دستیابی به افغانستانی بی طرف با یاری سازمان ملل و تعامل ایران و آمریکا

به گزارش مجله رویای کره ای، رئیس جمهور افغانستان با اشاره به خروج نظامیان آمریکایی از این کشور بر دستیابی به افغانستانی بی طرف تاکید نمود و بر نقش سازمان ملل در جهت تحقق این امر را پررنگ دانست.

دستیابی به افغانستانی بی طرف با یاری سازمان ملل و تعامل ایران و آمریکا

به گزارش به نقل از شبکه خبری سی ان ان، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان طی مصاحبه با این شبکه درباره نگرانی خود از سقوط دولت این کشور در پی حمله طالبان پس از خروج نیرو های آمریکایی و ناتو گفت: من از این موضوع هراسی ندارم.

وی ادامه داد: در حقیقت طی 2 سال گذشته نیرو های امنیتی و انتظامی افغانستان بیش از 95 درصد عملیات ها را انجام داده اند.

محمد اشرف غنی در ادامه به مصاحبه های انجام شده با بایدن و بلینکن، رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا اشاره نمود و گفت: طی این رایزنی ها فصل جدیدی از همکاری های میان دو طرف تعریف شده است.

رئیس جمهور افغانستان گفت: از جمله این همکاری ها می توان به همکاری در زمینه دفاعی، امنیتی، مالی، انسان محبت آمیز و سیاسی اشاره نمود.

وی با تاکید بر اینکه افغانستان در حال حاضر یک حکومت برجسته محسوب می گردد گفت: زمانی که تعداد بسیار زیادی از نیرو های بین المللی در کنارتان حضور داشته باشند، در بعضی موارد چاره ای جز هم نظر شدن با آن ها وجود ندارد.

اشرف غنی با بیان اینکه در حال حاضر تصمیم گیری بر عهده افغانستان است تا اقدامی صورت دهد، گفت: منطقه باید واقعیات موجود را مشاهده کند.

رئیس جمهور افغانستان با اشاره به دلیل حضور نظامیان آمریکایی در این کشور ادامه داد: آمریکا بمنظور رقابت با قدرت های عظیم و یا حتی اجرای طرحی بلند مدت برای درگیری با آن ها، در افغانستان حضور نداشت.

وی با تاکید بر اینکه افغانستان باید همواره بی طرف بماند، گفت: این موضع دائمی باید از سمت منطقه و جامعه بین المللی به رسمیت شناخته گردد، زیرا این اقدام، برای ما این فرصت را ایجاد می نماید که از تبدیل شدن افغانستان به عرصه جنگ نیابتی در منطقه جلوگیری کنیم.

اشرف غنی ضمن قدردانی از دولت بایدن، ادامه داد: در حال حاضر سازمان ملل متحد باید نقش حیاتی را بمنظور تسهیل فرایند صلح در دست گیرد، زیرا این امر به ما و کشور هایی همانند ایران که ارتباط مستقیمی با آمریکا ندارند، اجازه می دهد با یکدیگر در جهت دستیابی به استقلال، افغانستانی بی طرف و ... همکاری کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1621

به "دستیابی به افغانستانی بی طرف با یاری سازمان ملل و تعامل ایران و آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیابی به افغانستانی بی طرف با یاری سازمان ملل و تعامل ایران و آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید