پیغام نظامی ترامپ به ایران ، رئیس جمهور آمریکا به دنبال جنگ در دقایق آخر است؟

به گزارش مجله رویای کره ای، خبرنگاران : علی بیگدلی گفت : ترامپ اساسا روحیه ای تهاجمی دارد، اما برای او حفظ حیثیت جمهوری خواستار و اینکه خودش یا کاندیدای دیگری از این طیف سیاسی در سال 2024 شانس برنده شدن در انتخابات را داشته باشند، مهم است. به همین دلیل، او می داند هرگونه تصمیمی که به جنگ منجر گردد، خطایی استراتژیک و غیرقابل جبران است.

پیغام نظامی ترامپ به ایران ، رئیس جمهور آمریکا به دنبال جنگ در دقایق آخر است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از اعتمادآنلاین، نمایش نظامی آمریکا در خلیج فارس در حالی ادامه دارد که دونالد ترامپ روزهای انتهای حضور در کاخ سفید را تجربه می نماید. به همین دلیل درباره این تصمیم آمریکا حرف و حدیث و البته تحلیل های متناقضی مطرح است.

علی بیگدلی؛ کارشناس مسائل بین الملل، در گفت وگو با اعتمادآنلاین در این رابطه گفت: لشگرکشی های تجهیزاتی آمریکا به منطقه که با دستور مستقیم دونالد ترامپ اجرا شده، فقط یک نمایش قدرت است و این طور نیست که ایران و کشورهای دیگر خاورمیانه از بابت آن نگرانی داشته باشند. به همین دلیل دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی باید در قبال این تحرکات از خود خویشتن داری نشان دهد و بداند که احتمال بروز خطر بسیار اندک است.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: البته ناگفته پیداست به دلیل شرایط حساس منطقه باید حواس ایران و هم پیمانان منطقه ای اش جمع باشد و با دقت عمل بالایی تصمیم گیری نمایند تا مبادا مساله ای هزینه ساز پیش بیاید. این مساله که ترامپ اساسا روحیه ای تهاجمی دارد، موضوعی روشن است اما برای او حفظ حیثیت جمهوری خواستار و اینکه خودش یا کاندیدای دیگری از این طیف سیاسی در سال 2024 شانس برنده شدن در انتخابات را داشته باشند، مهم است. به همین دلیل، او می داند هرگونه تصمیمی که به جنگ منجر گردد، خطایی استراتژیک و غیرقابل جبران است.

او درباره تعامل احتمالی ایران و آمریکا در زمان ریاست جمهوری جو بایدن توضیح داد: جو بایدن در آغاز کار خود به قدری با مسائل داخلی اعم از کرونا درگیر است که به نظر می رسد برای ورود به برجام منتظر آرامش نسبی در داخل کشورش باشد. مساله ای که باید مدنظر ایرانی ها قرار بگیرد چیزی جز این نیست که دوران اوباما تمام شده و برای اینکه در زمان بایدن بتوانیم بهره وری لازم را از مذاکرات احتمالی داشته باشیم، ضروری است که بر اساس واقعیت های موجودِ نظام بین الملل، خودمان را برای چانه زدن آماده کنیم.

علی بیگدلی در انتها گفت: رفتن ترامپ و آمدن بایدن اتفاق خوبی برای ایران و کل دنیا است. البته با این شرط که از تصمیم های هیجانی و اصرار به یک جانبه نگری پرهیز کنیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1432

به "پیغام نظامی ترامپ به ایران ، رئیس جمهور آمریکا به دنبال جنگ در دقایق آخر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام نظامی ترامپ به ایران ، رئیس جمهور آمریکا به دنبال جنگ در دقایق آخر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید