع و مصرف قرار دارند و در صورت مصرف، تأثیرات منفی بر مصرف کنندگان داشته یا خیر.

منبع: فرارو
انتشار: 2 آذر 1401 بروزرسانی: 2 آذر 1401 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 2186

به "دستور جمع آوری بعضی آنتی بیوتیک های وارداتی به کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور جمع آوری بعضی آنتی بیوتیک های وارداتی به کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید