پشت پرده اختلال در تامین دارو، تذکر به شرکت های پخش

به گزارش مجله رویای کره ای، محمد عبدزاده در مصاحبه با خبرنگاران، به جزئیات این نامه اشاره نمود و گفت: با توجه به آنالیز های به عمل آمده در گزارشات متعدد معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی نحوه توزیع و عرضه اقلام دارویی در برخی موارد منجر به اختلال در زنجیره تامین دارو شده است، به نحوی که نهایتا مشکل دسترسی متوازن بیماران به دارو ایجاد شده است.

پشت پرده اختلال در تامین دارو، تذکر به شرکت های پخش

وی اضافه نمود: فروش نقدی دارو از سوی شرکت های پخش به داروخانه ها و مشخص مهلت پرداخت فاکتورهای خرید در دوره های کوتاه مدت (کمتر از یک ماه) ممنوع است، و باید در قرارداد شرکت های تامین کننده (تولیدی و وارداتی) با شرکت های توزیعی لحاظ گردد.

عبدزاده ادامه داد: شرکت های پخش مجاز به فروش داروهای کمیاب و سهمیه ای به ازای خرید اجباری از سایر داروهای غیرضرور نبوده و ضروری است از انجام روش بسته های فروش جلوگیری گردد.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، تاکید نمود: ارائه گزارش توزیع سراسری داروهای کمبود به تفکیک استان ها توسط شرکت های پخش الزامی است.

عبدزاده اضافه نمود: مراجعه منظم به ویزیتورهای شرکت های توزیع در سطح داروخانه ها و رعایت ضرایب و سهمیه بندی اعلامی از سوی معاونت های غذا و دارو الزامی بوده و ضروری است معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و ستاد توزیع دارو، با نظارت دقیق بر اجرای این موضوع با خریدهای حجمی و نامتعارف برخورد کنند.

وی تاکید نمود: مسئولیت فروش غیر متعارف دارو به داروخانه ها با مدیران شعب شرکت های پخش خواهد بود.

عبدزاده با عنوان این مطلب که یکی از دلایل کمبود دارو، توزیع توسط شرکت هایی است که شعب کافی ندارند، اظهارداشت: تحویل داروهایی که در لیست کمبود اعلام شده اند به شرکت های پخش دارویی که فاقد شعب کافی در سراسر کشور بوده و پوشش صد درصدی ندارند، ممنوع بوده و مسئولیت حسن انجام این کار بر عهده شرکت های تامین کننده است.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، گفت: شرکت های تامین کننده قبل از تحویل داروهای کمبود به شرکت ها پخش، بایستی مراتب را با این اداره کل هماهنگ کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 68

به "پشت پرده اختلال در تامین دارو، تذکر به شرکت های پخش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده اختلال در تامین دارو، تذکر به شرکت های پخش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید