چرا مبلغ بیمه بیکاری کرونا ناچیز شد؟

به گزارش مجله رویای کره ای، معاون وزیر کار در پاسخ به این پرسش که مبنای واریز مبالغ بیمه بیکاری چه بوده است؟ گفت: تمایل وزارت کار این بود که پرداخت ها طبق قاعده قانونی و روال همیشگی صورت گیرد و تفاوتی نباشد ولی علیرغم پیشنهاد وزارت کار، سازمان برنامه و بودجه نظر دیگری داشت.

چرا مبلغ بیمه بیکاری کرونا ناچیز شد؟

به گزارش مجله رویای کره ای به نقل از تسنیم، 25 اسفند ماه بود که محمد شریعتمداری وزیر رفاه در توئیتر خود نوشت: برای پیشگیری از شیوع ‫کرونا‬ و حفظ سلامت کارگران‬ مشمول ‫ قانون کار و تأمین اجتماعی‬ که شغل خود را از دست داده اند، از این پس برای ثبت درخواست بیمه بیکاری احتیاج به مراجعه حضوری ندارند.

به گفته وی، به منظور رعایت مهلت قانونی بیمه بیکاری، کارگران مشمول می توانند به سامانه https://bimehbikari.mcls.gov.ir/ مراجعه نمایند.

متقاضیان پس از ثبت نام کد رهگیری با امکان ذخیره و چاپ دریافت می نمایند. همچنین پیغام اطلاع رسانی به متقاضی پس از ثبت درخواست در سامانه برایشان ارسال می گردد و نحوه ادامه فرآیند به وسیله سامانه نیز اطلاع رسانی خواهد شد.

در تبصره 2 قانون بیمه بیکاری آمده است: بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث قهریه و غیرمترقبه از قبیل سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی و... بیکار می شوند با معرفی واحد کار و امور اجتماعی محل از مقرری بیمه بیکاری استفاده خواهند کرد.

همچنین در تبصره ب ماده 6 این قانون آمده است بیمه شده مکلف است ظرف (30) روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحدهای کار و امور اجتماعی آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و یا مشابه آن اطلاع دهد. مراجعه پس از سی روز با عذر موجه و با تشخیص هیأت حل اختلاف تا سه ماه امکان پذیر خواهد بود.

مطابق قانون میزان مقرری روزانه بیمه شده بیکار معادل (55%) متوسط مزد یا حقوق و یا کارمزد روزانه بیمه شده می باشد. به مقرری افراد متأهل یامتکفل، تا حداکثر (4) نفر از افراد تحت تکفل به ازاء هر یک از آنها به میزان (10%) حداقل دستمزد است، افزوده خواهد شد. در هر حال مجموع دریافتی مقرری بگیر نباید از حداقل دستمزد، کمتر و از (80%) متوسط مزد یا حقوق وی بیشتر باشد.

درحالی که در قانون ذکر شده است که مجموع دریافتی مقرربگیر بیمه بیکاری نباید از 80 درصد متوسط مزد یا حقوق کمتر باشد که این روزها شاهد مشمولان بیمه بیکاری کرونا هستیم که گلایه های بسیاری از شرایط پرداختی ها دارند. میزان پرداختی های بیمه بیکاری مشمولان کرونا به اندازه ای کم بوده است که در بعضی موارد تا 70 هزار تومان در گزارش های میدانی گزارش شده است. طبق پیگیری از سازمان برنامه و بودجه، پرداخت بیمه بیکاری بر اساس تعداد روزهای بیکاری فرد و با تأیید سازمان تأمین اجتماعی انجام خواهد شد.

عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار درباره آمارهای مختلف در پرداختی های بیمه بیکاری می گوید: آخرین آمار کل ثبت نام شدگان در سامانه بیمه بیکاری 840 هزار نفر است. از اسفند ماه تا کنون فرایند ثبت نام ها کاهشی بوده است به گونه ای که در اسفند ماه سال گذشته حدود 300 هزار نفر ثبت نام کردند، اما این تعداد در در خرداد ماه به 2800 نفر رسید که این نشان از فرایند کاهشی آمار بیمه شدگان دارد.

وی گفت: از مجموع تعداد ثبت نام شدگان، 703 هزار نفر مشمول بیمه بیکاری شدند که بر اساس نوع اعلام بیکاری اعم از اینکه به دلیل تعطیلی کارگاه بوده یا خودخواسته انجام شده از هم تفکیک شده اند. تا به امروز برای 241 هزار نفر از بیکار شدگان اسفند 98 پیغامک ارسال و مشمول واقع شدند که از این تعداد برای 103 هزار نفر مبلغ بیمه بیکاری واریز شده و ظرف 10روز آینده نیز برای حدود 260 هزار نفر دیگر مقرری بیمه بیکاری کرونا پرداخت می گردد.

منصوری در پاسخ به این پرسش که مبنای واریز مبالغ چه بوده است؟ گفت: تمایل وزارت کار این بود که پرداخت ها طبق قاعده قانونی و روال همیشگی صورت گیرد و تفاوتی نباشد ولی علیرغم پیشنهاد وزارت کار، سازمان برنامه و بودجه معتقد بود که چون بخش قابل توجهی از این منابع از محل بودجه عمومی اختصاص می یابد و از طرفی بعضی افراد اگر چه بیمه بودند ولی میزان کار در ماهشان در مقایسه با افرادی که تمام وقت کار نموده و دوره زمانی اشتغالشان هم طولانی بوده آنقدر نیست که بتوانند مقرری بیمه بیکاری را کامل بگیرند لذا این تفکیک انجام شد و مجموع جمع بندی های انجام شده این شد که مبالغ متناسب با شرایط کرونا پرداخت گردد ضمن آنکه بخش قابل توجهی از این افراد به سر کار بر می گردند.

علاوه بر مبلغ اندک بیمه بیکاری که گلایه بسیاری از مشمولان را به همراه داشته است یکی از سوالاتی که بارها ذهن مخاطبان را درگیر می نماید این است که بیمه بیکاری کرونا چه بازه زمانی راپوشش می دهد؟ افرادی که به دلایل غیرکرونایی شغل خود را از دست داده اند چگونه می توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده نمایند؟

مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، بیمه بیکاری مشمولان ناشی از شیوع کرونا از اسفند 98 تا خاتمه اسفند 99 را تحت پوشش قرار داده است و این ستاد هنوز مصوب دیگری در این زمینه نداشته است. همچنین برای افرادی که به دلایل غیرکرونایی مانند خاتمه قرارداد، اختلاف با کارفرما و... بیکار شده و در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام نموده اند؛ از ابتدای تیرماه پیغامک ارسال می گردد تا مستندات خود را در این سامانه آپلود نمایند تا درخواست آنان مطابق معیارهای قانونی آنالیز گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1081

به "چرا مبلغ بیمه بیکاری کرونا ناچیز شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مبلغ بیمه بیکاری کرونا ناچیز شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید