طرز تهیه مربای بالنگ؛ طعمی از دل پاییز

به گزارش مجله رویای کره ای، میوه ای پر از خاصیت که کم تر کسی به سراغ آن می رود و مربای آن می تواند در دسترس ترین فرآورده آن باشد. پوست بالنگ بیشتر برای تهیه مربا مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین به نام ضدعفونی کننده و صفرابر هم مصرف سنتی دارد. بر اساس تحقیقات تازه هم اثرات ضد التهابی و کم کنندگی قند خون در گیاه بالنگ تایید شده که این امر نشان از تاثیر این گیاه در درمان مرض قند (دیابت) و آلزایمر است.

طرز تهیه مربای بالنگ؛ طعمی از دل پاییز

مواد لازم:

  • بالنگ: 2 عدد
  • شکر: هم وزن بالنگ
  • گلاب: یک چهارم لیوان
  • زعفران دم کرده: به میزان لازم

طرز تهیه و دستور پخت:

1. بالنگ هایی را انتحاب کنید که برجستگی کمتری روی پوست داشته باشند تا به سهولت پوست را جدا کنید. برای جدا کردن پوست، از کارد میوه خوری تیز استفاده کنید و یک لایه نازک از روی پوست بالنگ بردارید. اگر میزانی از پوست باقی ماند اشکالی ندارد چون باعث عطر بیشتر مربا می شود، اما اگر این میزان زیاد باشد موجب تلخ شدن مربا می شود.

2. بعد از اینکه پوست را جدا کردید بالنگ را از وسط به دو نیم کنید و بخش داخلی (مغز) را درآورید و آب یکی از بالنگ ها را گرفته و صاف کنید که بعداْ به مربا اضافه شود و بخش سفید رنگ پوست که شبیه پنبه است را برای مربا جدا کنید و از طریق قیچی یا کارد به قطعات تقریباً 1 در 2 سانتی متر ببرید. سعی کنید قطعات کوچک نباشد بعد آن را وزن کنید تا وزن شکر به دست بیاید.

3. بالنگ را به مدت 12 ساعت در آب خیس کنید. در این مدت میزانی آب جذب می کند .

4. شکر را با دو لیوان آب بجوشانید تا برای مربا آماده باشد.

5. بعد از 12 ساعت بالنگ ها را از آب خارج کنید و با دست فشار دهید تا آب آن گرفته شود سپس در ظرفی آب بریزید و بالنگ ها را بجوشانید. دو بار این کار را تکرار کنید تا تلخی مربا گرفته شود. دقت داشته باشید که زیاد نجوشد؛ هر بار 10 دقیقه کافیست. هر چه میزان آب هنگام جوشیدن بیشتر باشد تلخی آن زودتر گرفته می شود.

6. پس از این مرحله بالنگ را روی صافی بریزید و چند بار آب سرد رویش بریزید بعد با دست فشار داده و آبش را بگیرید و در شهد بیندازید. آب صاف شده بالنگ را به جای آبلیمو اضافه کنید (از شکرک زدن شهد غلیظ جلوگیری میکند) شعله را روشن کنید و صبر کنید تا بالنگ کاملاً بپزد و شهد کمی برایش به جای مانده و شیشه ای شود. در آخر گلاب و زعفران اضافه کنید و صبر کنید دو سه جوش بزند و شعله را خاموش کنید.

در این زمینه بخوانید:

طرز تهیه مربای انجیر سیاه؛ تجربه شیرین و لذیذ

طرز تهیه مربای به؛ صبحانه با طعم پاییز

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1796

به "طرز تهیه مربای بالنگ؛ طعمی از دل پاییز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه مربای بالنگ؛ طعمی از دل پاییز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید